Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

firewall

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

genel bir soru sormak istiyorum. Fortinet güçlü bir modelini alsam onun içinde cluster için ikinci bir tane almam gerekiyor sanırım. peki bunu appliance olarak alabilirmiyim yani fiziksel yerine bir sanal makina gibi çalışanı varmı örneğin vmware uzerinde calıştıracağım. böylece down olmasını önlerim. ayrıca appliance varsa fizksel ile arasındaki fark nedir. avantaj dezavantajı varmı ?

Gönderildi : 17/10/2016 02:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle, mak. hat kapasitesi, kullanıcı sayısı, talepleri ortaya çıkarmadan, model belirlemek doğru olmayacaktır.

gateway arkasında konumlandıracağınız servislerin, kurumunuz için erişilebilirlik değeri de tercihinizi etkileyecektir.

donanımsal ve yazılımsal public gateway çözümleri için portal üzerinde farklı post'lar mevcut, inceleyebilirsiniz.

şahsi görüşüm, kobi seviyesinde vm appliance tercih edilebilir, enterprise seviyede ise, hard. appliance çözümler kullanmak daha doğru olacaktır.

vm appliance ile de talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

farklı markalarıda incelemenizi tavsiye ederim, örn. cyberoam fo tarafında 2. ürün için lisans ücreti almıyordu diye hatırlıyorum, sormanızda fayda var.

son olarak, hypervisor altyapınız sağlam ve enterprise seviyede hizmetler vermiyorsanız, vm appliance'ın size dezavantajı olmayacaktır.

forti vm için,  https://www.fortinet.com/products-services/products/firewall/fortigate-virtual-appliances.html

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/10/2016 03:26

Paylaş: