Forum

fortigate download ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortigate download - upload kısıtlama

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,282 Görüntüleme
(@ibrahimtokuc)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

fortigae 311B kullanıyoruz,  kullanıcının download yetkisi olsun yalnız upload yapamasın gibi bir policy oluşturan oldumu?

Örneğin , www.wetransfer.com  fortiage'de aşağıdaki gibi görülüyor , bizim amacımızı kullanıcı siteye gitsin download etsin ama upload edemesin

FortiGuard Rating
Category: Bandwidth Consuming
Sub-Category: File Sharing and Storage

Gönderildi : 18/06/2014 17:11

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member

Bi ara benzer bir sorunum olmuştu. 50mbit internetle 2mbit down. yapsınlar fakat hattı kullanan yoksa 50mbit upload yapsınlar istedim.

Download hızı ne ise uploadda en fazla o oluyormuş. F1den birilerile konuşmuştum. Belki bu sana bir fikir olabilir.

Eğer sen çözüm bulup buraya yazarsan benim sorunuma da çözüm olacaktır. 🙂

Gönderildi : 21/06/2014 17:46

(@AbdullahSimsek)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Merhaba,

Traffic shaping yapabilirsiniz.

ilgili web sayfası için kural yazınız. ardından traffic shaper seçin. per ip bandwith altında FORWARD ve REVERSE seçenekleri var. 

Gönderildi : 23/06/2014 17:54

(@ibrahimtokuc)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler ama her geçen gün siteler artıyor , yousendit,fileshare gibi , her defasında site yazmadan direkt ıpload / download kısıtlaması olmaması çok ilginç geldi bana

Gönderildi : 09/07/2014 16:30

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member

Merhaba,

Traffic shaping yapabilirsiniz.

ilgili web sayfası için kural yazınız. ardından traffic shaper seçin. per ip bandwith altında FORWARD ve REVERSE seçenekleri var. 

Burada anlatılmış, bu yapılanı policye uygularsan tüm down/uploadı kısıtlarsın. Sitelere özel bir kısıtlamaya gerek olmadan..

Firewall objects \ traffic shaper \ per ip  burada ip bazında en fazla downl miktarını belirler sonra uygulamak istediğin policy e girip en altında trafic shaping tikini işaretlediğin zaman altta direction \ per ip trafic shaper dan hazıradığın hızı seçersin. Hep bir ipnin max. downl hızını belirlemiş olursun.

Kullanıcılara hakimiyetine göre sancılı bir dönem olur, hazırlıklı olmak gerek. 

Gönderildi : 09/07/2014 17:05

(@MirkanTARHAN)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Verdiğiniz bilgiden ötürü teşekkürler Abdullah Bey ; peki bunu grup bazlı (yani IP bazlı) nasıl yapabiliriz?

Gönderildi : 14/08/2014 13:53

(@AbdullahSimsek)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Verdiğiniz bilgiden ötürü teşekkürler Abdullah Bey ; peki bunu grup bazlı (yani IP bazlı) nasıl yapabiliriz?

Merhaba,

traffic shaping  te

grup bazlı şekillendirme için= shared ip

tek bir ip için= per ip

kullanabilir ve trafiğe bant şekilleri verebilirsiniz.

Gönderildi : 22/08/2014 23:53

Paylaş: