Forum

exchange server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server 2007 mail atma sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba exchange server ve edg suncum vardı ben egd sunucumu kaldırdım daha sonra

send connector oluşturdum

maıl atmayı denedıgımde maıl gıttı gosterıyor ama gıtmıyor sunucuyu kapatıp actıgımda maıl gıdıyor

yada servıclerden microsoft echange active drictory topooji servic restart etgıımde maıller gıdıyor

daha sonra tekrar maıl attıgımda gene gıdıyor ne oluyosa bellı bır sure sonra maıller gıtmıyor her seferınde restart edıyorum bunun bır cozumu varmı

bırde sıstemde edg sunucu varsa nasıl sıstemden kaldırılır  ben dırekmen send conecktorden ve edg kısmında oluşan protokolları sıldım dah edg suncuyu formaladım bunun baska bır yolu varmıydı acaba

Gönderildi : 25/03/2009 21:22

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Efecan,

632 adet postun var. Hala soru nasıl sorulmalıdır? ın cevabını ben sende göremiyorum

"mail gitmiyor sunucuyu kapatıp tekrar açıyorum gidiyor sorun diyorsun" nedir bu? diye sorarsan kimse sana cevap veremez. Hatta son kullanıcıdan gelen sorunlar bile daha açık....

Sana kişisel olarak nacizane tavsiyem; bu işi öğrenmek ve daha az hata ile uğraşıp hem kendi üzerinde hem firmanım üzerinde prestij sağlamak ve kendine daha fazla zaman ayırmak istiyorsan;

sorunu iyi anlamaya çalış, bu sorunu çözecek olan sonuçta sensin biz değiliz, biz sana her zaman elimizden geldiğince yardım edeceğiz ancak bizden kurtarıcı olmamızı beklemen çok yalnış.

Bu tip durumlarda eğer AD topology servisi restart olduktan sonra sorun kısmen çözülüyorsa; bi düşünmek gerek; neden AD topology servisi? AD topology servisinin Exchange üzerinde ki rolü nedir ki bu hataya neden oluyor?

eğer bu serviste problem varsa; muhtemelen AD üzerinde problem var demektir ve buna ilişkin bir hata kaydı mutlaka Event'e düşmüştür. İlk önce bunları incelemelisin.

Orda ki hatayı anlayıp hata kodunu Google a yazarsan, Microsoft un konuyla ilişkin mutlaka net bir cevabı vardır. İlgili makaleyi okuyup çözüme gidersin. Gidemedin mi ? detaylı olarak hata kodlarını yazarsın birde biz bakarız, yardımcı olmaya çalışırız.

2. Edge rolü o şekilde kaldırılmaz. Edge rolünün bulunduğu sunucuda Exchange 2007 CD sini takarsan roller gelir ve Edge Role un işaretini kutucuktan kaldırırsın ve tüm Exchange sunucularından kendisi bu rolü kaldırır ona göre yapılandırır.

Gönderildi : 26/03/2009 00:39

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam haklısınız bazen sordugum soruları sonradan okudugumda bende yannıs soru sordugumun farkındayım ama bundan sonrakı postlarımda aynen sızın dedıgınızı uygulayacam hocam. post açarsam once ne yaptıgımı yaptıklarımdan sonra hatayı ve daha sonra ne yapalırım ılkesını uygulacayacam bu arada hocam tesekkur ederım cevap için gene cevaplamaısınız bu sorumu 🙂

Gönderildi : 26/03/2009 12:42

Paylaş: