Forum

Sertifika sunucu ne...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sertifika sunucu nereye kurulmalı

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@kaanarma)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

2008 Server'ımı edindiğim deneyimlerden yararlanarak yeniden kurmak için kolları sıvadım. Ancak onceki deneyimimde yaşadığım sorunların bir ikisine hala tam olarak açıklık getirebilmiş değilim, bu konuda sizlerden de görüş almak istedim.

1- Sertifika sunucu 2008 DC üzerinemi yoksa 2003 server üzerindeki isa server 2006 üzerinemi kurmak gerekiyor. Çünkü 2008 Server da http://sunucuadi/certsvr dediğinizde hiç bir şekilde sayfası gostermiyor, isa server kurulu olan bilgisayarda buradan sertifika talebinde bulunamıyor. Bu durumda isa serverda başka sertifika, DC de başka sertifika lisanslanmış oluyor.

2- Localdeki makineler yinede RPC üzerindenmi Outlook ile bağlantı kurmaları gerekiyor, çünkü outlook hesaplarında http proxy kullanarak bağlan demeyince OAB hesaplarını yukleyemiyor.

3- lokaldeki fqdn kaydı tam olarak nasıl olmalı? autodiscover.sunucuadi.local şeklindemi yoksa mail.sunucuadi.local mi yada mail.webdomain.com şeklindemi yada hatta owa.sunucuadi.local mi olarak burasını butun makaleleri okudukça karıştırdım.

Bu sorularımı fikirlerinizle aydınlatabileceğinizi düşünüyorum. Fikrini paylaşan, paylaşmayan herkese şimdiden teşekkürler.

Not: Sitedeki Exchange 2007 ve Isa Server üzerine hemen hemen tüm makaleleri okudum.

Gönderildi : 06/02/2009 13:07

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

1.) Server 2008 DC üzerine sertifika servisini yükleyebilirsiniz. Muhtemelen bir yeri atladınız veya yalnışlık yaptınız http://localhost/certsrv yazdıgınzda ulaşılabilir olması gerekiyor.

IIS kurulu ise tabi.

ISA server makinesine kurulduktan sonra ne oldugunu anlamadım isa domaine member mı?

2)  Buda mantıksız bir durum. Exchange nerede kurulu? Server 2008 mi Server 2003 mü? OAB da bir değişiklik yaptınız mı? OAB All Users a bağlı mı

3) FQDN yani Full Qualified Domain Name. Domain isminin tamamı olmalı. Şirket kullanıcılarından birisi şirket dışından OWA yada Outlook Anywhere kullandığında oluşturduğunuz sertifika eğer local ise domain ismi uyuşmayacak ve sertifika hatası alacaksınızdır. Sonuçta mail.domainsimi.local değil mail.domainismi.com olarak dışarıdan bağlanıyorsunuz.

Gönderildi : 06/02/2009 13:24

(@kaanarma)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

1-) Dediğiniz gibi yapıp yeni kurulumumda exchange server kurmadan önce iis kurucam ve ondan sonra sertifika oluşturup bağlanmayı deneyeceğim. 

2-) Isa Server domaine member, ancak DC uzerindeki sertifika sunucundan sertifika talebinde bulunamiyor.

Windows 2008 Enterprise edition 64x üzerinde domain controller ve 2007 exchange server aynı bilgisayar üzerine kurulu.

OAB all users bağlı.

3-) Exchange serverda da Isa serverda da aynı sertifikayı kullanıp, mail.webdomain.com olarak sertifikayı kullanıcam.

Teşekkürler. İşlemleri deneyip sonuçları en kısa zamanda paylaşacağım.

Gönderildi : 06/02/2009 17:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

buğra arkadaşımıza ilaveten isa server üzerindeki rullar tanımlanmış durumdamıdır?

sunucular arasındaki trafik düzgün bir şekilde varmıdır?

iis önce kurup daha sonra da CA kurup deneyin.

kolay gelsin

Gönderildi : 06/02/2009 18:24

Paylaş: