Forum

SSLVPN sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSLVPN sorunu

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
568 Görüntüleme
(@caneryavuz)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba herkese, bu konularda pek uzman sayılmam.

firmamızda 2 dış hat var. biri fiber biri vodafone 4g.  sistem wan1 yani fiberden çalışıyor hat düşerse wan2 vodafone geçiyor. SSL VPN kurduk. vpn tarafında fiber ipsi ile gelebiliyoruz. ama vodafone ipsi üzerinden vpn baglanmıyor. vodafone ip ile baglanması için illa wan1 interface kapatmam gerekiyor. o zaman vodafone vpn çalışıyor.  benim istediğim ana hattım fiber olsun ama vpn den gelen vodafone hattı kullansın. sebebi nedir acaba? teşekkürler.

Gönderildi : 10/08/2023 15:08

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba Caner bey,

VPN settings kısmında sadece wan2 i seçmeyi denediniz mi?

resim

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/08/2023 18:57

(@caneryavuz)
Active Member
Konu başlatıcı

günaydın, 

evet wan1 i dinlenecek interface listeden kaldırdım. ama yine wan2 vpn den gelemiyorum. yukarıda yazdığım gibi wan2 vpn çalışması için illa wan1 interface i kapatmam gerekiyor.

ama söyle bir durum var. vpnler 2222 portunu dinleyecek şekilde ayarladım. ftg de wan2 interface ipsi 192.168.1.2 olarak tanımlı. vodafone 4g modem arayüzünden dolayı. ama bana vodafone'un verdiği sabit ip 188.xxx.xxx.xxx şeklinde. wan2 vpn ayarlarında da vpn erişim adresinde https://192.168.1.2:2222 otomatik görünüyor. acaba hem wan1 hem wan2 aktifken ftg bu wan2 ve vpn gelişlerini eşleştiremiyor mu? ama eşleştiremese wan1 disable iken 188.xxx:2222 ile vpn bağlantısı kurabiliyorum! bir türlü işin içinden çıkamadım.

Gönderildi : 11/08/2023 08:48

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Anladığım  kadarıyla VPN trafiği ana hattınız olan Wan1  üzerinden yönlendiriyor. Wan2 hattınızdan gelen VPN trafiği VPN ayarlarınıza göre Wan1 e yönlendirilmeye çalışıyor olabilir. Kuralları gözden geçirerek Wan2 den gelen VPN trafiğini Wan1 e yönlendirdiğinizde emin olun.

Yada Wan2 den gelen VPN trafiğinin doğru şekilde NAT'lanarak hedef ağa yönlendirildiğinden emin olun.

Gönderildi : 11/08/2023 15:05

(@MehmetOzcelik)
Gönderiler: 73
Estimable Member

merhaba

bende bu soruna benzer bir şey yaşamıştım.

port yönlendirme , ssp vpn falan hiçbiri çalışmıyordu diğer bağlantıda.

https://www.cozumpark.com/community/fortigate-13/fortigate-turk-net-fiber-port-yonlendirme-sorunu/#post-576677

bu linkte sorunu ve alttada nasıl çözdüğümü yazdım.

belki senin sorunda bundan kaynaklanıyor olabilir

Gönderildi : 14/08/2023 21:32

(@caneryavuz)
Active Member
Konu başlatıcı

@MehmetOzcelik 

hocam teşekkürler ama senin ayarlar benim sorunu çözmedi. hala wan2'den vpn kurulamıyor.

Gönderildi : 15/08/2023 10:04

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhaba interface kısmında distance değerlerini eşit yapın. statik root dan dan distance değerlerini aynı yapın. Sonra hat önceliğini policy root dan ayarladığınızda iki hat da aktif oluyor. Sonradında da kurallarınzı ona göre düzenlerseniz çalışacaktır.

Gönderildi : 16/08/2023 19:53

Paylaş: