Forum

80C Uzun Sürel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

80C Uzun Süreli Videoları Engelleme

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
968 Görüntüleme
(@AhmetYerli)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba,

Ofisimizde Forti 80C kullanıyoruz ssl inspection açık , çoğu dizi film vb. gibi siteleride web rating overrides ile engelledim fakat youtube komple kapatamıyorum çünkü bir sürü site oradan içerik yüklüyor. Sorun şu ki kullanıcılar gidip youtube'a yüklenmiş dizi / belgesel vs. açıyor ya da kanalların kendi sitesine gidip oradan diziyi izliyor yapmak istediğim belli bir uzunluktan fazla olan video'ları engellemek, fortide böyle bir ayar yapabiliyor muyuz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/03/2017 12:47

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Ahmet Bey Merhaba,

Bildiğim kadarıyla video süresine bakarak policy uygulanamıyor. Fakat kullanıcılara günlük izleme kotası 1 saat gibi yada band genişliği kotası uygulayabilirsiniz.

Gönderildi : 17/03/2017 01:24

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

talebiniz sadece forti değil, birçok markada mevcut değil.

farklı yollar kullanılıyor, örneğin bant genişliği limitleme veya kategori bazlı zaman kotası.

önerim kategori bazlı kota koymanız.

referans adres fikir verecektir.

http://cookbook.fortinet.com/web-filtering-using-quotas/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/03/2017 11:31

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yanıtlar için teşekkürler. 80C Cihazım bu iş'in üstesinden gelir mi cpu - ram yetersizliği olur mu ? Telefon + Pc 40+ kullanıcı var.

Gönderildi : 17/03/2017 14:43

(@turancoskun)
Üye

bu sorunun cevabını, kullanıcılarınızın alışkanlıkları ve aktif trafiğinizi bilmeden cevap vermek zor.

ancak deneme/yanılma yolu ile hızlıca sorunuzun cevabını almanız mümkün.

test sürecinde kaynak takibi yaparak, net sonuç elde edersiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2017 02:09

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba Arkadaşlar bu linkteki  http://cookbook.fortinet.com/web-filtering-using-quotas/

ayarları yaptım fakat başarılı olamadım, device olarak windows pc'leri gösterip webfilter ayarlarında da oluşturduğum profili seçiyorum fakat yine de giriyor. Ayarlarla ilgili ekranlı inceleyip nerede hata yaptığımı söylerseniz memnun olurum. 

RESİM 1

RESİM 2

RESİM 3

Gönderildi : 04/04/2017 13:43

(@turancoskun)
Üye

device yerine ip veya kullanıcı ile test ettiniz mi ? 

web profilleri oluştururken, istediğiniz kategori üstünde monitor satırını aktif ettiniz mi ?

referans adrese göre yapınızı gözden geçirin.

https://www.youtube.com/watch?v=AwigrI4UL4Q

Gönderildi : 05/04/2017 03:42

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ip ile denedim olmadı, kullanıcı ile test etmedim fsso ile bağlantıda sorun var tüm kullanıcıları çekmiyor yapıda Server 2003 var onunlada ilgili olabilir. Bu yüzden device 'a göre denedim başarılı olamadım, istediğim kategorilerde monitor aktif ve kota'ya ekli video'ya göre tek fark user yerine device kullanmam biraz daha uğraşayım bir yeri gözden kaçırıyorum sanırsam. 

Yardımlarınız  için teşekkürler.

Gönderildi : 05/04/2017 14:29

(@turancoskun)
Üye

oluşturduğunuz policy, ilgili int. tarafında en üst  satıra alın ve üzerinde loglamayı aktif edin.

tekrar deneyip, logları inceleyerek çözüm üretebilir.

Gönderildi : 06/04/2017 03:16

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çok şükür sonunda çalıştırmaya başardım fakat yeni bir problem var. Youtube ve bir kaç site kota için profile ekli fakat youtube ile ilgili şöyle bir durum var firefox ve explorer'da başarılı bir şekilde filtreye takılıyor ama chrome'da hiçbirşey yokmuş gibi yoluna devam ediyor. Diğer siteler için aynı şey geçerli değil. 

Gönderildi : 06/04/2017 16:06

(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member

Çok şükür sonunda çalıştırmaya başardım fakat yeni bir problem var. Youtube ve bir kaç site kota için profile ekli fakat youtube ile ilgili şöyle bir durum var firefox ve explorer'da başarılı bir şekilde filtreye takılıyor ama chrome'da hiçbirşey yokmuş gibi yoluna devam ediyor. Diğer siteler için aynı şey geçerli değil. 

Merhaba

Loglara bakarak  application QuickTime bloklamayı denermisiniz

Gönderildi : 06/04/2017 18:07

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Loglara bakarak  application QuickTime bloklamayı denermisiniz

Application Control ile uğraştım yine sonuç vermedi, birde Chrome'da gizli pencere açarak deniyim dedim o da ne engelledi 🙂 , adım adımda olsa istediğim sonucu alacağım inş. Şimdi sevgili dostlar sizce nedendir normal chrome'da engellememesi. Ayrıca bu kota süresini neye göre hesaplıyor sayfanın açık kalma süresi mi - client/cihaz'ın fortiye bağlı süresi mi vb. 

Not : GPO ile Chrome dahil browser'ların açılış sayfalarını ayarlamıştım bunun bir etkisi olabilir mi çalışmamasında.

Gönderildi : 06/04/2017 20:23

Paylaş: