Forum

Bu komutu nasıl yap...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bu komutu nasıl yapabilirm?

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
862 Görüntüleme
(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member
Konu başlatıcı

Arakadaşlar merhaba aşağıdaki komutu .bat olarak kayıt ettiğim zaman komut çalışıyor ama benim bu komutu uygulamak istediğim bilgisayarlarda kısıtlama olduğu için erişim hatası veriyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim.Benim yapmak istediğim şirketimizde 2 adet g.shdsl hat mevcut ve bu hatlar gün içersinde sorunlar çıkartabiliyor.Bir bat dosyası yardımı ile bilgisayarların direk yedek bağlantıdan çıkmasını isityorum.Ama bilgisayarlarda kısıtlama mevcut olduğu için erişişm hatası veriyor....

rem Reset network settings for DHCP
netsh interface ip set address name = "Yerel ağ bağlantısı" source = dhcp
netsh interface ip set dns name = "Yerel ağ bağlantısı" source = dhcp
netsh interface ip set wins name = "Yerel ağ bağlantısı" source = dhcp
netsh interface ip show config
pause

dhcp ortamında ip almak için kullanabilirsin

====================================================

rem Reset network Settings for static IP
netsh interface ip set address name = "Yerel ağ bağlantısı" source = static addr = 10.3.10.252 mask = 255.255.255.0
netsh interface ip set address name = "Yerel ağ bağlantısı" gateway = 10.3.10.91 gwmetric = 1
netsh interface ip set dns name = "Yerel ağ bağlantısı" source = static addr = 10.3.10.1
netsh interface ip add dns name = "Yerel ağ bağlantısı" addr = 10.3.10.1
netsh interface ip show config
exit

ethernet adaptörün ismini daha basit birşey yaparsan sorun çıkmasını engellemiş olursun türkçe karakter içeren isimlerde sorun çıkabiliyor.

.bat olarak kaydet kullan

.

Gönderildi : 07/06/2008 14:50

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

BAT File'ı çalıştırdığın kullanıcıyı, Network Configurations Operators gurubuna üye yapın.

Gönderildi : 07/06/2008 14:56

(@erdemyaglikara)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam yanlız bu kullanıcılar network ayarlarını değiştirmemsi gerekiyor.Dolasyıla policyden yetki veremiyor.Benim aklıma gelen dos üzerinden local admin şifresini girerek bu komutu local admin üzerinden çalıştırablirimiyim?

Gönderildi : 07/06/2008 14:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki bu komutun nerede çalışması gerekiyor.

Yani bu bat file bir gateway(sunucu) üzerindemi çalışacak? Yoksa her sınırlı kullanıcı kendi local oturumu üzerinde mi çalıştıracak?

Gönderildi : 07/06/2008 15:06

(@erdemyaglikara)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bat dosyası Local kullanıcı üzerinden çalışacak hocam...

Gönderildi : 07/06/2008 15:11

(@serhatakinci)
Famed Member

Bu çözümü yeşil sahalarda göremezsin, o nedenle dikkatli oku :))

Öncelikle IP yapılandırmanı değiştiren bat dosyasını hazırla. ör: IPChange.bat

* Burada dikkat etmen gerek nokta; ağ bağlantı isimlerini "Yerel Ağ Bağlantısı" olarak bırakmamak. Hepsinin türkçe karakter içermeyen bir ismi olması gerek. "Local Area Connection" yada "LAN" gibi. BAT dosyasındaki komutları da bu isme göre düzenlemelisin.

Daha sonra Buradan bat to exe convert programını indir.

Hazırladığın IPChange.bat dosyasını, bat to exe programı ile EXE dosyası haline getir (ör: IPChange.exe) ve çalıştırarak, IP ayarlarını gerçekten değiştirebildiğinden emin ol. (yetkili bir kullanıcı üzerinde test edebilirsin. amaç komutların çalıştığını görmek)

Daha sonra IPChange.exe dosyasını file://server/Ortak/IPChange.exe gibi herkezin erişebileceği bir paylaşıma at. ($ ile gizli paylaşımda kullanabilirsin. $ kullanırsan aşağıdaki scriptteki paylaşım yolunu ona göre düzenlemelisin)

Ve sonra aşağıdaki gibi bir script düzenle.

set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
WshShell.Run "runas /user:serhat@cozumpark.local file://server/ORTAK/IPChange.exe"
WScript.Sleep 100
WshShell.Sendkeys "123456"
WshShell.SendKeys "{ENTER}"

@cozumpark.local">serhat@cozumpark.local kullanıcısı, IP değiştirebilecek yetkide bir hesap olmalı. 123456 ise bu hesabın şifresi olmalı. Script'i bu şekilde düzenle ve sınırlı kullanıcıların masa üstüne at.

Bu noktadan sonra;

sınırlı bir kullanıcı bu scripti çalıştırdığı zaman, IPChange.exe serhat/123456 yetkileri ile çalışacak ve gerekli IP değişikliğini yapacaktır.

* Dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise, script içinde kullanacağın hesap bilgisi. Bu scriptin içeriği kullanıcılar tarafından görülebileceği için, domain admin gibi bir hesap kullanmak olmaz 🙂 . Minimum yetkilerde bir hesap düzenlemelisin. Örneğin. AD içerisinde bir hesap yarat ve user yetkisinde olsun. Daha sonra bu hesabı local bilgisayarlar üzerinde Network Configuration Operators gurubuna üye yap ve scriptte bu hesap bilgisini kullan.

Sonucu bekliyorum.

Gönderildi : 07/06/2008 17:35

(@erdemyaglikara)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Dediklerinizi adım adım uyguladım ama çalışmıyor.Bunu bir script ile değilde bir bat dosyası olarak yapma şansımız varmı?

Gönderildi : 09/06/2008 17:07

(@serhatakinci)
Famed Member

O halde adım adım uygulamadın.

Yukarıdaki yapıyı bizzat uyguladım ve gayet güzel çalışıyor.

Ayrıca, işlemleri zaten BAT dosyası ile yapıyoruz. scrip'i ise, EXE ye çevirdiğimiz BAT dosyası komutlarını çalıştırmak için kullanıyoruz..

Gönderildi : 09/06/2008 17:17

(@erdemyaglikara)
Noble Member
Konu başlatıcı

Üstadım tekrardan bi gözden geçirecem şimdi:)

Gönderildi : 09/06/2008 17:24

(@Anonim)
Gönderiler: 0

serhat gerçekdn de bu    tips yeşil sahalarda görülmez.göze hoş gelen hareketler bunlar... :))) tşkler.. işte gerçek sistemci böyle olmalı....

Gönderildi : 10/06/2008 18:22

Paylaş: