Forum

Exchange 2013 Gmail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 Gmail Hesaplarına mail gönderme sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,741 Görüntüleme
(@barisballi)
Gönderiler: 64
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Hosting firması olarak doruknet, ISP olarak da superonline ile çalışıyoruz. Exchange 2013 (CU6) server kullanıyoruz ve mx adresi olarak kendi dış ip adresimiz kayıtlı.

Geçen hafta yaşanılan spam sorunu nedeni ile spam listelerine girdik. Bu nedenle Doruknet ile görüşerek Mx kaydımızı boşta olan dış iplerimizden biri ile değiştirdim. Bu değişim sonrası DorukNet tarafında SPF kaydımızı, Superonline tarafından da PTR kaydımızı güncellettim. Bu işlemler 17/07/2017 tarihinde yapıldı. Bu işlemlerden sonra gmail hesaplarından mail alabiliyoruz ancak mail gönderemiyoruz. Mail gönderdiğimizde aşağıdaki yanıt geliyor. Yanıtta görülen ip adresi eski ip adresimizdir. Mxtoolbox'dan spf kaydına baktığımda eski ve yeni ip adresimiz görünüyor. Ptr için baktığımda sadece yeni ip adresimiz görünüyor.  Watchguard firewall'daki yönlendirmeleri de güncelledim. Mail alıp gönderebiliyorum. Sadece gmaile mail gönderemiyorum. Daha başka ne yapmam gerekir bilemedim. Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

mx.google.com aşağıdaki e-posta adreslerine gönderilen iletinizi reddetti:

[email protected]

mx.google.com şu hatayı verdi:

[xxx.xxx.xxx.178] The IP address sending this message does not have a PTR record setup. As apolicy, Gmail does not accept messages from Ips with missing PTR records. please visit  https://support.google.com/mail/answer/81126#authentication  for more information. r14si465782wmb.244 - gsmtp

İzin veya güvenlik sorunu nedeniyle iletiniz teslim edilmedi. Yönetici tarafından reddedilmiş olabilir, adres yalnızca belirli gönderenlerden e-posta kabul ediyor olabilir veya başka bir kısıtlama teslimatı engelliyor olabilir.

Not: Mx değişikliği sonrası outlook 2013'den gönderilen mailllerin header bilgisi boş olarak görünüyor.

Gönderildi : 21/07/2017 15:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

X.X.X.178 ip adresi yeni ip  adresiniz  olmalı Spf kaydı ile  ilgili sorun bu ip adresi için PTR ( Reverse Dns  kaydı ) olmadığı için  sorun yaşıyorsunuz. Internet hizmetini  almış olduğunuz  Servis  sağlayıcı ile  görüşerek x.x.x.178 ip  adresi için mail.domain.com  olarak PTR  kaydı tanımlatmanız  gerekmekte.

Gönderildi : 21/07/2017 18:07

(@barisballi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cenk Bey merhaba;

X.X.X.178 ip adresi bizim eski ip adresimiz, mailler önceden bu adresten sorunsuz gidiyordu. Şimdi x.x.x.180 ip adresinden gidiyor. x.x.x.180 için spf ve ptr kayıtları mevcut. x.x.x.178 için yine de ptr kaydı yaptırmama gerek var mı? x.x.x.178'i şimdi kontrol ettiğimde host-x-x-x-178.reverse.superonline.net şeklinde ptr kaydı görünüyor. Teşekkürler.

Gönderildi : 21/07/2017 19:45

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Attığınız  mesaja  göre  sizin mailler  x.x.x.178 ip adresinden  çıkış yapıyor gözükmekte .

Cenk Bey merhaba;

X.X.X.178 ip adresi bizim eski ip adresimiz, mailler önceden bu adresten sorunsuz gidiyordu. Şimdi x.x.x.180 ip adresinden gidiyor. x.x.x.180 için spf ve ptr kayıtları mevcut. x.x.x.178 için yine de ptr kaydı yaptırmama gerek var mı? x.x.x.178'i şimdi kontrol ettiğimde host-x-x-x-178.reverse.superonline.net şeklinde ptr kaydı görünüyor. Teşekkürler.

Gönderildi : 21/07/2017 21:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

watchguard üzerinde düzenleme yaptığınız belirtmişsiniz.

değiştirdiğiniz policyler nelerdir ? snat/dnat vb.

domain ismini paylaşırsanız, çıktıları kontrol edilebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2017 05:14

(@barisballi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Turan Bey Merhaba;

Watchguard üstünde mail proxy ve mail owa incoming kuralları üzerinde değişiklik yapmıştım. Şimdi exchange serverın internet çıkış kurallarını değiştirdim. x.x.x.180 ip'sinden nete çıkmasını sağladım. gmail hesabına mail gönderebildim ancak spam klasörüne mail gidiyor. domain adı persis.com.tr

teşekkürler.

Gönderildi : 24/07/2017 20:21

(@barisballi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cenk Bey Merhaba;

Belirttiğiniz gibi x.x.x.178 ip den çıkış yapıyordu server, değiştirince mail atabildim. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 24/07/2017 20:22

Paylaş: