Forum

Fortigate 60b inter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60b internet load balancing

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@yakupakpinar)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhabalar,

Nadir de olsa şirketimizde servis saglayıcı tarafında sorundan dolayı internetimiz kopmakta.Fortigate 60B üzerinden internete çıkmaktayız.Türkcell vınn gibi bir cihaz alıp sisteme nasıl baglayabilirim. ttnet koptugunda türkcell baglansın diyerek.

Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/08/2012 21:56

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Öncelikle 3G modemdeki PIN şifresini kaldırmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra fortigate consol ekranından aşağıdaki adımlarla modemi aktif hale getiriyorsunuz.

config system modem
set status enable
set auto-dial enable
set modem-dev1 pcmcia-wireless
set phone1 “*99#”
set modem-dev2 pcmcia-wireless
set modem-dev3 pcmcia-wireless
set altmode disable
end

İnternalden modeme bir policy yazıp nat işaretleyeceksiniz. (Any - Any şeklinde ve Always)

Bundan sonraki adım eğer yedekli kullanmak istiyorsanız bu durumda portalımızda yer alan bilgilerden faydalanarak yedekli çalıştırmayı config edebilirsiniz.

Gönderildi : 07/08/2012 00:38

(@CihanSan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

rafet bey bu tanım usb modem için yapılmış bir tanım mıdır?

Gönderildi : 07/08/2012 12:36

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba USB port üzerinden çalışacak cihazın aktfileştirilme işlemidir. Bu işlemi bir kez yapıyorsunu ondan sonra USB portuna takacağınız modem, winn v.s. ne ise kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 08/08/2012 13:00

(@CihanSan)
Trusted Member

Merhaba USB port üzerinden çalışacak cihazın aktfileştirilme işlemidir. Bu işlemi bir kez yapıyorsunu ondan sonra USB portuna takacağınız modem, winn v.s. ne ise kullanabilirsiniz.

süper oldu o zaman

teşekkürler bilgiledirme için  

Gönderildi : 08/08/2012 17:35

(@Anonim)
Gönderiler: 0

turkcell 3g vın yerine turkcell 3g multi vınn modem alarak wifi ile bağlana bilirsiniz üstelik 5 kullanıcıya müsade ediyor böylece pc lere program kurma derdi olmayacak acil durumda program kurmakla uraşmak yerine sorunla uraşırsınız:)

Gönderildi : 08/08/2012 17:47

(@CihanSan)
Trusted Member

turkcell 3g vın yerine turkcell 3g multi vınn modem alarak wifi ile bağlana bilirsiniz üstelik 5 kullanıcıya müsade ediyor böylece pc lere program kurma derdi olmayacak acil durumda program kurmakla uraşmak yerine sorunla uraşırsınız:)

özkan bey bunu şirketimizde bulunan değişik utm cihazlara örneğin fortigate e nasıl entegre edicez?

Gönderildi : 08/08/2012 17:54

(@Anonim)
Gönderiler: 0

"fortigate'nin modeli "nedir bu cihazı usb üzrindende kullana biliyorsunuz program kurmadan kullanabiliyosunuz

Gönderildi : 08/08/2012 18:07

(@rafets-ayata)
Üye

"fortigate'nin modeli "nedir bu cihazı usb üzrindende kullana biliyorsunuz program kurmadan kullanabiliyosunuz

Vinn bağladıktan sonra software gerek kalmıyor yeterki pin şifresi kaldırılmış olsun. Diğer ayarları yukarıda verdik test edebilrisiniz.

Gönderildi : 09/08/2012 05:13

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rafet bey , sizce  profesyonel olarak ne önerirsiniz peki ?

Biz şirkette 5 mb metro ethernet kullanmaktayız , knudada bahsettiğim gibi ısp taraflı problemler için yedekli hat düşünüyoruz.

Benim aklıma vınn geldi , kablonet te olabilir belki ama. Sizce hangisini yapmak daha mantıklı olacaktır.

Teşekkürler

Gönderildi : 13/08/2012 19:23

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Yedekli hat için DSL,GHDSL veya Kablonet öneririm. Vınn bu yapıların mümkün olmadığı veya alternatifinin olmadığı noktalarda öneririm.

Benim tavsiyem bu yönde olacaktır.

Yapınızı kurduktan sonra bir tavsiyem de şu olacaktır. Ara da mutlaka yedek hattınızı test edin ki çoğu nokta da görüyorum alıp yapıyı kurup hiç test etmeyip o hengamede bir de sorunlarla boğuşuluyor.

Gönderildi : 14/08/2012 04:48

(@yakupakpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Kablonet almaya karar kıldım. Bağlantı geldiğinde bu hafta konfigürasyona girişecegim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/08/2012 17:57

Paylaş: