Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2013 Pop3 Hk.

21 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
787 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Exchange server 2013 CU2 kurulu. Exchange hesabı kurabiliyorum problemim yok fakat pop3'e ihtiyaç var, pop3 hesabı çalışmıyor. Pop3 servisini açtım portlarını yönlendirdim fakat nafile. Konu hakkında öneriniz varmı acaba ?

Gönderildi : 07/11/2013 02:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Telnet ile kontrol ettiniz mi? Hata nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2013 12:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Birde varsayılan olarak Sertifika istediği için pop ayarlarından bunu kapatabilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2013 12:08

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam merhabalar.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Outlook'da pop3 ayarlarını yaptıktan sonra hesap sınamasında şifreyi kabul etmiyor.

Hocam birde şunu sormak istiyorum. MX kayıtlarını dün güncellemiştim dnsstuff da aktif olmadığını görüyorum. Mesela cep telefonuna exchange olarak mail ayarları yaparken sunucu mail.domain.com yerine sunucu dış ip sini girince, mail alıp göndermesi gerekmez mi ? İllaki mx kayıtlarının oturması gereklimidir ?

Gönderildi : 07/11/2013 13:42

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Shell üzerinde aşağıdaki komut girerek ;

$smtp = New-Object Net.Mail.SmtpClient(“mail.2013exchange.com”) (exchange kurulu olan yer)

$smtp.Send(“[email protected]”,”[email protected]”,”Test Email”,”mail.n-d.com.tr Mustafa Kaya”) 

Çıkan Cevap ;

Exception calling "Send" with "4" argument(s): "Mailbox unavailable. The server response was: 5.7.1 Unable to relay"

At line:1 char:1

+ $smtp.Send("[email protected]","[email protected]","Test Email", ...

+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

+ CategoryInfo          : NotSpecified: (:) [], MethodInvocationException

+ FullyQualifiedErrorId : SmtpFailedRecipientException

Gönderildi : 07/11/2013 14:03

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Receiver Connektor ayarlarında problem var sanırım. Exchange 2013 de bu ayarları farklı hale gelmiş.

Gönderildi : 07/11/2013 15:46

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124934%28v=exchg.150%29.aspx burdaki gibi açabilirsiniz.

Gönderildi : 07/11/2013 15:55

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124934%28v=exchg.150%29.aspx burdaki gibi açabilirsiniz.

Hocam teşekkürler, yanlız bu ayarları daha önce yapmıştım, farklı bir yol varmıdır ?

Birde receive connector ayarlarını en sade şekilde nasıl yapabiliriz. İnternette birçok yerde farklı farklı anlatılmış. Yapımda exchange dışında herhangi bir yapı yok. 

Gönderildi : 07/11/2013 16:07

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam ben burayı inceledim. 5 tane içerisinden sadece birini örnek veriyor. diğerlerinin ayarları etkilermi ?

Gönderildi : 07/11/2013 18:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hocam vasayılan ayarlarda pop mail gelip gider ama kendi içinde dış domainlerden alıp yollamaz bir kez başıma gelmişti. Connector ayarlarını aşağıdaki gibi yapınca sorun düzelmişti. Fakat denemek isterseniz mevcut düzende snapshot alın. Burada uzun yoldan sonra çözüm bulmuştum.
http://www.cozumpark.com/forums/thread/222911.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/11/2013 23:38

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam ayarları Exchange server 2013 e uyarladım fakat yine mail alamıyorum maalesef 🙁

Gönderildi : 08/11/2013 00:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

özetle

1 - POP için client sertifika isteğini kapatın

2 - şifrelemeyi clear text yapın

bu ayarlardan sonra pop servisini bir kere restart edin sorun düzelecektir.

POP denerken size sürekli şifre soruyor ise burada önemli nokta hangi aşamada sorduğu.

Örneğin bir outlook' u pop ile bağlamak istiyorsunuz, gerekli bilgileri yazdınız ve sına dediniz,

gelen posta kutusu ayarları başarılı ile geçti ancak giden posta geçmiyor ise bu durumda 25 nolu portu ayarlamışsanız outlook için e2013 üzerinde 25 nolu portu destekleyen connecter üzerinde "Partner" hariç tüm kutucukları işaretleyin

exchange user

exchange server vb.

sorun düzelir. Düzelmiyor ise başka yerleri kurcalamış olabilirsiniz.

Gönderildi : 08/11/2013 12:40

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Yazıdığınız şekilde ayarları yaptım ve pop3 u çalıştırdım. Mail gönderirken  550 5.7.1 Unable to relay hatası veriyor. Bu hatadan kurtulmak için receiver konnektor ayarları Exc 2013 de en iyi nasıl yapılmalı.

Gönderildi : 09/11/2013 16:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

POP3 tamam yani 🙂

mail gönderirken artık sen 25 veya 587 nolu portu kullandığın için kontrol etmen gereken öncelikle outlook üzerinde pop3 bağladığın bu profil için hangi portu kullandığın.

25 ise 25 nolu portu dinleyen, 587 ise 587 nolu portu dinleyen connector üzerinde authentication ayarlarında yukarıda dediğim gibi ilgili kutucukları işaretlemen gerekli

Bu arada outlook tarafında tabiki giden sunucu ayarlarında kimlik doğrulamayı da ayarlaman lazım aksi halde relay yapıyorsun sanar sunucu ve izin vermez.

Gönderildi : 09/11/2013 19:49

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Pop3 tamam hocam sayenizde 🙂 

Client outlook ayarlarında 587 portu kullanıyor. 587 portunu kullanan receiver conntektor üzerinde tarif ettiğiniz kutucukları işaretledim, relay devam etti.

25 portu kullanan connektor uzerindede aynı kutucukları işaretledim, yinede banamısın demedi 🙂 

Ayrıca konnektorler üzerinde  otandikasyon Transport Layer Security (TLS) seçili.

Gönderildi : 09/11/2013 20:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

peki outlook giden posta sunucusu ayarlarında dediğim kimlik doğrulamayı seçtin mi?

Gönderildi : 11/11/2013 11:40

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Seçerek denedim sonuç değişmedi. Otandikasyon istemiyorsak hiçbirşey seçmemek mi gerekir ?

Gönderildi : 11/11/2013 12:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

authentication istememek demek senin relay' e açık bir sunucun var demektir.

Açık konuşmak gerekir ise bizim önerilerimiz bu sorunu çözmek için yeterli, eğer sorun devam ediyor ise bu demektir ki sen başka yerleride kurcaladığın için daha fazla ilerleyemiyoruz.

Gönderildi : 11/11/2013 13:00

Sayfa 1 / 2
Paylaş: