Forum

Fortigate 100E, 80E...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortigate 100E, 80E Fiyat ve Ürün Seçimi

Ferhat YILDIRIM
(@ferhatyildirim)
Üye

Merhaba,

Fortigate 80E + HotSpot + Log + Kurulum

Fortigate 100E + HotSpot + Log + Kurulum 

olmak üzere iki farklı firma ve lokasyon için bu ürünleri almayı düşünüyoruz. Bir kaç firmadan fiyat aldık.

Bir firmadan 100E modeli için kiralama modeli ile fiyat alındı. Kalıcı ürün ile kiralama modeli arasında hangisi daha mantıklı olacaktır? Tavsiyeleriniz nedir.

Benim gördüğüm en büyük dezavantajı cihaz bizim değil. Şu tarihten sonra hizmet aldığımız firmaya sizinle çalışmak istemiyoruz dediğimizde kiralık ürün olduğu için tüm emek yapılan ayarlar çöp olacak.

Fiyat alabileceğim firmalar önerebilir misiniz?

Özelden Mesaj atabilirseniz sevinirim.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 19/02/2020 11:43

Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

Selamlar,

arya-it.com olarak kendi urunlerimiz ve forti tarafinda detayli destek verebiliriz.

ayrica kiralama ilk satin alma maliyetini otelemek icin mantikli. Sonra cihaz aldiginda konfig aktarilir 5 dk da dert etme.

bu tamamen butce meselesi

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 00:08

Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Tercih ettiğiniz ürünler ve benzer yapılarda hep aynı mantık bulunmaktadır. Birincisi iş yükünüzü taşıyacak kapasitede bir donanım seçmelisiniz (100E, 80E farkı bu yüzden). İkincisi ise sistemin size sağladığı destek, bakım, güncelleştirme bedelidir. İkinci maddeyi her yıl ödemek durumundasınız, aksi takdirde güncel olmayan bir güvenlik duvarına sahip olursunuz ki bu da bir işinize yaramaz. Antivirüs yazılımı satın alıp 1 yıl sonra süresi bitince 5 yıl güncellemeden kullandığınızı varsayın, aynı mantık. Bu sebeple güncelleme, bakım, destek paketi için her yıl bedel ödemek zorundasınız. Sistemin donanımsal çözümleri olduğu gibi yazılımsal (sanal) çözümleri de mevcut. Açıkcası Türkiye'de ki ilk fortinet kullanıcılarından birisiyim. Uzun süredir çok memnun olarak kullanıyoruz. Buzdolabı gibi, kurun ve unutun. Gerekli bakımlarını, kontrollerini yaptığınız sürece uzun yıllar sizi üzmeden hizmet verecektir. Destek noktasında @savasdemir ile görüşebilirsiniz. Kendisi de birazdan buraya gelecektir zaten 🙂 İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2020 09:04
Savas Demir beğendi

Paylaş: