Forum

Exchange 2010 serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 server'da kullanıcı dosya gönderim ve alma boyutunu arttırma.

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
860 Görüntüleme
(@denizayar)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sadece kullanıcıya özel birşey olacağı için Recipient Configuration altında Mailbox'da ilgili kullanıcının mail gönderim ve alma boyutunu arttırdım 25 mb(25600) ama kullanıcı 11.4mb veriyi gönderemiyor aynı işi kendi kullanıcımda yaptım bende de aynı sorun var.Sıkıntı yapıyı kuran firma dc ve exchange aynı yere kurdu kısa bir süre içinde exchange taşıyacağız ama şuanki durumda exchange servislerini restart etmeyi düşünüyorum.Bu yaptığım değişikliği etkili hale getirir mi?

Gönderildi : 01/04/2013 21:49

(@ElgucYusifbeyli)
Gönderiler: 17
Active Member

Merhaba,

Powershell üzerinden aşağıdakı komutların çıktısını aktara bilirimisiniz ?

get-sendconnector | select identity,maxmessagesize

get-receiveconnector | select identity,maxmessagesize

Get-TransportConfig | fl *size*

Gönderildi : 02/04/2013 01:35

(@denizayar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sabah baktığımda değişiklik aktif olmuştu yalnız şirket içi tarafında hub transport tarafında'da değişiklik yaptım bakalım oraad ne çıkacak

Gönderildi : 02/04/2013 14:10

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member

ahmet mehmete 20 mb mail atacak. siz ahmetin mail atma kapasitesini yükseltmeniz yetmez, mehmet için de mail alma kapasitesini yükseltmeniz lazım.

en iyisi organization configurationda bu sınırı global olarak 10 mb tutup kullanıcıda 25'e yükseltmek yerine bu sınırı 25 mb olarak belirleyip istisnalar hariç tüm kullanıcılarda bu kotayı 10 mb'a düşürmek.

Gönderildi : 02/04/2013 14:24

(@denizayar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Behzat bey,
Global de gerekli değişikliği yaptım ama aktif olmadı, işin tuhaf tarafı, mu değişikliği isteyen kullanıcının laptopu mac 24.1mb'lık bir mail attığımda mac'de gözüken 37mb oluyor. Haliyle 25mb sınırlaması olduğu için şirket içi mail atamıyor. Gelen maillerin boyutunu neden değiştirdiğini anlamş değilim. İnternet üzerinden https:\\mail.xxxx.com.tr olarak web üzerinden gönderdiğinde sorun yok evet şirket dışı için globalde ayarları yapmam gerekiyordu onları yaptım müsait bir ara bütün exchange servislerini restart edeceğim çünkü şuan dışarı büyük boyutlu mail gönderip alamıyorum.

Gönderildi : 02/04/2013 15:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Deniz,

bu büyüme gayet normal, çünkü her MTA mail' e ek bir header eklediği için ekli boyut artabilir. Örneğin 45MB lık bir ek yolluyorum, karşı taraftan uyarı geliyor 62mb lık mail alamıyor diye. Yani ortalama %30 büyüme hesapla bu mail transferinde.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/04/2013 18:18

(@denizayar)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Hakan hocam ve arkadaşlar,
Servisi bugün yemek arası restart ettim lakin bir sonuç alamadım yarın sabah bakacağım çünkü dün yaptığım ayarlar bugün etkili olmuştu.

Gönderildi : 02/04/2013 21:25

(@barisocal)
Gönderiler: 5
Active Member

restart dan sonra düzeldi mi herşey? ben de benzer bir durum yaşıyorum da.

Gönderildi : 16/02/2015 18:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Barış Bey, sizin sorununuz nedir?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2015 20:16

Paylaş: