Forum

kullanıcısı silinmi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcısı silinmiş mailboxları yönlendirmem mümkün mü?

29 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

arkadaşlar öncelikle merhabalar... benim sorunum kullanıcısı silinmiş mailbox larla .... firmamızda daha önce çalışmış kişilerin kullanıcıları silinmiş, fakat mailboxları duruyor. bu duran mailbox ları şimdi bazı departlamlara yönlendirmem lazım... kullanıcısı olmadığı içinde yönlendirme yapamıyorum. sadece mailbox store' de çıkan elemanların mailboxlarını görebiliyorum.. bu şekilde sadece mailbox yönlendirmesi yapmama mümkünmüdür... yada bir kullanıcı açsam yada grup bu eski çalışanların mailboxlarını tek bir kullanıcı yada gruba yönlendirebilirmiyim? adınada kullanıcının yada grubun ''eskimailler'' desem ve bu açdığım hesap yada grubu diğer gitmesi gereken maillere yönlendirsem... yardımcı olursanız sevinirim... şimdiden saolun... (biraz acil desem yeridir...)

 
Gönderildi : 03/02/2009 02:36

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Merhaba öncelikle Active Directory de mailbox tanımlaması yapmadan 1 kullanıcı oluşturun daha sonra ESM üzerinden hangi mailboxın kullanılmasını istiyorsanız onun üzerinde sağ tuş tıklayarak "reconnect" deyip yeni oluşturmuş olduğunuz userı tanımlayın bundan sonraki aşamada mailboxtaki maillere erişebilir gerekli yönlnedirmeleri yapabilirsiniz.


Not: Eğer oluşturmuş olduğunuz user reconnect olmaz ise silmiş olduğunuz kullanıcı adı ile aynı adda user oluşturup reconnect olmayı deneyin.

 
Gönderildi : 03/02/2009 11:09

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

öncelikle cevap için saol engin kardeşim... yalnız bu deidğin oluyor evet.. ama benim yapmak istedigim kullanıcı kalabalığı yapmadan, gerekirse bir kullanıcı açarak, bu daha önceden silinmiş kullanıcıların mailboxlarının hepsini buna ekliyemezmiyim. yani bu eski mail boxlara gelicek mailler tek bir kullanıcı açarak, tek bir noktaya yönlendiremez miyim?...


 bir kullanıcı birden başka mailbox kullanamıyor mu yani?

 
Gönderildi : 03/02/2009 11:24

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Exchange server 2003 te 1 kullanıcıda sadece 1 mailbox kullanılabiliyor. 


Eğer bütün mailboxları bir arada tutmak istiyorsanız öncelikle bütün mailboxları ayrı ayrı reconnect yapıp ardından "exmerge" ile mailboxları export edip yeniden tek bir mailboxa import edebilirsiniz. Biraz uğraştırıcı ama bunun dışında mailboxları nasıl tek bir yere yönlendirebilirsiniz bilemiyorum.  

 
Gönderildi : 03/02/2009 11:47

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

ayrı ayrı reconnect yaptığımda, gene kullanıcı oluşturmam gerekmicek mi her biri için???

 
Gönderildi : 03/02/2009 11:52

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Reconnect ve exmerge ile export yapacağınız gerekecek.

 
Gönderildi : 03/02/2009 11:59

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

kusura bakma anlamadığım için soruyorum.. şimdi; bu mailbox ları reconnect etmek için açtığım kullanıcıların devamlı kalması gerekicek mi? yani dediğin şekilde yaparsak sonra silebiliyormuyuz? şayet devamlı kalıcı olucaksın açılacak kullanıcı hesapları o zaman hiç bir anlamaı olmucak bizim için... bizim zaten amacımız, olmayan kullanıcıların kullanıcı hesaplarını temizlemek ve sadece maillerinin gelmesini sağlamak... 


tabi böyle bir ayar yapılabiliyorsa 🙂

 
Gönderildi : 03/02/2009 12:19

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Burada amaç bütün mailboxları bir arada toplamak, bunun için önce ihtiyacımız olan bütün mailboxları aktif hale getirebilmek için ayrı ayrı user oluşturuyoruz ve mailleri çekiyoruz.
Bütün mailleri bir araya toplayıp kontrol ettikten sonra diğerlerini silebilirsiniz.Yani sizin bütün mailllerin bir arada durduğu tek bir user ve mailboxsınız olacak siz yönlendirme işlemlerini bu  user üzerinden yapacaksınız.

 
Gönderildi : 03/02/2009 12:30

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

aslında bizim için eski mailler öenmli degil.. zaten eski maillerin gelmesini istemiyoruz da... bizim istedigimiz kullanıcısı olmayan mailbox ların sahip olduğu mail hesaplarına gelecek bundan sonraki mailleri bir noktaya yönlendirmek...


örnek vermek gerekirse...


[email protected], [email protected], [email protected] gibi mailboxların olduğunu düşünelim ve bunların kullanıcıları olmadığını düşünelim... biz bundan sonra bu mail hesaplarına  gelecek maillerin mesela ortakeskimailler@[email protected] ye gelmesini istiyoruz... bizim için önceki mailleri önemli degil.. bundan sonra gelecek mailleri önemli yani...


bu dediğin şekilde [email protected] ye gelen mailler, [email protected] mail adresine düşücek mi peki?


 

 
Gönderildi : 03/02/2009 12:45

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Bu istediğiniz için öncelike kullanıcısı olmayan mailboxlara kullanıcı yaratmak zorundasınız, daha sonra bu kullanıcıların üzerine sağ tuş tıklayıp exchange general sekmesinde bulunan delivery options bölümündedeki forwarding address kısmına [email protected] yazarak gelen maillerin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Yani kullanıcı kalabalığı olmak zorunda.

 
Gönderildi : 03/02/2009 13:00

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

olmazsa olmazı yani... buraya kadar tmm, çok saol..


yalnız ufak bir şey daha sorucam aklıma takılan.. şimdi domain ortamında normal bir kullanıcının özelliklerine geldiğimde.. Email adresses kısmında ''new'' butonu var... yani bu bir kişinin birden fazla mail adresi olabileceğini gösteriyor değil mi? bizim dediğimizi yapmıyorsa, bu özelliklik ne işe yarıyor peki?

 
Gönderildi : 03/02/2009 13:14

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

O özellik 1 kullanıcıya birden fazla mail adresi tanımlamak için kullanılır. Yani kullanıcının primary adresi [email protected] sen bu kullanıcıya [email protected] olarak ikinci bir smtp adresi tanımlarsan [email protected]'a gelen mailller direkt olarak o kullanıcıya düşecektir. Fakat mail gönderilirken yine [email protected] adresinden gidecektir.

 
Gönderildi : 03/02/2009 13:42

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

yanlış anlamadıysam [email protected] adresi birinci adresi olucaktır ve ikinci bir [email protected] adreside tanımlıyabilicez.. ve [email protected] adresine dışardan gelen mailler gene aynı kullanıcıya gelicektir.. şimdi bu durumda bizim istedigimiz olmuyormu zaten?


 yani örnek vemek gerekirse;


[email protected] adresini kullanan aktif kullanıcıya, bizim kullanılmayan mailboxları yani [email protected] mailini yönlendirsek ve [email protected] adresine gönderilen mailler, [email protected] adresine gönderilenlerle aynı outlook 'a düşse...

 
Gönderildi : 03/02/2009 13:53

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

Eğer eski mailleri tek bir kişi görecekse bu şekilde yapabilirsiniz.


Ama birden fazla kişi görecekse yapamazsınız.

 
Gönderildi : 03/02/2009 16:40

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

neden yapamıyım ki?


bu şekilde bir kullanıcıya yönlendirebilirsem... bu kullanıyıya gelen mailleride istedigim yere gene gönlendirebilirim... buda benim istegimi her halikarda karşılar... hem ortada boş kullanıcı olmaz... hemde mailbox 'a gelen mailleri istediğim yere gönlendirmiş olurum...


mesela; eskimailhesapları@x.com gibi bir mail açsam. bu dediğimiz gibi mailboxları buraya yönlendirsem.. arkasındanda bu maili istediğim her hangi bir yere zaten yönlendirebilirim... bir nevi köprü olarak kullanabilirim...


 yalnız şu var; mailbox'ı eklemek istediğimde yanlış bir seçim mi yapıyorum bilmiyorum..


şu iki seçenekte şu şekilde sorunla karşılaşıyorum;


x400 seçiminde benden kullanıcı hesabı bilgileri istiyor. daha öncede dediğim gibi bu mailboxların kullanıcı hesapları yok..


smtp yi seçersem ise denemek için kendi firma mailimi giriyorum, fakat bu seferde hata alıyorum.. hata şu; this amail adress already exists in this organization.. ID no: c10312e7 


yanlış bir yol mu izliyorum? yoksa bir şeyi atlıyormuyum?

 
Gönderildi : 03/02/2009 16:59

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

"neden yapamıyım ki?" sorunuzun cevabı; aynı smtp adresini birden fazla mailboxa tanımlayamazsınız.Almış olduğunuz hata da onunla ilgili. Siz SMTP'yi kullanacaksınız. x400 ise farklı, internette açıklamalarını bulabilirsiniz.


Sizinde dediğiniz gibi eskimailhesapları accountu oluşturup, istediğiniz mail adreslerini ekleyerek, buraya gelen mailleri istediğiniz kullanıcılara yönlendirebilirsiniz.

 
Gönderildi : 03/02/2009 18:29

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 


Eğer eski mailleri tek bir kişi görecekse bu şekilde yapabilirsiniz.


Ama birden fazla kişi görecekse yapamazsınız. 


buarada yapabilirsin derken aynı x.com 'dan bahsetmemişmiydik zaten?


yani sonuç olarak aynı firma isim uzantılı mail bir taneden fazla tanımlanmıyor tek bir kullanıcıya... ama farklı bir firma ismi uzantılı mail hesabı olsa ekliyebiliyoruz... doğrumudur?


 


yani; [email protected] ile [email protected] mail hesabını tek bir kullanıcıya yapılandıramıyoruz...


ama tek bir kullanıcıya; [email protected] ile [email protected] yi yapılandırabiliyoruz...


yoru yorum kusura bakma ama, hakkını helal et..

 
Gönderildi : 03/02/2009 19:03

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member
 

tek kullanıcıya


[email protected] ve [email protected] hesabını tanımlayabilirsiniz.


[email protected] ve [email protected] hesabını tanımlayabilirsiniz.


Birden fazladan kastım; örneğin ali kullanıcsının mailboxsına ali@x.com ve [email protected] mail adresini tanımladınız  ve mehmet kullanıcısının  mailboxsına [email protected] adresini tanımladınız. mehmet kullanıcısına [email protected] adresini tanımlamak isterseniz hata alırsınız çünkü bu mail ali tarafından kullanılmakta.


Anlaştık sanırım:)

 
Gönderildi : 03/02/2009 19:26

Gönderiler: 0
Konu başlatıcı
 

kesinlikle anlaştık 🙂


hemen deniyorum çok saol ya, Allah senden razı olsun...


 

 
Gönderildi : 03/02/2009 19:40

Sayfa 1 / 2
Paylaş: