Forum

FortiGate 60C - G&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FortiGate 60C - Günlük Log Tutma

18 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,289 Görüntüleme
(@UmutAkkas)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar siteyi tam olarak kontrol etme ihtimalim olmadı eğer bununla ilgili bir konu varsa beni yönlendirirseniz sevinirim. Sorunum şu; FortiGate 60C kullanmaktayız, Günlük olarak IP'lerin ziyaret ettiği sitelerin loglarını tutmak istiyorum bununla ilgili olarak bana yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum. Yazılımın içerisini kontrol ettim malesef sadece yasaklı sitelere giriş yapılmaya çalışıldığı zamanki logları tutuyor. Ben ise 24 saat boyunca hangi siteye ne girilmiş ne kadar kalınmış bununla ilgili bir log tutmak istiyorum... Şimdiden çok teşekkürler...

Gönderildi : 30/04/2013 13:32

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

FortiAnalyzer alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderildi : 30/04/2013 13:33

(@UmutAkkas)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Çok Teşekkürler Ufuk bey; ufak bir soru daha FortiAnalyzer'ın önerebileceğiniz bir modeli var mı? 

Gönderildi : 30/04/2013 13:53

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

100C modeli.

Gönderildi : 30/04/2013 15:22

(@burakyilmaz)
Gönderiler: 159
Estimable Member

Bu fiyatlar son 5 gün

http://www.cozumpark.com/forums/thread/381687.aspx

Gönderildi : 06/05/2013 15:21

(@mahmutbike)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Arkadaşım tam aradığım şekilde soru sormuşsun teşekkürler. Fortianalyzer 100C Var bende ama bir türlü kim bir gün içinde hangi siteye

girmiş kaç dakika kalmış  diye bir rapor alamıyorum senin soruna karşılık bu işi nasıl çözeriz bilemiyorum.

Gönderildi : 21/05/2013 15:02

(@mahmutbike)
Estimable Member

Ufuk bey merhabalar. Bana bu konuda bir yardımcı olursanız çok sevinirim. 2 ay oldu fortigate60C ve Fortianalyzer 100C aldık hala bir

rapor çekemedim. Top raporları veriyor ve birde bloklanmış sitelerin logunu (%) yüzde olarak veriyor. Benim istediğim çok basit halbuki

kişileri tek tek oluşturdum ip verdim. a kişisi şu ip ile gün içinde şu siteyi ziyaret etmiş ve 3 dakika kalmış.Bunu almak bu cihazda

mümkün değilmi  lütfen küçük bir yardım...

Teşekkürler. 

Gönderildi : 21/05/2013 15:09

(@mahmutbike)
Estimable Member

Hocam kusura bakmayın bu fortigate ve analyzere bi dünya para verdik aldık tam iki aydır patron rapor istiyor hala veremedim.

halbuki çok basit ama işaretlenecek yer yok kişi günde hangi sitelere girmiş kaç dakika takılmış 8 saatlik mesaide kaç saat nette görünmüş

böyle bir rapor alamıyorum.Anlık trafic loglarında duration diye bir sütun ekliyorum onu loglarda alamıyoruz.Hep top list üzerinden % ye vurulmuş

raporlar veriyor hiç biri bir işe yaramıyor.Bu cihazı aldığıma pişman oldum ne yapmalıyım bir yardım lütfen. 

Gönderildi : 21/05/2013 18:53

(@FatihColak)
Gönderiler: 6
Active Member

Mahmut Bey,

Malesef aynı dertten muzdaribiz, yaklaşık 2 yıldır analyzer cihazını kullanıyoruz, ilk 1 yıl boyunca 4.0 versiyonu yüklü iken bu rapor konusunu kurcalayarak kendi kendime oluşturmayı başarmıştım, güzelce sistemi oturtmuştum, gün geldi 5.0 versiyonu çıktı, yeni versiyondur iyidir düşüncesiyle yükledik ama yüklemez olaydım. 5.0 versiyonu yeni doğmuş bir bebek gibiydi, içi bomboş, rapor oluşturma menüleri 5.0.2 ile biraz olsun değişti. Fakat gerçekten usandım, destek derseniz hiçbiryerden alamıyorsunuz çünkü distribütör bile oluşturamıyor bu kadar basit logları. Hatta neden update yaptınız gibi bir geri dönüş bile aldım. Yani tavsiyem siz siz olun analyzer alırken tekrar tekrar düşünün.

Gönderildi : 24/05/2013 03:24

(@musaogtem)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Merhabalar,

Fortianalyzer ürününüzün report bölümünden incelemelerinizi sağlayabilirsiniz.

Şöyleki, aşağıda göreceğiniz bölümde Loyout kısmı üzerinden oluşturduğunuz veya hazır fortianalyzer profillerini tick leyerek Run diyiniz.

[url= http://p1305.hizliresim.com/19/x/nl20d.pn g" target="_blank">http://p1305.hizliresim.com/19/x/nl20d.pn g"/> [/img][/url]

Karşınıza aşağıda göreceğiniz gibi ekran çıkacaktır. Burada isteğinize göre ilgili alanları doldurabilirsiniz veya alanları doldurmadan herkesin raporunu ilgili formatı seçerek alabilirsiniz. Devamında Scheduled Report başlığına geliniz.

[url= http://l1305.hizliresim.com/19/x/nl22r.pn g" target="_blank">http://l1305.hizliresim.com/19/x/nl22r.pn g"/> [/img][/url]

İşlem tamamlandığında ilgili raporunuzu açarak kontrolleri sağlayabilirsiniz.

[url= http://l1305.hizliresim.com/19/x/nl22y.pn g" target="_blank">http://l1305.hizliresim.com/19/x/nl22y.pn g"/> [/img][/url]

[url= http://p1305.hizliresim.com/19/x/nl26j.pn g" target="_blank">http://p1305.hizliresim.com/19/x/nl26j.pn g"/> [/img][/url]

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 29/05/2013 12:36

(@CelalYurtcu)
Gönderiler: 5
Active Member

Fortianalyzer cihazında hangi bilgisayarın ne kadar süre internete bağlandığının raporunu alabilirsiniz.

Fortianalyzer cihazının yönetim panelini açıyoruz.

Report » Config » Layout'a tıklıyoruz.

Sağ kısımda açılan bölümden Create New butonuna tıklayarak yeni bir rapor şablonu oluşturuyoruz.

New Report Layout bölümünde Name kısmına rapor şablonu için bir isim giriyoruz.

Alt kısımda Add Chart'a tıklıyoruz.

Açılan rapor seçme ekranında Web Filtering » Web Filter Activity » Estimated Browse Time seçeneğinin sağ kısmındaki artı + işaretine tıklayarak bu bilgiyi rapora dahil ediyoruz.

OK butonuna tıklayarak rapor seçim ekranını kaydediyoruz.

Daha sonra tekrar OK butonuna tıklayarak raporumuzu kaydediyoruz.

Layout bölümünde sağ kısımda oluşturduğumuz rapor görüntülenecektir.

Bu raporun isminin sol kısmındaki kutucuğu işaretleyip üst kısımdan Run butonuna tıklıyoruz.

Açılan bölümde almak istediğimiz rapor ile ilgili bazı ayarlar mevcut.

Alt kısımda Output bölümünde raporu hangi formatlarda almak istediğimizi seçiyoruz ve alt kısımdan OK butonuna tıklayarak raporumuzu çalıştırıyoruz.

Oluşan raporlara Report » Scheduled Report bölümünden ulaşabilirsiniz.

Fortianalyzer cihazınızdaki logların boyutuna göre raporun tamamlanması biraz zaman alabilir.

Gönderildi : 04/06/2013 01:16

(@mahmutbike)
Estimable Member

Teşekkürler kardeş...

Gönderildi : 23/08/2013 15:01

(@volkancaliskan)
Gönderiler: 141
Estimable Member

FortiAnalyzer alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ufuk Hocam peki Fortianalyzer dışında fredoss bir yazılımla bu logları anlayabilecegimiz dilde çekmemiz mümkünmü. Ayrıca bu yazılımla 5651 e göre log tutabilirmiyiz 

Gönderildi : 04/09/2013 19:18

(@KayhanALTUN)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Valla Fortinetin FortiGate ürünlerini çok beğeniyorum fakat bu log konusunda FortiAnalyzer kesinlikle geride kalmış. Çok karmaşık bir yapısı olmasına rağmen o kadar karmaşık bir rapor bile alamıyoruz.

Özellikle v5.0, hem FortiGate hem de FortiAnalyzer için tamamen intihar olmuş. Microsoftun Vista işletim sisteminde yaptığı hata gibi kimse yüklemek istemiyor 🙂 Belki dayanırım diye ben de yükledim fakat 3 kere (her patch çıktığında) denememe rağmen en fazla 1 hafta dayanarak hep v4.0 a geri döndüm. FortiAnalayzerın logları uçurması da ayrı bir hediye. FortiGate v5.0 belki çekilir ama FortiAnalyzer v5.0 kesinlikle çekilmez bir dert!

2015 yılında Fortigate 60B cihazımın ömrü bitiyor. Büyük bir değişim olmadığı sürece 2015 de FortiGate almayı düşünmüyorum.

Gönderildi : 05/09/2013 13:06

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Eğer biraz SQL bilginiz varsa analyzer loglarınızı SQL' e yazdırın. Ondan sonra istediğiniz kadar farklı rapor çekebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz. Kendi dashboardunuzu bile oluşturabilirsiniz 🙂 Patronun odasına da bir TV aldırıp 7/24 tüm kullanıcıların hareketlerini izlemesini sağlayabilirsiniz 🙂

Gönderildi : 05/09/2013 13:51

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Türkçe okumayı biliyorsan git avukatlık yap der gibi olmuş :))

Gönderildi : 05/09/2013 14:10

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Valla Fortinetin FortiGate ürünlerini çok beğeniyorum fakat bu log konusunda FortiAnalyzer kesinlikle geride kalmış. Çok karmaşık bir yapısı olmasına rağmen o kadar karmaşık bir rapor bile alamıyoruz.

Özellikle v5.0, hem FortiGate hem de FortiAnalyzer için tamamen intihar olmuş. Microsoftun Vista işletim sisteminde yaptığı hata gibi kimse yüklemek istemiyor 🙂 Belki dayanırım diye ben de yükledim fakat 3 kere (her patch çıktığında) denememe rağmen en fazla 1 hafta dayanarak hep v4.0 a geri döndüm. FortiAnalayzerın logları uçurması da ayrı bir hediye. FortiGate v5.0 belki çekilir ama FortiAnalyzer v5.0 kesinlikle çekilmez bir dert!

2015 yılında Fortigate 60B cihazımın ömrü bitiyor. Büyük bir değişim olmadığı sürece 2015 de FortiGate almayı düşünmüyorum.

v5.0 fortigate (firewall ) tarafında başarılı bence yüklediğim bir çok cihaz var ama sorun çıkaran olmadı şimdiye kadar 

ayrıca fortianalyzer için karmaşık diyorsanız juniper strm cihazı var onu görseniz fortiyi daha bir seversiniz diye düşünüyorum :)))

Gönderildi : 05/09/2013 14:19

(@KayhanALTUN)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Karmaşık derken aslında orada çok komplex bir yapı olduğunu değilde basit raporlar için bile bir sürü şeye tıklaman gerekiyor ondan bahsettim. yani kısaca verdiği sonuçlara göre yapılan işlemler felan biraz karışık olmuş.

Dediğiniz gibi FortiGate tarafında v5.0 başarılı ve biraz daha çekici geliyor, fakat FortiAnalyzer v5.0 çok yavaş (ie, firefox, chrome de denedim fakat sorgulamalar veya menüler arası geçişler bile çok yavaş) ve 4 de kullanılan sayfaların bazıları yok yada consola atılmış.

v5.0 a geçmememin tek sebebi FortiAnalyzer, bildiğiniz üzere FortiGate 5 oslun FortiAnalyzer 4 olsun da diyemiyoruz.

Belki düzelir misali her patch çıktığında Fortianalyzerı deniyorum. Kim bilir belki birkaç patch sonrası bende v5 e geçerim.

Gönderildi : 09/09/2013 12:43

Paylaş: