Forum

Fortigate 90d kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 90d kullanıyorum Sabırlı arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@YasinABBAZ)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba 

Ben fortigate konusunda çok yeniyim.

Biraz başınızı ağrıtabilirim.

Şimdiden kusuruma bakmayınız.

Cihaz üzerinden çıkış yapan bütün cihazları nasıl görebilirim. kaç kişi bağlanmış mac ip bilgileri

sonra bu kişileri aşağıdaki gruplara nasıl ekleyip gruplandırabilirim.

NOT: DHCP fortigate üzerinde değil. AD üzerindedir. Bütün bilgisayarlar Domain yani AD ile ilişkili değildir.

Öncelikle :

• 1. Sadece Maillere erişe bilsinler web'e tamamen kapalı olsun Pcler.
  • 2. TV dizi film sosyal medya upload download skype msn webchat kapalı olsun.
  • 3. hiç bir kısıtlama olmasın heryere gitsin.
  • 4. cep telefonları; sadece mailler ile whatsapp çalışsın gerisi kapalı olsun.
  • 5. cep telefonları web olarak her yere yasak olsun ve hiç bir uygulama çalıştıramasın.

Herkese Kolay gelsin...
Saygılarımla.

Gönderildi : 10/07/2015 13:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
https://www.youtube.com/watch?v=TjjefcOGHdg buradaki seriyi izlemenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/07/2015 14:08

(@YasinABBAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

mesela sadece firmadaki aygıtların mac lerini girsem ve bunların dışında hiç kimse erişemesin desem bunu yapabilirmiyim...

Gönderildi : 10/07/2015 15:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Eğer ortamda farklı vlanlar yok ise fortigate mac adreslerini tarayıp gruplar oluşturabiliyor

https://forum.fortinet.com/download.axd?file=0;115559

burada oluşturacağınız bir gruba policy yazıp altta da deny kuralınız olursa isizn istediğiniz şekilde çalışır. 

iyi çalışmalar

Gönderildi : 10/07/2015 17:16

(@YasinABBAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Eğer ortamda farklı vlanlar yok ise fortigate mac adreslerini tarayıp gruplar oluşturabiliyor

https://forum.fortinet.com/download.axd?file=0;115559

burada oluşturacağınız bir gruba policy yazıp altta da deny kuralınız olursa isizn istediğiniz şekilde çalışır. 

iyi çalışmalar

Vasfi bey,
 Ortamda farklı vlanlar var...
MAC adresleri nasıl taratabilirim.

birde manuel olarak kendi girdiğim mac adreslerinide engelleyemedim.
Resimlere bakıp yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 13/07/2015 14:44

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

mac adresleri L2 seviyesinde işlem görür vlan var (L3 ) ise ortamda mac based işlem yapamazsınız

Gönderildi : 13/07/2015 15:10

Paylaş: