Forum

Felaket senaryosu i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Felaket senaryosu için öneriler

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
423 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 458
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çalıştığımız şirktte;

1 adet erp server

1 adet Active Directory

1 adet NAS server

1 adet Filserver bulunmaktadır.

Herhangi bir felaket (yangın, su baskını vs gibi) durumunda alınması gereken önlemler sizce neler olmalıdır. Bu konu ile ilgili değerleri görüşlerinizi rica ederim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/08/2015 16:54

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

Öncelikli olarak felaket senaryosu için ayırmış olduğunuz bütçe ne kadardır? Çünkü yapabilecekleriniz birazda bütçe ile alakalıdır. Size önerim sunucuları öncelikle bir sanallaştırma platformuna taşımanız (Hyper-V, Esx, Citrix XenServer vs.) bu taşıma işlemini yaptıktan sonra tüm cihazlarınızın yedeklerini NAS cihazınıza alınız. Dışarıda 2nci bir nas cihazı temin ederek nas cihazları arasında Sync uygulaması çalıştırıp yedeğinizi başka bir lokasyonda yedekleyiniz. bu şu anda aklıma gelen en basit yöntem. Felaket senaryoları için bütçenize göre network yedeklemesi system yedeklemesi bulut yedeklemesi. yüzlerce farklı kombinasyon gerçekleştirebilirsiniz. HA sistemleriniz için ki ERP kullanıyorsunuz önemli olan sadece yedekleme değil süreklililkte olacaktır. Bütçeye göre değişir için Türkçesi..

Sorunuz var ise yardımcı olmak isterim.

Saygılarımla

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 27/08/2015 17:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Öncelikle ortamdaki olumsuzlukları en aza indirgemek için bu teçhizatların bulunduğu ortammı en azından su baskınına karşı yüksek bir bölümde örnek olarak ikinci katta tutmalısınız. Yangına karşı ise otomatik gazlı söndürme FM 200 mimarisine geçmelisiniz. Elektrik sorunlaruna karşı iki ups kullanmalısınız. Tabi bunlar bütçe kapsamında olacak işler.

Verinin geri dönülmesi sistemin duraksaması konusunda ise ne akdar bir zaman esnekliği var buna göre bir yapılandırma yapmalısınız. En az iki adet farklı nas ile farklı lokasyonlarda tutulan naslara yedekleme yapmalısınız.

En güzeli yedekli bir yapı ancak dediğim gibi bütçe varmı sadece eldeki imkanlar mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/08/2015 18:29

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 458
Prominent Member
Konu başlatıcı

Buna ayrılan bir bütçe şimdilik yok hocam. Elimizdeki imkanlar ile yapılabilecek en iyi seçeneği bulup uygulamamız gerekiyor. Tabi bunun için ek bir maliyet gerekiyorsada tahmin ediyorum 5000 tl ye kadar bir bütçe ayrılabilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/08/2015 19:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

5000 Tl 1500$+kdv demek. Bu durumda iyi yedek almaktan başka şansınız yok gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/08/2015 19:08

Paylaş: