Forum

Fortigate VPN denem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortigate VPN denemeleri hakkında

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
692 Görüntüleme
(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Afrikada bir kaç lokasyondan sürekli vpn denemesi yapılıyor ,

ülke bazlı kısıtlamıyorum farklı ülkelerde kullanıcımız var ,

bu noktada istek yapan ip yada ipleri nasıl banlayabilirim ?

Gönderildi : 24/02/2022 08:24

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba,

IP adresini range olarak oluşturup deny policy yazabilirsiniz yada bölge bazlı deny policy oluşturabilirsiniz.

Yada aşağıdaki gibi "limit access" kısmını seçip sadece bağlantı yapmasını istediğiniz ip bloklarını veya bölgeleri seçebilirsiniz.

resim

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/02/2022 12:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Hasan Hüseyin bey yararlı bilgi paylaşmış.

Bu bilindik bir saldırı türü. Aşağıdaki postta yapılabileceklere göz atabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/community/ipucu/fortigate-vpn-ataklarina-karsin-onlemler/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/02/2022 23:43

(@erkadamferit)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

@www-rizasahan-com 

selam abi

problem bu zaten farklı noktalarda dinamik isteklerimiz oluyor burada kural static

ama söyle bir durum var forti cli ya komut girilerek limit access tam tersine çevirebiliyoruz bu sayede ben çözdüm.

artık limit access sadece banlayacağım ipleri giriyorum.

Gönderildi : 28/02/2022 15:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

@erkadamferit 

Farklı ülkelerde kullanıcılarınız var ve sürekli bağlantı varsa bu ihtimal tabi zor. Ancak bu kadar dinamiklik için Tır şoförü olmaları lazım 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/03/2022 09:07

Paylaş: