Forum

Pop3 mail problemi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pop3 mail problemi !!!

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@OmerGul)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Tüm Ustalara merhaba,

Bu benim ilk konu oluşturmam önce herkese burda paylaştığı bilgiler için teşekkürler.

Tek tek konulara baktım yaşadığım problem ki eğer gözümden kaçmadıysa yoktu. 1 sene önce firmaya geldiğimde blacklistlerde artık müdavimi olmuştu. onlardan kurtardıktan sonra TT'un IP sinden kurtularak kurumsal bir IP alıp exchange ve MX kayıtlarını düzelttirdim artık merkez ofisimde bir problem olmamakta düzenli olarak kullanılmakta ama Exc 2003 üme bağlanan 10 adet şehir dışından kullanıcılarım pop3 ile bağlandıklarında bazı adreslere mail atamıyorlar ki Outlook ayarları kimlik doğrulamaları ve diğer işlemleri düzgün olmasına rağmen. pop3 connectörle ile ilgili hiç bir işlem yapmadım zaten default kullanılıyor aynı kullanıcılar OWA dan mail attıklarında heryere atabiliyorlar bu Pop3 kullanıcılarımı bu sorundan kurtarmamak için yardımcı olacak ustalara şimdiden teşekkür ederim

domain adresi : und . org . tr  

Gönderildi : 06/03/2009 14:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

şirket dışında ki kullanıcılar POP ile exchange sunucusuna mı bağlanıyor?

eğer öyle ise owa veya pop farketmez yani çok tezat geliyor.

Kullanıcıya dönen hata mailinin içeriği nedir?

Gönderildi : 06/03/2009 14:16

(@OmerGul)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam ilginiz için teşekkürler,

aşağıda dönen maili gönderiyorum başka domain ve hotmail adresleri var fakat başka domainlere gönderebiliyor domain adımıza ve sabit IP mizi spamhaus bakıyorum listede yok bu durum 5- 6 aydır devam ediyor eğer benim hatam varsa cehaletime verin aynı adreslere OWA dan gönderebiliyor.

To: Und Konya

Subject: SİRKÜLER

Sent: Tue, 17 Feb 2009 17:44:50 +0200

did not reach the following recipient(s):

[email protected] on Tue, 17 Feb 2009 17:45:34 +0200

E-posta sistemi bu iletiyi teslim edemedi, ancak belirli bir neden de raporlamadı. Adresi gözden geçirin ve yeniden göndermeyi deneyin.

Yine teslim edilemezse, sistem yöneticinize başvurun.

< und.org.tr #5.0.0 X-Labris-Messeging-Suite; host mail.onturplaza.com[94.199.200.34] said: 511 sorry, no mailbox here by

that name (#5.1.1) (in reply to RCPT TO command)>

E-posta sistemi bu iletiyi teslim edemedi, ancak belirli bir neden de raporlamadı. Adresi gözden geçirin ve yeniden göndermeyi deneyin.

< und.org.tr #5.0.0 X-Labris-Messeging-Suite; host mx.superonline.com[212.252.122.221] said: 553 Your IP is 8 (in reply to MAIL FROM command)> [email protected] on Tue, 17 Feb 2009 17:45:34 +0200

< und.org.tr #5.0.0 X-Labris-Messeging-Suite; host

mx3.hotmail.com[65.54.244.200] said: 550 DY-001 Mail rejected by

Windows Live Hotmail for policy reasons. We generally do not accept

email from dynamic IP's as they are not typically used to deliver

unauthenticated SMTP e-mail to an Internet mail server.

http://www.spamhaus.org maintains lists of dynamic and residential IP

addresses. If you are not an email/network admin please contact your E-mail/Internet Service Provider for help. Email/network admins, please visit http://postmaster.live.com for email delivery information and

support (in reply to MAIL FROM command)>

< und.org.tr #5.0.0 X-Labris-Messeging-Suite; host

mx3.hotmail.com[65.54.244.200] said: 550 DY-001 Mail rejected by

Windows Live Hotmail for policy reasons. We generally do not accept

email from dynamic IP's as they are not typically used to deliver

unauthenticated SMTP e-mail to an Internet mail server.

http://www.spamhaus.org maintains lists of dynamic and residential IP

addresses. If you are not an email/network admin please contact your E-mail/Internet Service Provider for help. Email/network admins, please visit http://postmaster.live.com for email delivery information and

support (in reply to MAIL FROM command)>

Gönderildi : 06/03/2009 15:21

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

ilk reason  yani; [email protected] isimli mailbox bulunamadı hatası var.

diğerleri ise spam listte oldugunuza dair.

pop ile exchange sunucusuna bağlandıgınızdan emin misiniz?

Gönderildi : 06/03/2009 16:02

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bir de reverse dns kaydınız yok galiba

Gönderildi : 06/03/2009 16:32

(@OmerGul)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam dogrudur ben geri dönüşü komple gönderdim onturplaza ondan gelmiş ama diğer aynen ekteki gibi

yanlış yapıyorum bilmiyorum ama pop3 bağlantısı derken outlook larına pop3 ve smtp lerine mail.domanadı.org.tr yazıyorum zaten sorunsuz şekilde bağlanıyor telnetle denedim 110 portu sorun yok diyor ama mailler önceki maildeki gitmiyor bu olay 5-6 ay olunca artık isyan durumuna geldi kullanıcılar inanın çok zor durumdayım devamlı owa yı kullandırtmaya çalışıyorum ama artık oluyor outlooku kulanmak istiyorlar haklı olarak bilgilendirme mailleri gönderildiği için bayaa önemli yani zamanınızı ayırdığınız için saolun eksik bir şey  olmaması lazım.

Spam listlerde domainimiz yok donanımsal firewall kullanıyorum spam filtrelemesi yapıyor anti virüs deseniz herkese kurumsal olarak yükledim. kimlik doğrulama da yaptırıyorum nerde eksiklik var anlamıyorum ???

Gönderildi : 06/03/2009 16:51

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Yani ilginç bir durum var ortada, outlook da owa da aynı sunucuyu kullanarak mail gönderiyorlar.

RPC over HTTPs denediniz mi dış kullanıcıların güvenli bi şekilde outlook u firma dışından kullanmalarını.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/04/26/rpc-over-https-single-server.aspx

Gönderildi : 06/03/2009 20:41

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bilgisayar isimleriniz nedir. eğer rakamla başlıyorsa atıyoru "304" ise böyle bir sorun yaşayabilirsiniz. onu pc304 yapmayı deneyin.

Gönderildi : 07/03/2009 15:30

Paylaş: