Forum

Silinen Exchange Ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Silinen Exchange Mailbox kalıntıları

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
775 Görüntüleme
(@Murat_YILMAZ)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange üzerinde bir kullanıcıda yaşadığım bazı sebeplerden dolayı maillerinin yedeğini pst üzerine aldıktan sonra mailbox üzerindeki tüm mailleri powershell üzerinden sildim (yaklaşık 36.000 mail).

Ancak  Owa üzerinde kontrol ettiğimde 18 adet mail kalmıştı, Daha sonra bunları da manuel olarak sildim. aradan birkaç saniye geçtikten sonra maillerin tekrar gelmeye başladığını gördüm. Tekrar sildim. Tekrar gelmeye başladı. İnatlaşmamız bir süre böyle devam etti. Sonra artık yıldım. Eğer ki kendini biryerler senkron ettiyse, şifresini değiştireyim ki senkron olmasın istedim. Şifreyi değiştirdim Ancak Owa üzerine hem eski şifreyle hemde yeni şifreyle bağlanabildim. Birkaç kere daha şifre değiştirdim ama, yani ben şifre değiştirmiyor şifre ekliyor gibiydim. Eski şifre sabit kaldı eklediğim her şifreyi ikinci şifre olarak görmeye başladı. Bu anlam veremediğim durumlada çok zaman kaybetmek istemedim. Kullanıcının tüm yedeklerinin elimde olduğundan emin olduktan sonra, bu zombi mailbox'u da Active directory kullanıcısınıda sildim. Geri gelmediklerinden de emin oldum 🙂 Ve kullanıcıya yeni bir user ve mailbox tanımladım. Tabi mail adresini eskisi ile aynı yaptım. Buraya kadar yaşadıklarımın mantıklı bir açıklaması varmıdır bilmiyorum varsa bilmek isterim yoksada çok önemli de değil.

Şimdi geleyim yeni sorunuma, Eski mailbox'u uçurduğum için kullanıcı bir mail atmak isteyip örneğin "A" Harfine bastığında otomatik tamamlanırsa problem oluyor. (StreamAutoComplete) Kullanıcıya mail adresini otomatik tamamlamadan kaldırılıp yeniden el ile yazmasını söyledim. Bir kaç gündür böyle devam ediyordu. Ancak şuda var ki, Kullanıcıya mail atan kişilerinde bunu yapması gerekiyor. Eğer yapmazlarsa mail gelmiyor, gönderenlerde durumu farketmezse sinirler daha da geriliyor.

Son 1 haftadır, Kullanıcı benden ben kullanıcıdan karşılıklı bıkmış durumdayız. Şuan sadece streamAutoComplete Problemini bişekilde çözebilirsek rahatlıycaz. Kullanıcının adresleri yeniden yazmasına razıyım, ama en azından kullanıcıya mail gönderenler bir problem yaşamadan gönderebilsinler. Tek dileğim budur.

Saygılar sevgili Çözümpark Ailesi

Gönderildi : 01/06/2018 22:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32998
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Ne yazık ki hesabı silmeden önce X500 adresini kayıt etmenz gerekiyordu, artık bu bilgi olmadığı için sizde bunu mevcut yeni hesaba bağlayamazsınız. Yani hesabı silmeden önce x500 adresini alıp, hesabı silip sonra ekleseydiniz cachedeki veya eski maillere cevap verdiğiniz zaman sorun yaşamazdınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/06/2018 03:51

(@Murat_YILMAZ)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ne yazık ki hesabı silmeden önce X500 adresini kayıt etmenz gerekiyordu, artık bu bilgi olmadığı için sizde bunu mevcut yeni hesaba bağlayamazsınız. Yani hesabı silmeden önce x500 adresini alıp, hesabı silip sonra ekleseydiniz cachedeki veya eski maillere cevap verdiğiniz zaman sorun yaşamazdınız.

Acı bir tecrübe oldu 🙁 teşekkürler hakan hocam

Gönderildi : 03/06/2018 04:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32998
Illustrious Member Yönetici

Evet bende ilk yaşadığım zamanı hatırlıyorum tabi çok uzun zaman oldu ama böyle hatalar yapılmadan da öğrenilmiyor 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2018 05:06

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

ms fix denedinmi?

http://go.microsoft.com/?linkid=9759542

outlooklar uzerindeki  autocomplete cacheri siliyor 

Gönderildi : 03/06/2018 13:23

Paylaş: