Forum

kullanılmayan ipler...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanılmayan ipleri görme

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,027 Görüntüleme
(@metinparlak)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

fortinet üzerinden dhcp ile otomatik ip atması yapıyorum bilgisayarlara ve belirli aralıklar var

örneğin 10.65.12.256-10.65.15.256 bu şeklide belli aralıkta ip ataması yapıyorum tabi bunları daha sonra reserve ediyorum.

sormak istediğim sistemde kullanılmayan yani boşta olan ipleri bulma imkanım varmı bazen yazıcılara elle ip vermem gerekiyor ve hangi ipnin boşta olduğunu bulmak zor oluyor...

Gönderildi : 23/09/2014 01:07

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

ipscan programını indirip sistemi tarat .  sana aktif ve pasif ip lerin tam listesini verir

Kolay gelsin

Gönderildi : 23/09/2014 17:28

(@MuratKehya)
Gönderiler: 69
Trusted Member

Bence ip aralığını daralt. 192.168.1.2-192.168.1-200 gibi .

200 üzerine de yazıcılara sbt. ip verirsin.

Yoksa sbt. ip verdiğin yazıcının ipsi başka bir pc tarafından alınırsa sıkıntı olur. 

Gönderildi : 23/09/2014 19:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp server menusu altındaki leases kısmından kullanılanları gorebilirsiniz

bunlar dışındakiler ise kullanılmayan (dhcp tarafından ) ip adresleridir.

ayrıca yazıcılar otomatik olarak ip alıyor ise aldığı ip adresinide rezerve edebilirsiniz

veya ip havuzununzdan istediginiz aralıktaki ipleri exclude edip bunları elle istediğiniz cihaza verebilirsiniz.

Gönderildi : 24/09/2014 02:33

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ipscan programını indirip sistemi tarat .  sana aktif ve pasif ip lerin tam listesini verir

Kolay gelsin

dediğiniz ipscanner ise tarattım ama pek göremedim pasifleri yada gözüme ilişmedi ve çok uzun sürüyor taraması

Gönderildi : 25/09/2014 00:35

(@metinparlak)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dhcp server menusu altındaki leases kısmından kullanılanları gorebilirsiniz

bunlar dışındakiler ise kullanılmayan (dhcp tarafından ) ip adresleridir.

ayrıca yazıcılar otomatik olarak ip alıyor ise aldığı ip adresinide rezerve edebilirsiniz

veya ip havuzununzdan istediginiz aralıktaki ipleri exclude edip bunları elle istediğiniz cihaza verebilirsiniz.

yazıcılara otomatik ip verince sıkıntı çıkıyor sürekli çevrimdışı falan oluyor ama dediğiniz gibi dhcp server menüsünde kontrol ederim artık

Gönderildi : 25/09/2014 00:37

Paylaş: