Forum

Exchange 2007 backu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 backup (Windows server 2008 li sistemde)

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
412 Görüntüleme
(@tanerileri)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

konu hakkında birçok makale var çözümpark da ama windows server 2008 li bir sistemde hiç anlatılmamış.

Bu konuda 3 sorun olacaktı.

1 - Exchange de , SQL server da olduğu gibi bir backup özelliği varmıdır ? (Dilediğim an database i yedekleyebileyim diye)

2 - Exchange 2000 den 2007 ye geçtim , 2007 ye geçerken en beğendiğim özelliği bütün database i değil , sadece 1 kullanıcının maillerini geri getirebileceği idi , (Restore yani) , Bunu nereden ve nasıl yapacağım ,  bununla ilgili bir makale bulamadım. (Tabiki windows server 2008 li sistemde)

3 - exchange backup makaleleri hep çok uzun ve çok karışık ,niye bir backup almak için bu kadar işlem yapmak gerekiyor , aslında 1. sorum ile aynı ama açıkcası bu kadar karmaşık olması bana pek mantıklı gelmiyor.

Backup yazılımı olarak işletim sisteminin kendi yazılımı olan windows server yedekleme programını kullanmak istiyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 12/11/2008 18:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

1)İlk olarak bu seçenek ile alakalı birden fazla çözüm mevcut.Server 2008 üzerine Feature olarak eklenen Windows Server Backup ile Exchange database'inin backup'ını alabilirsiniz.İkinci bir çözüm olarak ise Local Continous Replication özelliğini bildiğinizi varsayıyorum.LCR ile anlık olarak Mailbox store altındaki DB'yi,başka bir partition'a veya diske yedekliyebiliyorsunuz.MBX DB uctuğu zaman,bir powershell komutu ile geri getirebiliyorsunuz.Bedava bir çözüm için güzel getirisi var.İlgili makaleler.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-veritaban-yedeklemesi-ve-geri-d-n.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-ve-local-continuous-replication.aspx

2-3)Tek bir Maili geri getirmek için dumpsteralwayson isimli bir olay var.Exchange Server 2003 ve outlook 2003 üzerindede bir register key'i ile kullanabiliyorduk.Outlook 2007'de herhangi bir şey yapmaya gerek yok.Default'da geliyor.Tombstoneliftime(60 Gün.) süresi içerisinde saklanan bütün mailleri outllook tarafında geri getirebiliyoruz.Sunucu tarafında bir şey yapmanıza gerek yok.Tek bir MBX geri dönüşü için ise Recovery Storage Group kullanabilirsiniz.İlgili makale aşağıdadır.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-ve-recovery-storage-group-rsg-kullan-m.aspx

Gönderildi : 12/11/2008 18:35

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

serhad hocam vermiş bütün linkleri. teşekkürler

ilave etmek gerekirse Exchange Server 2007'yi ister 2003 üzerinde isterseniz 2008 üzerinde çalıştırın pek bir farkı yok. sonuçta siz servis üzerinde işlem yapıyorsunuz o da Exchange server.

ayrıca windows server 2008 üzerinde dataları direk bir DLT ünitesine alamazsınız.

Yedekleme konusunda profesyonel bir çözüm isterseniz eğer DPM 2007'yi öneririm size.

kolay gelsin

Gönderildi : 13/11/2008 00:06

(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member

serhad hocam windows 2008 future olarak eklenen windows server backup ile exchange nin yedeklemede kullanılmıyor yanlısmıyım server 2008e kurulan exchange DPM ile yedekleniyor

Gönderildi : 14/11/2008 15:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

cemengin,

Server 2008 üzerinde çalışan Exchange Server 2007 SP1'in backup'ını Volume Shadow Copy Service(VSS) Full Backup kullanarak alabilirsin.Ama tabi ki yavaş ve sistemi yoran bir uygulama.DPM'in yerini tutamaz.Ayrıca Cluster çalışan exchange senaryosunda durum değişir.

Gönderildi : 14/11/2008 16:09

Paylaş: