Forum

Fortinet 80cm Utm v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortinet 80cm Utm ve Metro Ethernet hk.

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

2 yıldır 8mb adsl 2 hat fortinet 80cm ve juniper ns5gt utmler kullandık. bu hafta içinde metro ethernete başvuru yapacağız. ttnetten swich gelecek ve bunun dışında bizim ne almamız gerekiyor bilmiyorum. Modem vs bişey alacakmıyız? Önceki kullandığımız fw cihazlar yeni bağlantı ile çalışırmı acaba ne yapmak gerek? İlk defa bu tip bişeyle uğraşacak biri olarak, bocalamaya başladım..

Gönderildi : 04/04/2012 00:25

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

metro switch üzerinde bir port aktive edilip size bir statik ip(birden fazla ip aldıysanız ip bloğu) ve gateway verecekler. fortinet üzerinde daha önce wan kısmını statik ip olarak ayarladıysanız yalnızca yeni değerlerle eski değerleri değiştireceksiniz. juniper eğer adsl modemse route işlemi adsl portu (rj11 veya rj45) ile lan portu (rj45) arasında yapılabileceğini zannetmiyorum, devre dışı kalacaktır.

Gönderildi : 04/04/2012 01:38

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

switch üzerindeki size tanımlanmış girişe kablonuzu takıp diğer kısmınıda fortigate gireceksiniz sonra telekomun verdiği ip bilgilerini forti üzerindeki wan ethernet interface sine yazacaksınız

Gönderildi : 04/04/2012 01:38

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Erol bey teşekkürler. Fortinetle ilgili cevabınız yeterli olacaktır inş.

juniper eğer adsl modemse route işlemi adsl portu (rj11 veya rj45) ile lan portu (rj45) arasında yapılabileceğini zannetmiyorum, devre dışı kalacaktır.

Efe bey  fortinetle ilgili söylediğiniz tamam. Juniper adsl modem olarakta kullanıyoruz. Bu cihazı metro ethernet ile kullanamayacak mıyız? Ben yanlış mı anladım.

Gönderildi : 04/04/2012 17:36

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

evet kullanamayacaksınız. ama tam part number verirseniz kontrol edeyim.

Gönderildi : 04/04/2012 17:45

(@m.eminarslantay)
Gönderiler: 152
Estimable Member

Merhaba adsl modeminiz devre dışı kalacak kullanmanıza gerek yok size verilen switchin tanımlı portunda firewall wan portuna bağlayın ve isp nin size verdiği ip adreslerini girin kolay gelsin

Gönderildi : 04/04/2012 18:07

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba adsl modeminiz devre dışı kalacak kullanmanıza gerek yok size verilen switchin tanımlı portunda firewall wan portuna bağlayın ve isp nin size verdiği ip adreslerini girin kolay gelsin

Emin bey cihazda Console - Modem - Untrust - 1-2-3-4- ve telefon hat girişi var. Wan portu acaba hangisi. Cevap geç oldu fakat metro eth. işlemleri yeni tamamlandı. 

Teşekkür ederim..

Gönderildi : 10/05/2012 18:37

(@m.eminarslantay)
Gönderiler: 152
Estimable Member

Metro ethernet hattınız switchde sonlandıktan sonra size verilen acces portu alın firewall(fortinet 80 c demişsiniz) Wan portuna girin arkasında yazıyor tüm portların ne oldugu(console usb wan1 wan2 internal ) nasıl bulamadınız anlıyamadım ve size verilen ip leri tanımlayın cihazınıza

Gönderildi : 12/05/2012 15:13

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Metro ethernet hattınız switchde sonlandıktan sonra size verilen acces portu alın firewall(fortinet 80 c demişsiniz) Wan portuna girin arkasında yazıyor tüm portların ne oldugu(console usb wan1 wan2 internal ) nasıl bulamadınız anlıyamadım ve size verilen ip leri tanımlayın cihazınıza

Fortinette wan tamam fakat juniperdaki wanı bulamamıştım. Juniperida da  untrusttan bağladım. Metro eth. juniperdan çalıştırıyorum.

Şimdilik sorun yok. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/05/2012 21:36

Paylaş: