Forum

Windows mu? Android...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows mu? Android mi? Taşınabilir Cihaza Yazılım..

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
692 Görüntüleme
(@ilhamiariz)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Saha da tablet vb. bir cihaz ile okunan değerlerin merkez ofiste görülüp raporlanması ile ilgili bir çalışmamız olacak.

Merkezdeki uygulama IIS üzerinde, web tabanlı bir uygulamadır.

Sahadaki tablete uygulama yazılacak. 

Bu aşamada tabletdeki işletim sisteminin ne olacağı konusunda bir karasızlık yaşıyorum. Aslında windows olması gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü,

• Windows bir cihazı domain yapısında dahil ettiğiniz zaman istediğiniz tüm kontrolleri sağlayabiliyorsunuz. Güvenlik kısıtlamalarını yapabiliyorsunuz. Android Soru İşareti?
  • Windows da rdp, vpn kullanımı yapmak mümkün. Anroid ise soru işareti?
  • Windows da uyugulama geliştiricileri  ( developer ) piyasada bulmakta sıkıntı yok. Ama android de developer bulmak daha zor.
  • Windows bildiğimiz, tanıdığımız kuralları oturmuş bir işletim sistemidir. Android ise,  bir çok kişi için sistemsel olarak halen çok bilinir bir işletim sistemi değil. 

Windows mu? Android mi? Neden ?

Acil yorum ve görüşlerinizi, yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

İlhami ARIZ

Gönderildi : 02/03/2016 17:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İş yükleriniz düşünüldüğü zaman Microsoft işletim sistemi daha uygun görünüyor, ama Apple cihazları tabletlerde daha stabil çalışıyor, sanırım bütçe nedeni ile apple düşünmüyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2016 11:00

(@ilhamiariz)
Gönderiler: 48
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncellikle dönüşünüz için teşekkürler. Dönüş yaptığınız için aşağıdaki bilgileri sizle paylaşmakta kendimi sorumlu hissettim.

• Android de iş geliştirici ( developer ) zor bulunuyor. Kod geliştirmek daha zor diye biliyordum. Tam tersi olduğu bilgisini edindim.
  • Android güvenlik tedbirleri uygulamakta sorunlar yaşanacağını ve gerekli kısıtlamaların yapılamayacağını düşünüyordum. PC' ye yüklenecek bir program ile güvenlik tedbirlerinin alınıp, gerekli kısıtlamların yapılabileceğini öğrendim.
  • Windows a yüklenecek uygulamaların çoğunun Android e de yüklenmesinin mümkün olduğu bilgisini edindim.
  • MS Office programları Andriod de çalışıyor. İleri excel kullanımı yapılmayacak ise sorun olmayacağı bilgisini edindim.
  • Android bir tableti sadece kullanılması istenen bir uygulamayı kullanmak için ayarlayabiliyormuşuz. Yada bir kaç uygulamayı.

Özetle sonuç olarak; biz bu android tablet veya el terminallerini sadece değer almak için kullanacağımızdan dolayı, isteklerimizi yeteri kadar karşıladığı kanaati oluştu. Bu cihazlara bir PC nin yapacağı işlerin yükünü yüklemesek sorun yaşamayacağız gibi görünüyor.

Saygılarımla.

İlhami ARIZ

Gönderildi : 04/03/2016 20:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Kurumsal yönetimi zaten zayıfta biliniz ki 3 platform arasında sihhati, stabilitesi en düşük olan android'tir. Başta ucuza kaçıp sonra pişmanlık olmasın. Ben olsam 1. ios 2. windows şayet bütçe çok düşükse android seçerdim. Çok basit birşey söyleyeyim günlük yada haftalık hangi cihaz olursa olsun android cihazların restart ihtiyacı orantısız olarak çok daha fazla. Bunların en az 2 sini kullananlar farkını biliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2016 10:01

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

İbrahim hocama kesinlikle katılıyorum eğer bütçeniz varsa kesinlikle android seçmeyin. Benim kanaatim'de 1.Widows 2.IOS 3.Android derim. Gerek mobil gerek tablet tarafında tüm modelleri denemiş birisi olarak söyleyebilirim ki Android cihazlar tamamen pişmanlık. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 05/03/2016 14:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Dediklerinize göre en doğru seçim android gibi görünüyor ama toplam sahip olma maliyetinin yanında, bakım, işletme, belki yenileme gibi maliyetleri hesaplamak lazım, android çok güvenilir bir platform değil ( kurumsal anlamada özellike )

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2016 20:23

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

uygulamanın web tabanlı oldugu düşünülürse

tablet tarafında bir uygulama geliştirilmeyecek ise yani browser tabanlı bir uygulama ise

uyumluluk konusunda sorun çıkarmayan ve aralarında hangisi en ucuz ise onu kullanırdım ben

Gönderildi : 07/03/2016 16:30

Paylaş: