Forum

Exchange Routing En...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Routing Engine Service çalışmıyor, mailler ulaşmıyor.

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@FerideSOLMAZ)
Gönderiler: 72
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Exchange 2000 serverım da bir sorun çıktı. Bu yüzden IIS database ini silmek zorunda kaldım. Sildikten sonra sorun düzeldi -gibi göründü-. Exchange servislerini başlatabildim ancak şimdide mail gönderdiğimde gitmiş gibi gözüküyor ancak ulaşmıyor. Servislerden Exchange Routing Engine servisi çalışmıyor. Çalıştırmak isteyince bir hata oluştu sistem dosya yolunu bulamıyor hatası alıyorum.

IIS backup dosyalarım var ancak onlar restore edince yine Exchange çalışmamaya başlıyor. Baktığım kadarıyla Exchange i reinstall yapmam gerekecek.

Neler yapılabilir? Teşekkürler..

Gönderildi : 23/02/2009 18:32

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

öncelikle tam hatayı bizimle paylaşmanızı isteriz. eğer bir çözüm bulunamazsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

event viewerda konuyla ilgili hataları bize aktarabilirmisiniz.

Step 1: Back Up the Data

loadTOCNode(2, 'resolution');

Complete an online backup of the Microsoft Information Store and System State data.

For additional information about how to back up the Microsoft Information Store data, search Exchange Server Help for "Back Up Exchange Data."

For additional information about how to back up the System State data, search the Microsoft Windows 2000 Server Help for "Back up files to a file or a tape."

Step 2: Reinstall Exchange Server

loadTOCNode(2, 'resolution');

1. Insert the Exchange CD in the CD-ROM drive or DVD-ROM drive, and then double-click drive:\Setup\I386\Setup.exe (where drive is the drive that contains the Exchange CD).

Note Make sure that you run the Setup.exe file with the /disasterrecovery switch.
  2. In the Exchange installation wizard, click Next.
  3. In the Action column, click Disaster Recovery for each installed component, click Next, and then follow the on-screen instructions to complete the Installation Wizard.
  4. Reapply all Exchange service packs and hotfixes.

Exchange serverın tekrardan kurulumunda setup /reinstall parametresini de kullanabilirsiniz.

ilk önce reinstall parametresini deneyin. setup /reinstall. yedek almayı unutmayın...

kolay gelsin

Gönderildi : 23/02/2009 19:48

(@FerideSOLMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Event ID 7023 : The Microsoft Exchange Routing Engine service terminated with the following error:
The system cannot find the path specified. 

Event ID 1002 : Server events initialization failed for virtual server 1.  Server events may not be called for this virtual server. 

Event ID 116 : The service metabase path '/LM/NNTPSVC/' could not be opened.  The data is the error code.
For additional information specific to this message please visit the Microsoft Online Support site located at:

hatalar bunlar Mümin Bey. Bende çözümü bu şekilde bulmuştum deneyip sonucu sizlerle paylaşırım.

Teşekkürler..

Gönderildi : 23/02/2009 19:58

(@cozumpark)

merhabalar

C:\Program Files\Exchsrvr\bin\ExMBRefresh.exe çalıştırırmısınız. eğer yoksa exchange server 2000 sp3 içinde olması gerekiyor. sp3 kurun sonra tekrar kontrol edin.

eğer hiçbiri çare olmazsa exchange serverı reinstall edersiniz. reinstall eski konuma getiricektir.

yedek almayı unutmayın.

kolay gelsin

Gönderildi : 23/02/2009 20:15

(@FerideSOLMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

SP3 kuruluydu zaten tekrarda denedim. Ancak sorun aynı devam ediyor. Bahsettiğiniz dosya yok sp3 kurulu olmasına rağmen.

Yalnız şöyle bir durum var. Ben eski yedeğini aldığım IIS veritabanı dosyasına metabase explorer ile  bakıyorum birde yeni oluşturulan dosyaya bakıyorum çok fazla konfigürasyon eksiği var. aslında eksik tanımlar olması sebep olabilir mi bu hataya?

Gönderildi : 23/02/2009 20:45

(@cozumpark)

merhabalar

eksiklikler sebebiyet olabilir tabiki. bu eksik ayarları düzenleme şansınız varsa düzenleyin.

kolay gelsin

Gönderildi : 23/02/2009 23:45

(@FerideSOLMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

kısa bir süre önce sorun düzeldi. 

İlk önce IIS'i kaldırıp kurdum IIS düzeldi. Daha sonra Exchange 2000 'i reinstall yaptım ilk kurulumda information store servisini konfigüre ederken hata verdi ama kurulum devam etti. Bunun üzerine exchange database ni eseutil ile repair yaptım. Kuruluma tekrar başladım hiç hata vermeden bitirdi. Üzerine eski service pack'ini kurdum. Exchange database'i mount ettikten sonra hiçbir sorun kalmadı.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar..

Gönderildi : 24/02/2009 19:21

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Merhaba;

Geri bildirim için teşekkürler.

İyi günler...

Gönderildi : 24/02/2009 20:00

(@FerideSOLMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rica ederim Eser Bey.

Keşke herkes benim gibi çözümün bir parçası olabilse.

İyi günler dilerim.

Gönderildi : 24/02/2009 20:24

(@cozumpark)

geçmiş olsun...

geri bildirim için de teşekkürler...

Gönderildi : 24/02/2009 20:48

Paylaş: