Forum

Fortigate 60 B Serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60 B Server Bağlanamama Sorunu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
555 Görüntüleme
(@TalipMarakli)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. Sizlere yine bir sorum olacak. Şuan da fortigate bulunan yer ana merkez ver bu merkeze başka şehirlerden bağlanmak isteyen şubeler var. Vpn ve Virtual ip ayarlarını yaptım hatta vpn bring down da yani veri iletimi yapıyor ama sıkıntı şu başka şehirdeki şube benim server a tanıttığım ağ yazıcısını kullanamıyor. ne yaptıysam bir türlü çözemedim port yönlendirmesi de yaptım. Konuyu şöyle özetlemem gerekirse başka şehirdeki server a bağlanacak ve çalıştır>ip adresi yazıp enter dediğinde bu adrese girecek ama ağ yolu yok diyor ve yazıcıları da kullanamıyor. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 10/12/2014 13:07

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

ipsec monitor ile baktığınızda status "up" olarak görünüyor mu bunu kontrol ettiniz mi.Static route ve vpn policy tanımlarınızı yaptınız mı ? şube network den gelecek kullanıcılar için bir static route yazmalısınız,sonrasında şube subnet'inden merkez subnet'e kural tanımlamanız gerekli.Sunucuya uzak erişim yapabiliyor musunuz ping e cevap veriyor mu kontrol edin. 

Gönderildi : 17/12/2014 19:51

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

IPSEC yapınızın çalıştığını CLI console üzerinden test ettiniz mi ? Karşılıklı subnet erişimler stabil mi ? 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2014 02:01

(@TalipMarakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Vpn deki ipsec monitörden baktığım zaman status up durumununda yani bağlantı sağlıyorlar. Ama ben hiç static route ayarı yapmadım static route ayarını nasıl yapmam lazım ? ayrıca ping de atmıyor.

Gönderildi : 22/12/2014 16:51

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Vpn deki ipsec monitörden baktığım zaman status up durumununda yani bağlantı sağlıyorlar. Ama ben hiç static route ayarı yapmadım static route ayarını nasıl yapmam lazım ? ayrıca ping de atmıyor.

Static route bölümüne gelin , "create new"  , destination ip kısmında şube subnetini belirtin  örnek : 10.0.1.0/255.255.255.0 , device kısmında oluşturmuş olduğunuz vpn tunnel profilini göreceksiniz,vpn profilini seçin,distance 10 , priority 0 , 

policy tarafına gelip vpn kuralınızı kontrol edin "global view" diyerek vpn kuralınızı yukarıya taşıyın,kural sıralaması önemlidir.

Gönderildi : 23/12/2014 05:19

(@TalipMarakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yalnız device kısmından kastınız neydi onu anlayamadım 

Gönderildi : 23/12/2014 20:27

Paylaş: