Forum

Fortinet 60B Metro ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortinet 60B Metro ethernet sorunu.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
738 Görüntüleme
(@OsmanArslantas)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar herkese kolay gelsin

iki hastane arasında biri 10 megabitlik noktadan  noktaya ethernet bağlantılı olan hat biri de 5 megabitlik ayrı internet hattı var. 2 ayrı vlan oluşturuldu.birinci port a  vlan100 10 mbit noktadan noktaya  ikinci port a vlan 101 5 mbit internet. iki hastane de de fortinet 60B var.  turktelekoma yogun baskılar sonucu metro ethernet swichinde port 1 ve port 2 yi actırdık.  ama bunlar nasıl haberleştireceğim bilmiyorum.

bu cihazı ilk defa konfigure ediyorum onun icin kusura bakmayın.

Gönderildi : 13/01/2009 22:44

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Öncelikle niçin telekoma baskı yapıyosun metro sw i mng edemiyomusun ?

Sana lazım olan routing yapacak bir cihaz misal çift eth portu olan bir cisco router gibi bir interface senin local network tarafına bakıp diger interfaceside metro eth çevireceksin ve metroya bakana interface de sub. interfaceler oluşturup encapsulation dot1q vlanid olarak gireceksin ve konuşmaya başlıyacaklar. 60 B ile bunu yapabiliyor olamlısın ürünü tam hatırlamıyorum ama kesinlikle yapıyodur. ondada dedigim gibi bir interface metro sw e girip onu trunk moda alırsan yada nasıl isimlendiriyolarsa artık...

Gönderildi : 14/01/2009 00:58

(@OsmanArslantas)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

telekoma şu yüzden baskı yapıyoruz

birincisi her iki hastane de de sabit ipli metro ethernet e bağlı iki bilgisayar ayarladım bunları aynı subnette ayarladım normal şartlar altında pinglemesi gerek ama pinglemiyor.

telekom firewall yüzünden diyor ama firewallar devrede değil diyorum. 2.5 gun mucadele verdik ve sonunda sorunun kendilerinde oldugunu anladılar ve düzelttiler. 

turk telekom hastane yetkililerine ya router ya da yonetilebilir swicth almaları gerektiğini soylemiş hastane yetkilileri gitmişler firewall almışlar. cihazı satan firma noktadan noktaya ozel ağ ise bunu niye aldılar diye sordu. (bu soruya kimse cevap veremiyor)  cihazı kurmaya gelen  firma ikinci portun açılması gerektiğini soyledi. 

port açıldıydı felandı filandı derken cihazı kurmaya gelen arkadaşların yaptıgı butun ayarlar alt üst oldu.

durum boyle.

Gönderildi : 14/01/2009 23:32

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Telekomun sizden istedii bir routing cihaz ewet dogru ama o firewall routing yapamıyormu alınmış bir kerem kullanılabilir.

Yapmanız gereken ise metro sw den firewalla giren portta metro sw üzerinde yani ilgili vlana üye olması saglanmalıdır. yani bilgisayar değil iki hastanediki firewall ları dıış bacakları gçrüşüyor olmalı...

Bunun içinde fortinetten metro sw den gelen porta sen trunk sın demeli demelisin... ve vlan id olarak ta telekomun size verdigi vlan i girmelisiniz.

elinizdeki metro sw in modeli tam olarak nedir ?

ve metro sw e erişebiliyorsunuz dimi ?

Gönderildi : 14/01/2009 23:43

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba
oncelikle metro ethernet vlan idleri bilmeniz lazım
bunları ayarladıktan sonra fw arayüzünden consoledan karşıya ping varmı yokmu onu kontrol edin
hadi buda olmadı fortigate üzerinden ipsec vpn yapın ki elinizde madem fortigate var bunu yapın en azından
benim anladığım eksik bilgi ile bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz
e tabi hali ile işin içinden çıkamıyorsunuz
size önerim fortineti size satan firmayı arayın ve şunu diyin
hiç bir şey yapamıyorsanız cihazları ipsec vpn yaptırın ki zaten bunu yapmaları lazım
selamlar

Gönderildi : 16/01/2009 01:16

Paylaş: