Forum

exchange 2007 std. ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2007 std. üzerinde dış mail alma sorunu

24 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
815 Görüntüleme
(@realtime30)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba;

öncelikle platformunuz hayırlı olsun,

1 adet 2003 x64 std.
1 adet exchange x64 2007
1 adet ISS üzerinde bulunan domain ( örnek: abc.com ) ve ISS DNS üzerindeki mail.abc.com MX kaydını ADSL IP göre ayarladım. yani mail.abc.com ping çektiğimde  şuanda exchange düşüyor.
1 adet [email protected] ve [email protected] tanımlaması 2007 de üzerine

1 adım: [email protected] [email protected] mail atıyor sorun YOK
2 adım: [email protected] userı [email protected] mail atıyor sorun YOK gmail hemen mail düşüyor
3 adım: [email protected] gelen mail reply yaptığımda mail gidiyor ancak  test user bu mailı alamıyor ayrıca GMAIL hesabınada gönderilen mail return OLMUYOR

Not: adsl modem üzerinde exchange server yönlenmesi gerekn portları tanımladım TCP: 995,25,110 portlar direkt echange server git dedim zaten mail gönderiyor sorun gönderilen mailın karşı taraftan yanıtının gelmemesi ve gönderenede return olmaması.

http://cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ve-pop3-servisinin-kullan-lmas.aspx   makalesini okudum ama sanırım sorunuum bu değil.

ne yapmam gerekir

yardımlarınızı için teşekkürler.

Gönderildi : 30/03/2008 22:29

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

[email protected] gelen mail reply yaptığımda mail gidiyor ancak  test user bu mailı alamıyor  demişsiniz  size geri hata msg geliyormu ?

Gönderildi : 30/03/2008 22:47

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hayır gelmiyor ayrıca gmail dışında başka mail adreslerindende gönderdim ( örnek: [email protected] gibi )  reply yaptığım mail adresinden test user ulaşmıyor ve  gönderenede return olmuyor.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/03/2008 22:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

domain ismi ve mail adresini yazarmısınız ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2008 23:10

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

[email protected]

mail.webtasarimistanbul.com

Gönderildi : 30/03/2008 23:20

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

domain ismi ve mail adresini yazarmısınız ?

ayrıca

https://mail.webtasarimistanbul.com/owa    

user:              test
pass:           ...qwe12345678

Gönderildi : 30/03/2008 23:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba sorun çok açık

bay0-mc5-f23.bay0.hotmail.com #550 DY-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons. We generally do not accept email from dynamic IP's as they are not typically used to deliver unauthenticated SMTP e-mail to an Internet mail server. http://www.spamhaus.org maintains lists of dynamic and residential IP addresses

rbl de olduğunuz için mail kabul edilmiyor .

ayrıca sanırım ip adresinizde statik değil

http://www.iptools.com/dnstools.php?tool=spam_db&user_data=85.107.40.173

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2008 00:01

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet hakan abi ip sabit değil exchange üzerinde çalışma yapıyorum  yani şimdi spam ve dinamik olduğu için mi mail alamıyorum ?

çözümün nedir ? sonuçta denemeler ile tecrübe kazanmak için.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/03/2008 00:04

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba sorun çok açık

bay0-mc5-f23.bay0.hotmail.com #550 DY-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons. We generally do not accept email from dynamic IP's as they are not typically used to deliver unauthenticated SMTP e-mail to an Internet mail server. http://www.spamhaus.org maintains lists of dynamic and residential IP addresses

rbl de olduğunuz için mail kabul edilmiyor .

ayrıca sanırım ip adresinizde statik değil

http://www.iptools.com/dnstools.php?tool=spam_db&user_data=85.107.40.173

hakan abi ayrıca değin yerden IP leri kısaca baktım borusantelekom hadi onu geçtim .. mail.cozumpark.com ıp si bile

http://www.iptools.com/dnstools.php?tool=spam_db&user_data=77.79.83.181    BLARSBL   FLOWGO  vb.   takılı..  yani benim sorunum direkt bununla ilgili olabilir mi ?

yardımın ve yanıtının için teşekkürler.

Gönderildi : 31/03/2008 00:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ben toplu mail attığım için sürekli bu iki listede çıkmam normal ama bu listeler çok önemsiz yani ben rahatlıkla herkese gönderebiliyorum  senin 10 a yakın yerde var ve net cevaplar verdiğimi düşünüyorum

1 - rbl desin

2 - ip adresin sabit değil

bu şartlarda ancak bu kadar deneme yaparsın ki zaten gördüğün gibi çalışıyor exchange örneğin bilgeadam.com a mail attım senin sunucundan ama gmail gibi yahoo gibi hotmail gibi yerlere test aşamasında atmayı ver değil mi 🙂

Gönderildi : 31/03/2008 00:40

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

IP adesini statik almalısın ve IP üzerinde dns kaydı yaptırmalısın..fakat alınan telekom IP leri 85.xx.xx.xx genelde black listlere giriyor

Gönderildi : 31/03/2008 00:40

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ben toplu mail attığım için sürekli bu iki listede çıkmam normal ama bu listeler çok önemsiz yani ben rahatlıkla herkese gönderebiliyorum  senin 10 a yakın yerde var ve net cevaplar verdiğimi düşünüyorum

1 - rbl desin

2 - ip adresin sabit değil

bu şartlarda ancak bu kadar deneme yaparsın ki zaten gördüğün gibi çalışıyor exchange örneğin bilgeadam.com a mail attım senin sunucundan ama gmail gibi yahoo gibi hotmail gibi yerlere test aşamasında atmayı ver değil mi 🙂

hakan abi öncelikle ilgin ve bilgin için teşekkürler ancak ben sanırım sıkıntımı anlatamadım

evet baktım OWA dan sen [email protected] mail atmışsın  okey zaten bunda sorun yok hatta ben [email protected] mail atıyorum mail ulaşıyor burda sorun yok ..

sorum şu : sana gelen ( [email protected] ) gelen mail adresine sen reply yapınca mail gelmiyor ..

sıkıntım yoksa test kulanıcısının mail atamaması değil mail alamaması .. sorun bu abi.

başını ağrıttım yanıtı beklerim.

ayrıca  bu OWA bilgileri.  login olman için.

https://mail.webtasarimistanbul.com/owa    

user:              test
pass:           ...qwe12345678

server açık şu anda.

Gönderildi : 31/03/2008 01:04

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Merhaba ;

Siz mail adresinden dışarıya mail atabilirsiniz attığınız nokta o maili ceveplayıp size geri yollamak istediğinde şayet sizin DNS kaydınız yok ise size o mail ulaşmaz

Gönderildi : 31/03/2008 01:20

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Siz mail adresinden dışarıya mail atabilirsiniz attığınız nokta o maili ceveplayıp size geri yollamak istediğinde şayet sizin DNS kaydınız yok ise size o mail ulaşmaz

ertan bey konuyu açamısınız DNS rvs . ve frd eklemek mi lazım ? eğer öyle ise hangi DNS' ne ? ISP dekine mi yoksa exchange olduğu 2003 dns mi ?

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/03/2008 01:26

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

http://karaliste.ttnet.net.tr/

Gönderildi : 31/03/2008 01:29

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

birol yetişmiş hemen [Y]

Gönderildi : 31/03/2008 01:30

(@ErtanKURUN)
Honorable Member

Not olarak birolu verdiği linki incelersen yardımcı olucaktır fakat su durumda dns kaydı yaptıramazsın Senin mevcut IP Dinamik

Gönderildi : 31/03/2008 01:32

(@realtime30)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Not olarak birolu verdiği linki incelersen yardımcı olucaktır fakat su durumda dns kaydı yaptıramazsın Senin mevcut IP Dinamik
ertan bey merhaba konunun en başlarında yazdım hakan beyede yazdım benim sıkıntım mail yollayamamak değil  .. mail gidiyor.sorunum yok

yoladığım maillar ulaşıyor, dışardan mail gelmiyor. sıkıntı bu .. mail gelmiyor. port 25 de açık ayrıca.

karaliste sayfasını okudum:
Bu durumda bazı yerlere e-posta gönderebiliyor, bazı yerlere gönderemiyor veya gönderdiğiniz e-postalar hatalı olarak geri dönüyor olmalıdır ve karalistelerden herhangi birinde olma ihtimaliniz yüksektir

Gönderildi : 31/03/2008 01:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

mx kayıdında sorun var çünkü .

Gönderildi : 31/03/2008 01:45

Sayfa 1 / 2
Paylaş: