Forum

Exchange 2003 resto...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 restore işlemi

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@mkiraz)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Denediğim bir senaryo ile ilgili problem yaşıyorum: Şöyleki

DC+Exchange Standart 2003 olan bir makine var. Adı SERVER2000, İşletim sistemi Win2000 server. Bunun üzerinde online çalışma durumunda Exchange backupını aldım.

Diğer makinaya gectim o da DC+Exchange Enterprise 2003. Makina Adı SERVER1.İşletim sistemi win2003 Server. Active Dierctory domain ismi aynı.  SERVER1 deki mailbox store u va public store u stop ettim. Sonra ntbackup ile SERVER2000 DEKİ eXCHANGE backup ını restore etmeye calıstım.

Amacım basarılı restore yaptıktan sonra mailboxları yeni olustıracagım userlar ile map etmek.

Mailboxstore un ozelliklerinde restore edilebilme checki secili. Backup ozelliklerinde Replace secili. Fakat restore edemiyordum. Sonra SERVER1 DEKİ public.* ve private.*  dosyalarını sildim. Yine denedim olmadı. Şöyle birşey diyor:

Catalog Status

----------------------

Catalog Status
Cataloging started on 12.12.2008 at 17:41.

Backup of "SERVER2000\Microsoft Information Store\First Storage Group"
Backup set #1 on media #1
Backup description: "Set created 12.12.2008 at 13:54"
Cataloging completed on 12.12.2008 at 17:41.

----------------------

Restore Status
Operation: Restore

Backup of "SERVER2000\Microsoft Information Store\First Storage Group", Restored to"SERVER1\Microsoft Information Store\First Storage Group"
Backup set #1 on media #1
Backup description: "Set created 12.12.2008 at 13:54"

Restore started on 12.12.2008 at 17:42.
Unable to restore Exchange data to SERVER1\Microsoft Information Store\First Storage Group,
check the application event log for more information
Restore completed on 12.12.2008 at 17:42.
Directories: 0
Files: 0
Bytes: 0
Time:  1 second

----------------------

Sizce denediğim senaryo olmayacak bir senaryomu, neden işlemez acaba?

Gönderildi : 12/12/2008 22:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sunucu isimleri vs farklı olduğu için sorun yaşamanız doğaldır.

recovery storage group oluşturarak denermisiniz birde.

yada Exmerge ile PST'ye alarak tekrardan kullanıcıların mailboxlarına import edebilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 13/12/2008 00:49

(@ridvan)
Gönderiler: 55
Estimable Member

hım bunu düşümemiştim, tyeşekkür ederim hocam.

Exmerge Mailboxları PST ye sonra tekrar PST leri Mailboxlara atmaya yarıyor mu hic kullanmadım? Deneyeyim.

Hocam bir de başıma şu gelmişti paylaşmak isterim yeri gelmişken. Şimdi  Exchange makinada exchange backup aldım, sonra mailboxların yarısını sildim. Sonra Mailbox store ve Public store u dismount ettim. Backup ı geri yukledim mevcut dosyaları always replace secenegi ile. DEgisen birsey olmadı  Silmediğim mailboxlar geldi sadece. Sonra exchange database klasoru icindeki butun dosyaları loglarla birlikte sildim hicbisey bırakmadım. Backup ı restore ettim, butun mailboxlar eksiksiz geri geldi. Sorun yok. Şimdi en son yaptıgım ve basarılı olan deneme normal bir senaryomu dur merak ettim. Her zaman boylemi yapmak lazım, database klasorundeki herseyi silmelimiyiz restore oncesi?. Önceki denememin basarısız olması normal mi?Backup seceneklerinde  Always replace secili haldeyken bile düzgün gelmemişti mailboxların hepsi?

Saygılarımla

Gönderildi : 13/12/2008 19:52

(@durmus)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Merhabalar,

DC ve Exchange 2003 aynı serverda olan sistemim için serverın formatlanması ve DC nin kurulup Exchange 2003 datasının  restore edilmesiyle ilgili olarak öğrendim ki, yeni DC makina isminin eski DC makine ismiyle aynı olması gerekiyor . Yoksa Exchange databse i restore edilirken hata oluyor. DC+Exchange olan server üzerinde farklı domainlere de mail hizmeti veriliyor(Receipent policy den) .

Şirket dışında POP3 /smtp server olarak calısan bir sistem bu.  Peki Exchange database ini restore edecegim DC nin  domainin ismi eski domain ismiyle aynı mı olmalı. Misal olarak  aaa.com domainini tutan DC deki Exchange database ini,  aynı serverı formatlayıp kurarak bbb.com domaini olusturarak, Exchange kurduktan sonra restore edebilir miyim? sağlıklı bir restore olur mu?

Gönderildi : 18/12/2008 14:07

Paylaş: