Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Server 2016 tarih kısıtıyla mail silmek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,591 Görüntüleme
(@HasanHEYBELiOGLU)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. 

İçerisinde 50000 üzerinde mail olan bir mailbox'dan tarih kısıtı vererek gelen mailleri silmek istiyorum. (Örneğin 01.01.2018 tarihinden önceki gelen bütün mailler.) Hesabı Outlook'a kurmadan powershell üzerinden nasıl yapabilirim? Yaptığım araştırmalarda hep konu odaklı yanıtlar bulabildim. Tarih kısıtıyla ilgili bir paylaşıma rastlayamadım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 06/06/2018 18:48

(@SalimAKOZ)
Gönderiler: 200
Estimable Member

Merhaba ,

Aşağıdaki komutu kendinize göre düzenleyip yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar,

Search-Mailbox -Identity aliveli@cozumpark.com">@aliveli.com -SearchQuery {Received:"01/01/2010 00:00..31/12/2017 23:59"} -DeleteContent

Not : [email protected] yazan yere istediğiniz mail adresini yazmanız gerekiyor. Hata alırsanız tarihlerin arasına nokta koyarak deneyiniz.

Gönderildi : 06/06/2018 20:05

(@bilgehangunduz)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Aşağıdaki gibi gelen ve giden mailleri ayrı sildirirseniz sistem daha az kasılıyor

Örneğimizde sunucunuz üzerindeki tüm db lerderdeki tüm mailboxlar içinde belirttiğiniz tarihten önceki mailler silinmektedir. Komut her çalıştığında mailbox başına max 10.0000 öğe silmektedir o yüzden komudu birden fazla kez çalıştırmanız gereke bilir. 

Komudu uygulamadan önce mutlaka yedeğinizi almış olun.

Görme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘Received<12/31/2018‘ –EstimateResultOnly

Silme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘Received<12/31/2018‘ –DeleteContent -Force

=====================================================

Görme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘sent<12/31/2018‘ –EstimateResultOnly

Silme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘sent<12/31/2018‘ –DeleteContent -Force

Not: Eğer telefonlarınız da Mail kurulu ise ve adres defteriniz senkronizasyon ayarlı ise 

gelen /giden anlamıyor telefondaki bu tarihten önceki kişilerinizi de siliyor bilginize;

Kullanıcılarınızı uyarın Outloktan Kişilerinin PST yedeğini alsınlar veya kişileri telefon üzerinden bir yere (icloud) yedekliyor iseler oraya bir yedek alsınlar

Gönderildi : 07/05/2020 19:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

@bilgehangunduz selam, nasılsın? Sen yaşıyor musun ya 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2020 01:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @bilgehangunduz

Aşağıdaki gibi gelen ve giden mailleri ayrı sildirirseniz sistem daha az kasılıyor

Örneğimizde sunucunuz üzerindeki tüm db lerderdeki tüm mailboxlar içinde belirttiğiniz tarihten önceki mailler silinmektedir. Komut her çalıştığında mailbox başına max 10.0000 öğe silmektedir o yüzden komudu birden fazla kez çalıştırmanız gereke bilir. 

Komudu uygulamadan önce mutlaka yedeğinizi almış olun.

Görme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘Received<12/31/2018‘ –EstimateResultOnly

Silme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘Received<12/31/2018‘ –DeleteContent -Force

=====================================================

Görme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘sent<12/31/2018‘ –EstimateResultOnly

Silme :

Get-Mailbox -Resultsize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘sent<12/31/2018‘ –DeleteContent -Force

Not: Eğer telefonlarınız da Mail kurulu ise ve adres defteriniz senkronizasyon ayarlı ise 

gelen /giden anlamıyor telefondaki bu tarihten önceki kişilerinizi de siliyor bilginize;

Kullanıcılarınızı uyarın Outloktan Kişilerinin PST yedeğini alsınlar veya kişileri telefon üzerinden bir yere (icloud) yedekliyor iseler oraya bir yedek alsınlar

Tabi bu komut tüm posta kutuları için, siz sorunuzda bir posta kutusu demişsiniz aman dikkat 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2020 01:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Birde bu işi ilk defa yapıyorsanız muhtemel yetkini yoktur, aşağıdaki gibi yetki verip bir iki saat bekleyin lütfen

New-ManagementRoleAssignment -Role "Mailbox Import Export" -User "<user name or alias>"”
Veya
Discovery Management grubu üyeliği olması gerekiyor.

Gönderildi : 08/05/2020 01:57

(@bilgehangunduz)
Trusted Member

@hakanuzuner  - Tabi bu komut tüm posta kutuları için, siz sorunuzda bir posta kutusu demişsiniz aman dikkat 🙂

orasını kaçırmışım bak 🙂

Gönderildi : 08/05/2020 02:21

(@bilgehangunduz)
Trusted Member

@hakanuzuner  yaşıyoruz çok şükür ama IT tarafı 4-5 senedir biraz geriden geliyor 

Firmada Genel Müdür Yardımcısı oldum daha az IT ile ilgileniyorum

Sağ olsun Arge Teknoloji (Hüseyin & Rafet) IT konusunda beni destekliyor

Uğurun Haberi gördüm Muratcan tanıştırmıştı üzüldüm Allah rahmet eylesin. 

Bu arada sitenin üyeler arasında yazışma kısmını bulamadım 🙂 buradan yazdım Sende iyisindir umarım 

Hayırlı Geceler...

Gönderildi : 08/05/2020 02:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hiç sorun değil, senin yerin ayrı, malum site de değişti fark etmişsindir. Sen zaten Arge Teknoloji yani emin ellere emanet etmişsin sistemi bravo.

Senin uzun süre sonra tekrar aramızda görmek güzel. Özletme çok kendini. 

Yöneticiliğin hayırlı olsun.

Evet Uğur için hepimiz çok üzüldük, dostlar sağ olsun.

Gönderildi : 08/05/2020 04:03

Paylaş: