Forum

Exchange Server Kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server Kullanıcılar Arası Email Davranışı

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@oguzhanyilmaz)
Gönderiler: 154
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Exchange Server 2013 CU7 üzerinde çalışan bir mail server var. Send Connector'de bir tane smart-host tanımlı.

Bu smart-host mail bir çok mail kuralını tutuyor, antisam, antivirus işlemleri görüyor. Exchange'in içinde olmayan bir domain'e mail gönderdiğimizde direkt buradan gidiyor.

Benim istediğin exchange kullanıcılarının kendi aralarındaki mail alışverişide bu smart-host'dan çıkması.

Bununla alakalı ayar neredendir? 

Gönderildi : 21/12/2014 15:56

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Exchange Server 2013 internal mailleri Mailbox Transport Services seviyesinde yönetiyor yani Send Connector kullanmıyor bu nedenle Bildiğim kadarıyla Internal mailler için Smart Host tanımlanamıyor. Bu istek aslında çok mantıklı değil, neden böyle bir talebiniz oldu?

Gönderildi : 22/12/2014 13:54

(@oguzhanyilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar İsmail,

Aslında tam olarak istediğim Internal maillerin de benim tanımlayacağım bir SMTP Gateway'den dönmesi. External domainler için kolaylıkla yönetilebiliyor bu durum fakat Internal'de bu davranışı sağlamak için konfigürasyonu bulamadım.

İhtyacın çıkış noktası ise, kurumun email iş akışlarının, kurallarının, anivirus, antispam ve reputation işlemlerinin external bir SMTP gatway'de yapılıyor olması.  Bu nedenle her gönderilen email bu smtp gateway'deki filitrelerden geçtikten sonra ilgili yere iletiliyor.

Yani, Network'e eklenen Exchange'in de diğer emali sunucuları gibi bu davranışta çalışması için konfigüre edeceğiz.

Ek bilgi olarak. 
Exchange bizim geliştirdiğimiz kontrol panel aracılığı ile yönetiliyor ve eski Hosted Mod mantığında çalışıyor. Üzerinde 43 tane ayrı domain barınıyor. Biraz hybrid bir yapı var ortamda.

Gönderildi : 22/12/2014 14:21

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

Selam Oğuzhan,

Anladım, sanırım Yönlendirilme yapılmak istenen yerde bu yazdığın kuralları, reputation ları uygulamak istiyorsun, Peki bunun yerine Kuralları ve Reputation ayarlarını Exchange sunucu üzerindeki bir tool yada script tarzı bir yolla yapabilmeyi araştırdın mı bu daha olası görünüyor bence.

Gönderildi : 22/12/2014 16:53

(@oguzhanyilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tabi dediğin kesinlikle olası fakat bu senaryoda tercih edebileceğimiz bir yaklaşım değil. Daha çok tüm maillerin route edilmesi üzerine çözümler arıyorum.

Gönderildi : 22/12/2014 17:07

(@oguzhanyilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çözümü şu şekilde sağladım.

Rule-based bir gateway kullanan sistemler için olmazsa olmaz bir olay. Biz servis sağlayıcılara yazılım geliştiriyoruz, bu şekilde istekler çok geldiğinden çözüm sunmaya çalıştık. Normalde uç bir senaryo olduğundan direkt config ile çözülemiyor.

Öncelikle Exchange'e RouteAgent geliştirerek yapılanbilen bir bir şey olduğunu belirteyim. .NET ile gerekli interface'leri implemente edip manipule ediyorsunuz.

Daha iyisi bunu yazılmışı olması. Aşağıda bulabilirsiniz. 

http://www.tuescher.net/Exchange-Sender-Based-Routing/e13.html 

Bu dll bir RouteAgent görevi görüyor ve kendi içinde gerekli düzenlemeleri yapıyor 

Bunu ayrıca geliştiridğimiz MaestroPanel'e implemente ettik (Tabi kendi implementasyonumuzu). incelemek isterseniz

http://www.maestropanel.com/MaestroPanel/Modules/Exchange-Server-2013 

Gönderildi : 13/01/2015 15:11

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

Teşekkürler paylaşım için, yoğun emek harcamışsın 🙂

Gönderildi : 13/01/2015 17:20

(@oguzhanyilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorma 🙂