Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Klasörümün içerisine SCR ve EXE uzatntılı dosyalar oluşuyor.

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,482 Görüntüleme
(@TahsinSahin)
Gönderiler: 163
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu nasıl bir virüsdür bilemiyorum. Paylaşımda olan bir diskim var bu disk anormal bir şekilde kapasitesini dolduyor, içini incelediğimde her klasörün içinde kendi adıyla EXE ve SCR ve RAR dosyası oluşturuyor. Bu virüsü nasıl temizlerim.

Gönderildi : 17/12/2015 11:42

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Konu başlığında Acil vb. kelimeler kullanmak yasaktır. Konu başlığınız konuyu kısaca özetleyecek birşey olması lazım. Lütfen konu başlığınızı düzeltirmisiniz ? 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 17/12/2015 12:06

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

eger ortamda paylaşım var ise bu diski temizlemeye çalışmak akıntıya kürek çekmek olacaktır

o paylaşıma erişen clientlerden birisinde virus vardır ki bu clientteki virusu temizlemediginiz sürece o dosyaları oluşturmaya devam edecektir.

bilgisyarlarınıza güncel bir antivirus yukleyip tum guncellemelerini yaptıktan sonra taratmanızı tavsiye ederim

özellikle de bu paylaşıma erişen clientlerinizi

Gönderildi : 17/12/2015 12:30

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

güncel bir antivirüs yüklü bilgisayarımda tüm bilgisayarlarda güncel ama bu dosyayı silmiyorlar. ben şimdi *.scr yapıp manuel siliyorum. Buradan kimden geldiğini bulabilirmiyim.

Gönderildi : 17/12/2015 12:38

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bu paylaşım olan makina sunucu mudur? Ortamda AD var mı? AD var ise dosyanın Security ayarlarına erişip Owner kısmından dosyanın kime ait olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.Daha detaylı bilgiler ile çözüme kavuşabilirisiniz.

İlave olarak bu makina bir sunucu ise FileScreening ayarlayarak  bu dosyaların oluşturulmasını engelleyebilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2015 13:58

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet bu bir sunucu Filescreening nasıl ayarlayabilirim.. sunucu domaninde ama bu sunucuya ulaşan makinale dominde değiller.

Gönderildi : 17/12/2015 14:56

(@vasviuysal)
Üye

domainde olmasalar da hepsi farklı kullanıcı adı ve sifre ile erişiyor ise yine owner bilgisinden bulabilirsiniz

herkes aynı kullanıcı ile erişim sağlıyor ise o ortak kullanıcıyı kapatıp herkese bir user pass verin herkes kendisine verilen kullanıcı ve şifre ile erişsin buraya

ayrıca file server management uzerinden scr ve exer uzantılarını da yasaklayabilirsiniz.

http://www.mustafakaya.com.tr/windows-storage-server-2012-r2-file-server-resource-manager-file-screening.html

iyi çalışmalar

Gönderildi : 17/12/2015 17:32

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Exe ve scr uzantılarını yasakladım. Güncel antivirüs ile tü yapıyı temizlemeye başladım. Ama kimden geldiğini bulamadım. Owner kısmını nereden açabilirim. Biraz tarif edebilirmisiniz.

Gönderildi : 18/12/2015 13:06

(@vasviuysal)
Üye

dosyanın üzerine sağ tıklayıp özellikler kısmından

advanced kısmını actığınızda owneri kim (yani kim oluşturmuş ) dosyanın görebilirsiniz

Gönderildi : 18/12/2015 13:52

(@TahsinSahin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. Tüm bilgisayardaki antivirüsleri güncelledim ve tarama yaptırdım. Şuanda daha iyi durumda.

Gönderildi : 22/12/2015 16:27

(@vasviuysal)
Üye

geçmiş olsun hocam

veri ve zaman kaybı yaşamamak için ki şiket olduğunuzu düşünürsek iş gücü kaybı para ve zaman kadar prestij de kaybı demektir

önceden önlem almakta her zaman fayda var

Gönderildi : 22/12/2015 16:42

Paylaş: