Forum

Exchange Pop3-Smtp ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Pop3-Smtp Mx Kayıtları

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@hekate)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Firmamızda kullanmakta olduğumuz SBS 2003 server için bir mail adresi sağlayıcısından mail adresi aldık ve bunları pop3 connector yardımı ile server'a ala biliyoruz. Smtp ayarlarını yapamadığımdan mail gönderemiyorum. smtp ayarlarında ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor ayrıca yapmam gereken başka ayar varmı bilgilendirirseniz sevinirim. Firmam internete mysonic gateway üzerinden fiberoptik hatta bağlanıyor ..birde xxx.local mail adreslerim exchange üzerinden direk geri dönsün yani iç mailleşme internete çıkmasın istiyorum lütfen beni aydınlatın .

Gönderildi : 06/05/2009 16:53

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Lütfen arama yapınız. Makeleler bölümünde konuyla ilgili makalemiz mevcut

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/15/exchange-server-2003-zerinde-pop3-connector.aspx

Exchange 2003 kullanıcıların şirket dışına mail göndermelerini engellemek için ise pratik bir yöntem söyleyebilirim.

1. Create a new distribution group (mail-enabled) in Exchange.
  2. Add all the users which are not allowed to send mail outside your organisation.
  3. Modify (properties) the SMTP connector(s) that are used to send to the internet
  4. Under the Delivery Restrictions tab, REJECT MESSAGES FROM, add the distribution group.
  5. Start Registry Editor (Regedt32.exe).
  6. Locate and click the following registry key:
    HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Services/Resvc/Parameters/
  7. On the Edit menu, click Add Value, and then add the following registry value:
    Value Name: CheckConnectorRestrictions
    Data Type: REG_DWORD
    Radix: Hexadecimal
    Value: 1
  8. Quit Registry Editor.
  9. Restart the Microsoft Exchange Routing Engine service and the
    Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) services for this change to take
    effect.

Gönderildi : 06/05/2009 17:19

(@hekate)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınınz için teşekkür ederim

Gönderildi : 06/05/2009 19:17

(@hekate)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Fakat bu makale pop 3 ayarları ve dışarı giden maillerin isim kontrolünü yapıyor benim sorun ise şu:

Ben öncelikle [email protected] adresine mail atamıyorum nedeni ise smtp ayarlarını yapamamam smtp ayarlarını nasıl yaparım ve smtp server user name ve password soruyor. öncelikle ihtiyacım olan bu outlook da smtp ayarlarına servis sağlayıcının smtp adresini gelişmişine user name pass girince çalışıyor ama bu seferde maillerim direk dışarı gdiyor sıkıntım exchange üzerinden mailleşmek

Gönderildi : 06/05/2009 19:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

Exchange ile dışarıya mail göndermek istemiyorum diyorsunuz?

Bu durumda smtp de bişey değişmenize gerek yok.

Gönderildi : 06/05/2009 19:43

(@hekate)
Active Member
Konu başlatıcı

özr dilerim tam ifae edemedim sanırım @xx.local adresleri exchange üzerinden geri dönsün istiyorum.. @xxx.com olanlar ise smtpden mail olarak dışarıya girsin istiyorum ..

Gönderildi : 06/05/2009 20:03

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

Şimdi şöyle açıklayalım.

ISP den mailleri Exchange 2003 deki POP3 Connector yardımıyla exchange üzerine çekmeyeceksiniz. (doğru anladım ise ) ISP den mailler pop3 ile client outlook kendi çekip yine aynı şekilde gönderecek.

Bu durumda iki farklı profil kullanmak zorunda kalacaksınız. Çünkü ISP den pop3 ile gönderip aldıgınız mail profili pop3 profili olacak, localde haberleşmek için ise Exchange profili kullanacaksınız.

Gönderildi : 06/05/2009 20:17

(@hekate)
Active Member
Konu başlatıcı

😀  şöyle detay detay anlatıyım ben bu işi ... bir servis sağlayıcıdan mail hesabı aldık [email protected]   diyelim benim serverimdada [email protected] diye kullanıcım ve mail box u var ..pop3 connectör ile internetten yani smtp sunucudan maillerimi alabiliyorum buraya kadar herşey çok güzel, ben [email protected] mail adresi kullanarak mail gönderimi yaparsam bu exchangeden smtp ile dış dünyaya gitsin istiyorum bunun için gerekli ayarlara ihtiyacım var bide eğer [email protected] ile atarsam malleri mailim dış dünyaya çıkmadan serverim üzerinde dönsün istiyorum ...umarım anlata bildim bu konuyla çok alakalı olmadığımı anlamışsınızdır çok özür dilerim sabrınız içinde teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/05/2009 01:16

(@ByGRaND)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Merhaba 

Sanırım durumunuzun smtp  Servisi üzerinden değil de, outlook taki "Gönder/Al"  Seçeneğinden yapılandırabilirsiniz..Outlooğunuza xxx.local ve xxx.com adreslerinizi ekleyin aynı mail box ı kullanın ve Gönder/Al seçeneğinde hangi hesabın mail alacağını hangi hesaptan gönderilmesini istediğinizi oradan manuel  olarak ayarlıyabilirsiniz. (Umarım Doğru anlamışımdır.)

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 17/06/2011 13:27

Paylaş: