Forum

Fortigate 60B High ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60B High Availibility Sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@yakupakpinar)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

şirkette kullandıgımız bir adet fortigate 60B cihazımız var. internetteki ara ara olan kopmaları önlemek icin

bir hat daha aldık. fortigate de internetlerden birini down ettigimde diger internetten dışarı çıkabiliyorz sorun yok ama aynı anda 2 sinide aktif edemedim yani birinden internet koptugunda benim müdahalem olmadan digerine geçsin.

2 net icin 2 static route tanımladım distance degerlerini 20,20 verdim. status config den line status u active active yaptım.

Ama ben default olarak hat 1 den çıksın istiyorum ne hikmetse hep hat birden default çıkıyor dışarıya.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Yardımlarınız icin  teşekkürler. 

Gönderildi : 19/10/2012 11:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Herkese Merhaba,

şirkette kullandıgımız bir adet fortigate 60B cihazımız var. internetteki ara ara olan kopmaları önlemek icin

bir hat daha aldık. fortigate de internetlerden birini down ettigimde diger internetten dışarı çıkabiliyorz sorun yok ama aynı anda 2 sinide aktif edemedim yani birinden internet koptugunda benim müdahalem olmadan digerine geçsin.

2 net icin 2 static route tanımladım distance degerlerini 20,20 verdim. status config den line status u active active yaptım.

Ama ben default olarak hat 1 den çıksın istiyorum ne hikmetse hep hat birden default çıkıyor dışarıya.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

Yardımlarınız icin  teşekkürler. 

öncelikle distanceler 5 olucak

modemler bridge modda ise network interface kısmından distanceleri 5yapın daha sonra modemler bridge değilse router statick kısmından kayıtları giriceksiniz.daha sonrada

policy route kısmından aşağıdaki gibi iki tanım yapın,wan1 ve wan2 diye

clip_image003     

Gönderildi : 06/11/2012 16:03

(@yakupakpinar)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

Savaş bey , söylediklerinizi yaptım cihaz tam istediğim fonksiyonda çalışıyor şimdi çok teşekkürler.

Ek olarak cihaza el atmışken patch lerinide yükleyeyim dedim mr3 patch 10 u yükledim. Ufak bir sorun çıktı ortaya hattın down oldugunu anlasın diye wan1 için bir ping server adresi tanımladım. Vaysi beyin verdiği linkteki gibi adres olarakta 8.8.8.8 i denedim birde 62.248.80.164 turksatın dns i ni dedim. Arada ping atmıyor o zamanda hat down oldu diye hat2 ye atıyor bizi.Aslında hat hala up konumda. Birtek bu konuda çözümsüz kaldım şuan.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/11/2012 19:56

Paylaş: