Exchange server 201...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server 2010 mail eklerini yönetme hakkında  

  RSS
ali mutlu
(@alimutlu)
Üye

Selamlar arkadaşlar, 

 

 İnternetden bakmama + Cozumpar.com ' a bakmama rağmen bir türlü dışarıdan atılan maillere ek dosyaları nasıl yöneteceğimi bulamadım. 

yaptığım : 

> Exchange Management Shell > Enable-TransportAgent –Identity “Attachment Filtering agent” > durumu kontrol ettim, atachment yoktu listede. 

 istediğim : 

> Dışarıdan 2-3 farklı adresten(adresler türkcell den geliyor görünmekte, fakat oradan gelmiyor içerik virüslü) mail geliyor. Gelen maillerde ek dosya (fatura100228558.pdf.zip) gönderiliyor.Benim istediğim, belirlediğim dosya uzantılarının gelmesini engellemek yada gelirse de kullanıcı maili açtığında görmesini engellemek. 

> Bir de dışarıdan bazı adreslerden gelen mailleri şu yolu izleyerek engelledim. yol :   microsoft exchange server consol > organization configuration > hub transport > anti spam> sender filtering  > adreslerini ekledim > engelle dedim. ama engellenmedi. halen gelmeye devam ediyor. Acaba servisleri mi yeniden başlatmam gerekli ?

 

Teşekkürler.. 

Alıntı
Gönderildi : 24/12/2012 13:43
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Attachment filtering tarafından eklidosyalar kısmını engelleme işlemi yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/01/22/exchange-2010-sp1-hub-transport-rule-zerinde-antispam-zelli-inin-aktif-edilmesi-ve-edge-zellikleri.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 15:37
ali mutlu
(@alimutlu)
Üye

Öncelikle teşekkürler. Çözümpark ailesini işte bu yüzden çok seviyorum. İnsanlara bu kadar hızlı geri dönüş yapan bir site daha yok. Yazıyı kabataslak kontrol ettim. Sanırım işimi görecek. Bir kaç adet daha sorun olacaktı. 

 

1-   deneme@yahoo.com   adresini engellediğimizde sadece yahoo mailininden gelen deneme adlı kullanıcıyı mı engellemiş oluyoruz yoksa yahoo mailinden gelen herkesi mi ?    yani      *@yahoo.com etkisini mi alıyoruz ?

2- deneme@yahoo.com adresini engellediğimizde herhangi bir servisi stop-start yapmamız gerekli mi? gerekli ise hangisi acaba?

Teşekkürler. Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 15:46
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Bilgimiz dahilinde sorunları birlikte çözebilmeye çalışıyoruz, güzel dilekleriniz için biz teşekkür ederiz.

  • Birinci sorunuz deneme@yahoo.com deyince sadece bu adresten gelenleri engellemiş olursunuz. Domain bazlı engellemez.
  • İkinci sorunuz ise ,exhange antispam servisini kurduğunuzda engelleme ya da izin verme için ekleme çıkarmalar yaptığınızda servisi restart etmenize gerek yok. Ama yine de bilmeniz açısından söyleyeyim transport servisidir.
  • Son olarak ise exchange antispam ilerleyen zamanlarda yetersiz gelirse Microsoftun FEP antispamını kullanabilirsiniz. Bu da önerimdir.

Keyifli çalışmalar

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 15:53
ali mutlu
(@alimutlu)
Üye

Uğur bey, 

 

Verdiğiniz linki inceledim. Fakat orada atachment filtering hakkında sadece açıklama yapılmış. Maille gönderilen dosyaları yönetebilmek adına herhangi bir bilgi göremedim. Acaba yardımcı olur musunuz? 

 

Teşekkürler. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 17:09
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Uzantılı mailleri engellemek için .zip, .exe gibi uzantıları yazıyorsunuz. http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2009/05/11/3407435.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 17:41
ali mutlu
(@alimutlu)
Üye

[quote user="Ugur DEMIR"]Uzantılı mailleri engellemek için .zip, .exe gibi uzantıları yazıyorsunuz. http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2009/05/11/3407435.aspx
[/quote]

 

Şöyle belirteyim o zaman : Türk hava yolu, vodafone, türkcell gibi şirketlerden maille eklenmiş şekilde bir dosya geliyor. Gelen dosya aslında o firmalardan gelmiyor. Bir program aracığıyla yapılıyor. Ekli dosya ismi : Turkish-airlines-Itinerary.pdf.zip   Aslında dosyanın içinde exe var .  Ben bu dosyayı engellemek istiyorum. Gönderilen adresi engelleyemem çünkü kullanıcılar o adreslerden mail alıyor. Bana bu konuda yardım eder misiniz ?

 

Sağolun 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 17:47
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Ya uzantı bazlı ya da gelen mail bazlı engelleyebilirsiniz. Transport rule üzerinden keyword bazlı da engellemeniz mümkün ama bu mail sunucu performansını yavaşlatacaktır. Yani her gelen mail bu rule üzerinden geçeceği için mail servera yuksek derecede yük getirecektir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/12/2012 18:32
Paylaş: