Forum

Fortigate 60b msn l...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60b msn loglama var mı...

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
395 Görüntüleme
(@ufukyangaz)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Fortigate 60b v 3.0 kullanıyordum. Beraberinde fortianalyzer 100c var. Versiyon 3 te iken cihazım msn ve mail loglama yapıyordu ancak v4.0 a geçince loglama yapmıyor. Versiyon 4.0 da msn loglama var mıdır.... 

Gönderildi : 30/06/2011 13:20

(@bekirakgul)
Gönderiler: 237
Reputable Member

Evet vardır. UTM in altında DLP nin içinde Content_Archive i kurallarına yedirmen gerekiyor.

Gönderildi : 30/06/2011 14:25

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

ara geçişleri yapmadığınız zaman bu sorunlar yaşanıyor.bu işlemi dlp ile yapabilirsiniz.

Gönderildi : 01/07/2011 12:04

(@ufukyangaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ara geçişler derken güncellemeyi belli bir sıraya göre yapmayı kastediyorsunuz diye tahmin ediyorum. Ben güncelleme yaparken alet çakıldı ve en son güncellemeyi cihazı formatlayarak hyperterminal ile yapmak zorunda kaldım. Şu an V4.0 MR2 patch 7 var Analyzer da iser V4.0 mr2 patch 4 var. Versiyon 3.0 da kişi bazında msn bloklama yapılabiliyordu. Bunda yerini bulamadım. 

Artı bazı kullanıcıları loglamıyor gibi geldi bana. Bir şekilde msn loglamayı engelleme şansları var mıdır kullanıcıların. Webmsn kullanmıyor bu kullanıcılar. 

Gönderildi : 04/07/2011 15:15

(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member

4.0 MR2 de USer menüsü altında IM menüsü default olarak açılmıyor.

Tüm MSN ler kafadan kapalı olsun, ben istediklerime izin vereyim diyorsanız

config imp2p policy
   set msn deny
    set aim deny
    set icq deny
    set yahoo deny
end

User menüsü altında IM tabını getirmek içinse MSN user listesine konsoldan bir tane kayıt girmek gerekiyor.

config imp2p msn-user
 edit [email protected]
 set action permit
 end

Gönderildi : 04/07/2011 17:18

(@ufukyangaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

valla güncellediğime pişman oldum neredeyse. peki loglama ayarı içinde konsoldan girmemiz gereken komutlar var mı. belli kişileri loglayıp bazılarını loglamamasına bir yorum bulamıyorum hala.kendi msn imle firma içinden biri ile konşuyorum ama banamısın demiyor. ama mail olsun ftp olsun http olsun diğer herşey dakikası dakikasına loglanıyor...

Gönderildi : 04/07/2011 17:49

(@TuncayBAS)
Estimable Member

Microsofttaki amcalar nasıl bir değişiklik yaptılarsa MSN Live 2011 core unda, fortinet , juniper, sonicwall olsun hala MSN loglamayı oturtamadılar. Eski MSN ler rahat loglanıyor bu arada.

Yeni çıkan MR3 Patch1 de loglar geliyor. Fakat test ettiğimiz kadarıyla hala bir iki bug mevcut. Patch2 yi bekliyeceğiz.

Gönderildi : 04/07/2011 18:06

(@ufukyangaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yüklesem çözüm olabilir mi peki bir nebze de olsa. yoksa böyle kalması daha mı iyidir...

Gönderildi : 04/07/2011 20:02

(@TuncayBAS)
Estimable Member

Bence bir süre daha 4.2.7 ile devam et. 4.3.1 deki değişiklikler kafanı iyice bulandırmasın. Zaten FAZ içinde 4.3 çıktı. FGT ve FAZ 3.0 da uyumlu çalışıyor ama dediğim gibi hem arayüz hemde çekirdekte değişiklikler olmuş, ilk başlarda sıkıntı çekebilirsin.

Gönderildi : 04/07/2011 22:15

(@ufukyangaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bekleyecez o zaman

çok teşekkürler... 

Gönderildi : 05/07/2011 20:06

(@ufukyangaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam

Firmware i MR3 patch 1 e yükselttim ve sorun çözüldü. Loglamadığı msn ler şu an loglanıyor ancak hala users tabında msn adresleri görünmüyor. MR2 sizin söylediğiniz gibi yeni versiyon msn lerde sıkıntılı olabilir. 

Gönderildi : 12/07/2011 18:15

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

config imp2p msn-user
edit [email protected]
set action permit
end

bu komutu consoledan yazın ve cihaz arayüzünden 1 kere logof login olunca gelecektir.

Gönderildi : 12/07/2011 18:44

Paylaş: