Forum

Exchange Toplu Mail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Toplu Mail Yönlendirme Hk.

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Site içerisinde aradım fakat bulamadım. Exchange Server 2007'de denetleme amaçlı olarak, şirket içerisindeki tüm mail kullanıcılarının gönderdiği ve aldığı maillerin bir kopyasının genel müdür'ün mailbox una gelmesini nasıl sağlayabililiz?

Gönderildi : 23/12/2012 01:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Mustafa bey,
http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/09/21/exchange-server-2007-zerinde-leti-imin-takibi-journaling.aspx  buradan işiniz halledebilirsiniz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/12/2012 01:28

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam merhaba,

Bu makaleyi daha önce incelemiştim. Bu örnekte Journaling oluştururken tek mailbox seçmeye izin veriyor. Uygulama yaparkende birden fazla mailbox seçilemiyor. Tüm mailbox kullanıcılarının maillerini tek mailbox taranfından kontrol etmem gerekiyor.

Gönderildi : 23/12/2012 02:08

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba Hocam, Transport rule ile yapmayı denediniz mi ? Belki daha kolay yolu vardır fakat benim şuan aklıma gelen iki adet kural oluşturup 1. kuralımın şartını "from to users inside or outside the organization" seçer scope olarakta outside seçerim ve actions bölümünde "copy mesage" seçeneği ile yönlendirilecek mail adresini girerim böylelikle şirket dışından gelen her mail belirttiğim mail adresine yönlendirilir. 2. kuralımın kuralı ise "Sent To users inside or outside the organization" olur. Böyleliklede şirket dışına giden her mailin bir kopyasını elde etmiş olurum. Eğer şirket içindeki mail trafiğide kontrol edilecek ise 2 kural daha oluşturulup scope hanelerinin inside seçilmesi gerekir. 

İyi Akşamlar 

Gönderildi : 23/12/2012 02:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Sistemin önünde bir antispam ürünü v.s. varmı? Örnek olarak ben FFOP ile tüm gelen ve giden trafiğin bir kopyasını bir adrese yönlendirebilirim. Google Apps üzerinde postini hizmetinde yine durum bu şekilde.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/12/2012 14:36

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yok hocam, Exchange Server üzerinden yapmak lazım.

Gönderildi : 23/12/2012 20:35

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam, Transport rule ile yapmayı denediniz mi ? Belki daha kolay yolu vardır fakat benim şuan aklıma gelen iki adet kural oluşturup 1. kuralımın şartını "from to users inside or outside the organization" seçer scope olarakta outside seçerim ve actions bölümünde "copy mesage" seçeneği ile yönlendirilecek mail adresini girerim böylelikle şirket dışından gelen her mail belirttiğim mail adresine yönlendirilir. 2. kuralımın kuralı ise "Sent To users inside or outside the organization" olur. Böyleliklede şirket dışına giden her mailin bir kopyasını elde etmiş olurum. Eğer şirket içindeki mail trafiğide kontrol edilecek ise 2 kural daha oluşturulup scope hanelerinin inside seçilmesi gerekir. 

İyi Akşamlar 

Hocam Merhabalar.

Verdiğiniz örnekteki gibi uygulamayı yaptım. Çalışıyor ve problem yok teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/12/2012 22:59

(@ersincan)
Illustrious Member

Rica Ederim, İyi Çalışmalar

Gönderildi : 24/12/2012 01:13

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam tekrar birşey sorayım. Bir mailbox a gelen maili birden çok kişiye kopyasını göndermek için, yeni bir distribition group oluşturup göndermek istediğim mailboxları member e ekliyorum. kullanıcının mailbox properties inde delivery optionsdan bir kopyası kullanıcıya kalacak şekilde oluşturduğum dağıtım grubunu ekliyorum fakat eklediğim kullanıcılara mailler gitmiyor.

1. si neden gitmiyor olabilir?

2. Farklı bir yöntem ne önerirsiniz.

Gönderildi : 24/12/2012 01:45

(@ersincan)
Illustrious Member

Selam, tahminim mailin gitmeme nedeni active directory de oluşturmuş olduğun grubu Exchange server üzerinde aktif etmemiş olabilirsin.  

Enable-DistributionGroup -Identity "Distribution Group1" 

Mail yönlendirmek için yaptığın işlemler doğru fakat ikinci bir alternatifin Transport rule. conditions bölümüne when any of the recipients TO seçeneği, actions ise copy message olacak şekilde yapılandırılmalı.

Bütün bunlara ek olarak, gereksiz yere mail trafiğini arttırmaktansa ilgili mailbox üzerinde gerekli yetkiler verilerek kullanıcıların outlook larına bu mailbox aditional olarak bağlanabilir. 

İyi Geceler 

Gönderildi : 24/12/2012 03:32

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Teşekkürler,

Problem Distribution Group özelliklerinde " Requare that all senders are authanticated" tikini kaldırarak düzelttim, işaretli ise dışarıdan mail alamaz imiş.

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 24/12/2012 12:25

(@ersincan)
Illustrious Member

Gecmis olsun. Iyi Calismalar

Gönderildi : 24/12/2012 15:06

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim. Şimdi biraz daha enterprise bir soru sorayım 🙂

Mesela bir mailbox'ın özelliklerine girip, E-mail Adresses kısmında adamın lokal AD user adı [email protected] fakat mailbox'ı adı [email protected], şimdi [email protected] üzerinde set as reply dediğin zaman [email protected] den mailleri almaya başlıyor fakat owa üzerinde [email protected] olarak login olabiliyorsun. [email protected] olarak owa'da giriş yaptığın zaman yanlış parola diyor. Owa üzerinde nasıl oturum açmasını sağlayabiliriz ?

Gönderildi : 24/12/2012 21:15

(@ersincan)
Illustrious Member

Mustafa Merhaba, login olma islemi active directory den sorgulandigi icin sanirsam bu istedigini dogrudan Exchange uzerinde yapamazsin. Fakat bunun yerine logon olma yontemlerini Exchange uzerinden degistirebilirsin. Ornegin kullanicilarin domain uzantilarini yazmadan sadece username ve passwordleri ile girisi gibi. Bunun icin Server Conf - Client Access Role - Sunucu sectikten sonra Alt bolumden - Outlook Web App - Owa properties - Authentication - Form based Auth. - Username Only secenegini secip Browse ile domani seciyorsun. 

Gönderildi : 24/12/2012 21:40

Paylaş: