Forum

Exchange 2013 Mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 Mail Alma Problemi

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
358 Görüntüleme
(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member
Konu başlatıcı

Hali hazırda kullanılan Exchnage 2013 üzerinden mail gönderim alımı yapılabilior. yeni
bir exc 2013 üzerinde oluşturduğum database e taşıdığım kullanıcılar
mail gönderebiliyor fakat alamıyor. Konu ile ilgili yardımlarınızı rica
ederim.

Gönderildi : 02/06/2015 19:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sunucular arasında karşılıklı relay tanımı yapabilirsiniz. birer tane receive connector oluşturun her sunucuda ve birbirinin ip adresini ekleyin network bölümüne.

yada öncelikle connectorlerin özelliklerindeki authentication bölümünde Exchange servers işaretli mi onu kontrol eder misin.

Gönderildi : 02/06/2015 19:40

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar

sunucular arasında karşılıklı relay tanımı yapabilirsiniz. birer tane receive connector oluşturun her sunucuda ve birbirinin ip adresini ekleyin network bölümüne.

yada öncelikle connectorlerin özelliklerindeki authentication bölümünde Exchange servers işaretli mi onu kontrol eder misin.

Mümin hocam, conector ayarları eski sunucuyla aynı. Hepsini teker teker kontrol ettim. Relay tanımı yapamam. Çünkü eski sunucuyu ortamdan kaldıracağım.

Gönderildi : 02/06/2015 20:02

(@cozumpark)

ortamdan kaldırana kadar yapcan zaten. sonra relay tanımını da kaldırırsın.

Gönderildi : 02/06/2015 20:35

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Her iki tarafta da receive connector oluşturdum ve karşılıklı ip adreslerini yazdım. Fakat sonuç olumsuz.

Ben yeni kurduğum sunucudaki mailbox üzerinde olan kullanıcıdan mail gönderebiliyorum ama alamıyorum.  Eski sunucum üzerindeki database de olan kullanıcı ise sorunsuz göndermekte.

Birkaç yerde server 2008 kurulurken regional kısmını ingilizce bırakılmazsa bu tür sorun olabilir gibisinden. Ben kurarken seçenekleri türkiye seçerek kurdum. İşletim sistemi dili ise ingilizce. Sunucuyu baştan kurmaya kadar giden bir sorun oluyor bu durumda.Regional seçeneklerini ingilizceye getirip sunucuyu başlattım ama bu da çözmedi.

Eski sunucum sp1 li. Yeni sunucum ise sp1 üzerine cu6 güncelleştirmesi yükledim.

Exchange sunucu taşıma işlemi sonuna gelmişken böyle bir hata çıkması, pişmiş tavuk misali oluyor.

Gönderildi : 02/06/2015 20:51

(@cozumpark)

peki yeni connectorler üzerindeki authentication seçeneklerini kontrol ettin mi?

bir de ad-adpermission ekledin mi? aşağıdaki komutu çalıştır.

Get-ReceiveConnector "YeniConnector" | Add-ADPermission -User "NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON" -ExtendedRights "Ms-Exch-SMTP-Accept-Any-Recipient"

Gönderildi : 03/06/2015 11:18

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Evet yeni oluşturduklarıma anonim kullanıcı dahil hepsini ekledim.

Komutun çıktısı şu şekilde;

Gönderildi : 03/06/2015 11:45

(@emrahyilmaz-2)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mümin hocam selamlar,

cu 7 yüklemesi yaptım (daha önce cu6 yüklemiştim) Sabah gelip
sunucuyu kapatıp açtım fakat yine kontrol ettiğimde sorun devam
ediyordu.

Son bir işlem olarak bu sabah şunu yaptım. Bölgesel dil ayar
seçeneklerinde, copy your current settings ayarlarında  ''welcome
users...'' ve "new account" tiklerini işaretleyip sunucuyu restart
ettim.(Bu çözüm için Fatih KARAALIOGLU na teşekkür ederim) 1-2 saat sonra kontrol ettiğimde sabah
gönderdiğim test mailleri gelmişti yani sorun ortadan kalkmış
gözükmekte. Tekrar kendi hesabımdan test maili gönderdim ve anında
düştü. 

Şimdi sorunu cu7 mi yoksa dil ayarları mı çözdü? bunu anlayamadım. İleride cu8 yüklediğimde yine sorun olacak mı bilemiyorum!

Gönderildi : 04/06/2015 16:39

Paylaş: