Forum

ideal database

Bildirimler
Hepsini Temizle

ideal database

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
301 Görüntüleme
(@yalcinasig)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

exchange 2010 kullanıyoruz yaklaşık 1 sene önce oluşturulan db üzerinden çalışıyoruz.

dakat db üzerinden sorun yaşamamak ve devamlılığını sağlamak adına , ideal db boyutu nedir ?

eğer aşmışsa ne yapılmalıdır ? düzenli olarak yapılabilecek bakım var  mıdır ?  

Gönderildi : 22/01/2013 21:26

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member

bizim kurumda 5000 kisilik 25 db var ve her ne kadar best practise in cok uzerinde olsa da sorunsuz isliyor. fakat mail trafigi dusuk bizim. eger sizin trafiginiz ve mailbox kotaniz yuksekse her500 kisiye db acilabilir

edit.. DAG arastiriniz 

Gönderildi : 23/01/2013 18:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Disk alanınız burada önem arz etmektedir. Db diskte 5 gb alan kalana kadar büyür mail alış verişine izin verir.
Burada önemli olan riski azaltmak ve db deki bir sorunda mümkün olduğu kadar az kullanıcının etkilenmesini sağlamaktadır.
Exchange versiyonunuzun izin verdiği ölçüden ihtiyaca göre 1 eksik db tanımlayabilirsiniz. Dblerde normal ayarlarda bakım olur fakat dblerden bazılarında aşırı şişme olursa yeni bir db açıp kullanıcıları bu dbye taşırsanız temiz bir db üzerinetaşınmış olursunuz.

Sürekliliği sağlamak için bütçeniz ve server yapınız müsaitse kesinlikle DAG yapısını düşünmelisiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2013 01:51

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Exchange 2010 tarafında database bakımını online ve offline olarak yapabilmektesiniz. Bunlara bakabilirsiniz. Ayrıca db tarafında sorun yaşamaka için dag yapamanızı öneririm. Böyle bir imkanınız yoksa, online ve offline defragtan birtanesini yapmalısınız. Ayrıca backup için vss destekli bir yazılım ile (dpm gibi) full backup ladırınki loglar şişmesin.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2013 01:43

Paylaş: