Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] BCC Engelleme

8 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,264 Görüntüleme
(@remzibasoglu)
Gönderiler: 54
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2016 kurulu sistemde Outlook ve OWA üzerinden BCC seçeneğini tamamen kaldırmak istiyorum. Bu mümkün müdür ?

GPM üzerinden 1860 numaralı butonu engelleyerek denedim fakat sadece Outlook üzerine BCC kutucuğunu gri yaptı ama gene de Address List üzerinden BCC eklenebiliyor.

Bunun dışında Transport Rule ile denedim ama başarılı olamadım.

Fikirlerinizi rica ederim.

Gönderildi : 08/10/2020 16:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Bunu niçin kapatmak istiyorsunuz?

Uyguladığınız yöntem dışında bu hazır option olduğu için yolu budur.

Key: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\<version>\Outlook\Preferences

Value name: ShowBcc
Value type: REG_DWORD 
Value: 0

Bunun dışında adres defteri butonunu da kapatmanız gerekir. Outlookta sunulmayan seçeneklerle ilgili arayüz düzenlemesini ancak oturup thema dosyalarını editleyerek yapabilirsiniz.

Transport rule için;

https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/51359.exchange-server-prevent-users-from-sending-to-bcc-blind-carbon-copy-using-transport-rule.aspx

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2020 23:55

(@remzibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Merhaba İbrahim Bey,

Yardımlarınız için teşekkürler ama ben burada bir konu açmadan önce tüm siteleri tarayarak uygun bir çözüm yolu arıyorum. Bulamadığım durumda konusunu açıyorum. Paylaştığınız linklerdeki yöntemleri siz deneyebildiniz mi çünkü ben denedim ve sonuç alamadım maalesef.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/10/2020 09:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Böyle bir ihtiyacım olmadığı için denemedim tabi ki, ihtiyacı merak ettiğimden sormuştum.
Hızlıca inceleyelim.

-------------------------------------------------

X-MS-Exchange-Organization-BCC

: Buradan bu header bilgisinin versiyon bazlı olduğunu anlıyoruz.

Exchange Online now preserves BCC and group information in mail headers. Given its status as the next on-premises release, Exchange 2013 CU7 on-premises will likely do too. I don’t think that the update will be retrofitted to Exchange 2010.

https://support.microsoft.com/en-us/help/4488263/x-ms-exchange-organization-bcc-header-isn-t-encoded-correctly-in-excha

Diğer bir yöntem ise bunu tp rule uygulamanız. Outlook dan bcc'li bir mailin header bilgisine baktığımda bunu görüyorum.

X-MS-Exchange-Organization-Recipient-P2-Type: Bcc

Bunun da notları:

https://www.signorellidenis.com/en/prevent-users-from-sending-to-bcc-using-transport-rule/

Note: The X-MS-Exchange-Organization-BCC header is not visible after message delivery. This header line is convert to X-Ms-Exchange-Organization-Recipient-P2-Type: Bcc for messages delivered internally, and deleted for messages delivered externally. For those who want troubleshooting this header line will need to use Pipeline Tracing to be able to view the header before it is converted or deleted.

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/pipeline-tracing-exchange-2013-help?redirectedfrom=MSDN

Mantığı; yapınıza göre bcc li mailin header'ını açıp satırı bulursunuz.
Yapılandırmanıza göre bu yer almıyorsa transport log açar inceler ilgili mime bulursunuz.
Hızlıca bulabildiklerim bunlar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2020 14:51

(@remzibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

BCC eklenmiş bir mailin header.ını incelediğimde bahsettiğiniz gibi "X-MS-Exchange-Organization-Recipient-P2-Type: Bcc" şeklinde bir satır ekleniyor.

Transport rule üzerinden Header bu desenle karşılaşırsa diyerek rule oluşturuyorum fakat çalışmıyor. Kuralın ekran görüntüsü aşağıdaki gibi.

BCC

Gönderildi : 09/10/2020 16:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Kuralı metin içeriğe göre değil header'a göre oluşturun. Ekran görüntüsü linklerde var.

Gönderildi : 09/10/2020 21:39

(@remzibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim Bey elinize sağlık. BCC'yi Exchange sunucu seviyesinde engellemiş olduk. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/10/2020 22:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eyvallah kolay gelsin.

Gönderildi : 13/10/2020 23:33

Paylaş: