Forum

Clean Shutdown duru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Clean Shutdown durumdaki DB Exchange' e Mount Edilemiyor.

22 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,191 Görüntüleme
(@okanerin)
Gönderiler: 157
Estimable Member
Konu başlatıcı

Exchange 2010'da ADSI edit ile database'lerden birini yanlışlıkla sildim.

EMC de ilgili database'in var olmadığını gördüm. Sonrasında aşağıdaki komutu çalıştırarak EMC'de gözüktüğünü gördüm.

New-MailboxDatabase -Recovery -Name “DBISMI.edb” -Server SUNUCUISMI -EdbFilePath “L:\Exchange\Storages\Genel1\DBISMI.edb” -LogFolderPath “L:\Exchange\Storages\Genel1” 

Mount etmeye çalıştığımda hata aldım  ve exchange servvislerini durdurduktan sonra eseutil/mh ile ilgili database' i kontrol ettim.

State : Clean Shutdown durumda.

Ancak DB' i mount edemiyorum. Aşağıdaki hatayı veriyor. 

Microsoft Exchange Error

--------------------------------------------------------

Failed to mount database 'Genel2'.

Genel2

Failed

Error:

Couldn't mount the database that you specified. Specified database: Genel2; Error code: An Active Manager operation failed. Error The database action failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

. [Database: Genel2, Server: CARDTEKEXC.cardtek.local].

An Active Manager operation failed. Error The database action failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

. [Database: Genel2, Server: CARDTEKEXC.cardtek.local]

An Active Manager operation failed. Error Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

. [Server: cardtekexc.cardtek.local]

MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

Gönderildi : 08/04/2014 16:54

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Kullandığınız versiyon Standartmıdır? eğer Exchange 2010 Standart kullanıyorsanız maksimum 5 database mount olabiliyor, böyle bir durum olabilir mi ?

Gönderildi : 08/04/2014 17:11

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

3 adet db bir adet public folder mevcut. 1 tane de önceden var olan sildiğim db' i eklemek istiyorum. 

Gönderildi : 08/04/2014 17:19

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

Emin olmak için Get-MailboxDatabase Exchange Powershell den çalıştırabilirmisin, silinen DB Exchange Sunucuda görünüyor olabilir.

Gönderildi : 08/04/2014 17:33

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Gözükmüyor.

EMC den mount edemediğim db' i remove ettikten sonra tekrar aşağıdaki komut ile eklemeye çalıştığım zaman

New-MailboxDatabase -Recovery -Name “DBISMI.edb” -Server SUNUCUISMI -EdbFilePath “L:\Exchange\Storages\Genel1\DBISMI.edb” -LogFolderPath “L:\Exchange\Storages\Genel1” 

The location that you specified for the transaction log files is invalid. Verify that the directory exists and that there are no files in it.

Parameter name: LogFolderPath

+ CategoryInfo          : InvalidArgument: (:) [New-MailboxDatabase], ArgumentException

+ FullyQualifiedErrorId : 72E82C6B,Microsoft.Exchange.Management.SystemConfigurationTasks.NewMailboxDatabase

Aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum. şimdi emc de de db' i göremiyorum. Bu hata nedendir ?

Bir de  EMC' de total databases alanında 5 

total database copies alanında 4 olarak görüyorum.

Bundan olabilir mi ? Nasıl çözerim ? 

Gönderildi : 08/04/2014 17:47

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

aldıgınız hatayı okudunuz mu?

The location that you specified for the transaction log files is invalid. Verify that the directory exists and that there are no files in it. 

transaction log files için yazdığınız path yanlış ya da içerisi boş. 

Gönderildi : 08/04/2014 17:50

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

Buğra hocaya ek olarak eğer Standart Exchange kullanıyorsanız 5 DB' yi aşamazsınız.Bu nedenle MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database hatasını alıyorsunuz, Orphane database i ADSIEDIT' den aşağıdaki adımları izleyerek silebilir misin?

naming configuration -> CN=Configuration -> CN=Services -> CN=Microsoft Exchange -> CN=<YourExchOrgName> -> CN=Administrative Group -> CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23SPDLT) -> CN=Servers > CN=Databases -> Select Exchange 2010  database name and delete 

Gönderildi : 08/04/2014 17:53

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uyarıyı okudum.

ADSI Edit'ten sildikten sonra bu komut ile başarılı şekilde EMC' de gösterebildim. DB i.

Ancak clean shutdown durumdayken mount edemediğimden EMC'den tekrar remove ettim.

Şimdi aynı komut ile EMC' de göstermeye çalışıyorum ve hata alıyorum. Değişiklik yapmadım. 

Gönderildi : 08/04/2014 17:59

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ADSI edit ile belirtilen dizinde sadece mount olan db'ler mevcut. Başka db gözükmüyor.

Uzak bağlantı versem yardımcı olabilir misiniz ?

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 08/04/2014 18:08

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Collect Organizational Health Data yapınca total databases 4  

total database copies 3 e düştü. Ancak New-MailboxDatabase -Recovery -Name “DBISMI.edb” -Server SUNUCUISMI -EdbFilePath “L:\Exchange\Storages\Genel2\DBISMI.edb” -LogFolderPath “L:\Exchange\Storages\Genel2” 

Sonucunda aşağıdaki hatayı vermeye devam ediyor ve EMC ye eklenmiyor. 

Genel2

Failed

Error:

Couldn't mount the database that you specified. Specified database: Genel2; Error code: An Active Manager operation failed. Error The database action failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

An Active Manager operation failed. Error The database action failed. Error: Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

An Active Manager operation failed. Error Operation failed with message: MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

MapiExceptionTooManyMountedDatabases: Unable to mount database. (hr=0x8004060e, ec=-2147219954)

Gönderildi : 08/04/2014 18:19

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

DB' i dismounted olarak EMC ye ekleyebildim.

Ancak mount etmeye çalıştığımda aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum.

Microsoft Exchange Error

--------------------------------------------------------

Genel2

Failed

Error:

Gönderildi : 08/04/2014 18:39

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 08/04/2014 19:04

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

Versiyon kısıtlamasına takılmadığınızı anlayabilmek için, Aktif databaselerden birini ( Public Folder DB olabilir) Dismount yaparak sorunlu dB' yi mount yapmayı deneyebilir misin?

Gönderildi : 08/04/2014 19:17

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni bir db oluşturdum . Sonrasında da mount edebildim.

Dismount ettim ve sıkıntı yasadıgım db' i mount etmeye calıstım. Yıne aynı hatayı verdı. 

Gönderildi : 08/04/2014 19:23

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Public Folder' ı da dismount ettim. Sıkıntılı db' i mount etmeyı denedıgımde hata verdı. Tekrar Public Folder' ı mount edebildim.

Gönderildi : 08/04/2014 19:29

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

verdiği hatadan çok farklı bir sorun olduğu anlaşılıyor, DB yi Eseutil /P parametresi ile repair etmeyi deneyebilir misin?

Gönderildi : 08/04/2014 19:30

(@okanerin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

DB ty Shutdown' da değil.  Clean shutdown' da 

Kayıp yasar mıyım ?

Gönderildi : 08/04/2014 19:32

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member

kayıp yaşamazsınız , onarma yapacaktır komut.

Gönderildi : 08/04/2014 19:36

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Hocam merhaba,

Yedek almakta fayda var herşey olabilir.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/04/2014 20:26

Sayfa 1 / 2
Paylaş: