Forum

offline defrag hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

offline defrag hakkında

29 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
875 Görüntüleme
(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam tavsiyeniz üzerine sistemi dizaynını değiştirdim. zaman ayırıp bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/09/2013 18:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sedat bey,

Biz teşekkür ederiz, güzel günler dileriz, hepimiz burada birbirimize yardım için varız. Sürç-i lisan ettiysek affola.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/09/2013 18:30

(@SebahattinYUREKLi)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Merhaba,

Yeni çalışmaya başladığım firmada Exchange 2010 kullanılmakta. Sistemi kontrol ettiğimde Exchange Database boyutu 490 Gb gibi anormal büyüklüğe ulaşmış. Offline defrag yapmak zorunda olduğumu biliyorum. Yalnız aklima takılan bazı sorular var. 

1 - Tekrar aynı sorun için konu açmak istemedim. Benim sormak istediğim soru defrag işlemi için ve /t parametresi kullanıyorum. Malum exchange database'in olduğu diskte yer kalmamış. /t parametresinde ayrı bir diske dosyayı oluşturacak. Defrag işlemi bittikten sonra nasıl bir yol izlemeleyim. Yani ayrı diske oluşturduğu dosyayı manuel olarak tekrar databasenin olduğu diske taşıma işlemi yapmamız gerekiyor mu ? 

2 - eseutil /d database.edb /t d:\temp.edb /b \d:\yedek.edb şeklinde kullanabilir miyiz ?

3- Ortalama kaç saat sürebilir ?

Sistem Özellikleri : Windows Server  2008 R2 Standard,Exchange 2010,32 GB Ram,Harddisk 550 GB

Gönderildi : 23/11/2013 16:05

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Öncelikle offline defrag yapabilmeniz için dbnin 2 katı kadar boş alan olması gerekiyor. /t parametresi ile ile manuel taşımanıza gerek yok temp.edbyi defrag sırasındaihtiyaç duyuro. Detayı makalede bulabilirsiniz http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/24/exchange-zerinde-eseut_3101_l-kullan-m.aspx

Otalama saat ise 8-12 saat arası sürecektir. Gece çalıştırmanızda fayda var. 

Gönderildi : 23/11/2013 16:41

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Uğur Bey,

2 gündür detaylı makaleleri okudum. Her ihtimale karşın Database'in full backup'ını da aldım . Defra işlemi için Harici HDD kullanıyorum. Sorduğum bazı kişiler harici harddiskte bu sürenin 1 hafta gibi çok uzun süreceğini söyledikleri için tereddüt etmiştim.

Peki birden fazla switch'i aynı anda kullanabilir miyiz ? 

Örnek :

eseutil /d "c:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" /b c:\deneme /t :\temp.edb

Gönderildi : 23/11/2013 16:46

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Saat konusu dediğiniz gibi sıkıntı olabiliyor. Ben 60 gb dbyi bir sistemde 2 saatte defrag yaparken farklı bir sistemde 5 saat beklemiştim. Ama sizin yerinizde olsam sunucu üzerine disk aldırtıp, yeni dbler oluşturu mailboxları bunun üzerine taşırdım (tabi öncesinde mailbox arşivlemside yaparsanız db boyutu düşecektir. )

Gönderildi : 24/11/2013 02:37

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Uğur Bey,

Tüm kullanıcılarda arşivleme çalışması yaptım. Gereksiz mailboxları kaldırdım. Logları sildim. Full backup aldım. Şimdi sadece offline defrag işlemi kaldı diye düşünüyorum. Öğlen başlattım. Defrag işlemini şimdi bitti. Ama yine database boyutu aynı. /t parametresiyle harici disk üzerinde defrag işlemini başlatmıştım. Harici diske attığı tempdb.edb dosyası 290 gb civarında. Bu dosyayı mı mount etmem lazım. O kısımda kafam karışmış durumda açıkçası.

Ayrıca Uğur Bey, 

Hakan Bey'in makalesinde şu ifadeler yer almakta. Bundan dolayı ikileme düşmekteyim.

eseutil /d "c:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb"

Burada
önemli bir nokta ya dikkat çekmek istiyorum . Offline defrag yapmak
için diskinizin veritabanını barındıran bölümünde veritabanı boyutunun
%110 u kadar bir boş alan olmak zorundadır .

İşlem başarı ile sonuçlandıktan sonra artık Mailbox Store u tekrar mount edebiliriz.

Eğer
veritabanının bulunduğu disk üzerinde yeriniz yok ise geçici veri
tabanı dosyasını isterseniz “t” komutu ile başka bir dizin üzerine
alabilirsiniz . Örneğin aşağıdaki komut ile geçici veri tabanı ismini ve
konumunu değiştirmiş oluyorum . Bu komuta göre geçici veri tabanı
bilgisayarımın “D” dizininde “temp.edb” isminde olacaktır .

eseutil /d "c:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" /t d:\temp.edb

Kullandığım
“t” komutu ile defrag için gerekli olan geçici veritabanı dosyası artık
belirtilen dizine alınabilir
.
( not : eğer tek disk var ise map
network drive üzerinde de sorunsuz çalışmaktadır. )

Gönderildi : 24/11/2013 02:45

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Temp.edbyi dbnın oldugu dike alın. Dbyı mount edeceksizniz tempi değil. 

Gönderildi : 24/11/2013 14:04

(@SebahattinYUREKLi)
Trusted Member

Uğur Bey,

Herşeyden önce ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Şu an sorun çözüldü. Yaklaşık olarak 190 Gb yer açıldı.

Eseutil aracını kullanırken iki switch'i birden kullanmamak gerekiyormuş. Bunu zaman kaybı yaşayarak öğrendim. İlk defrag işleminde

eseutil /d "c:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" /t d:\temp.edb /b d:\deneme.edb

şeklinde yapmıştım. Bu kod move işlemi doğru yapılmadı.

İkinci defrag işleminde 

eseutil /d "c:\program files\exchsrvr\mdbdata\priv1.edb" /t d:\temp.edb

şeklinde yapınca sorun çözüldü.

Gönderildi : 24/11/2013 16:42

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Faydalı olduysak ne mutlu bana. Eseutil dediğim gibi dbdeki sorun agöre bazen uzun bazen kısa sürüyor. Ama sizin sorunu çözmüş bu güzel. 🙂

Geçmiş olsun keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/11/2013 17:01

Sayfa 2 / 2
Paylaş: