Forum

DC Olmadan Exchange...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC Olmadan Exchange Kurulumu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
537 Görüntüleme
(@gokhanarda)
Gönderiler: 127
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

yapıma yeni bir exchange server katmak istiyorum fakat bunu DC kurmadan yapmak istiyorum.

Böyle bir şansım varsa neler yapmam gerekir. beni yönlendirebilir misiniz 

Gönderildi : 03/10/2012 14:57

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

2. Exchange Server için Additional Domain Controller yapısı kurarsan olur.

Tek DC iki Exchange Server kullanırsın

Onun dışında client ile exchange server kurmayı unut gitsin 🙂

Gönderildi : 03/10/2012 15:19

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

windows client üzerine exchange kurulumu yapılamamaktadır.

Gönderildi : 03/10/2012 15:22

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bunu daha önce denediğim şöyleki;

x.com ve y.com domainlerini dcme tanımladım exchange üzerinden de ayarlamalarını yaptım. yalnız x.com domaini üzerinde tanımlı kullanıcıların hepsi y.com domainine döndü. ayrıca y.com domainine gönderdiğim mail yine x.com domainine düşmeye devam etti.

işin içinden çıkamayıp projeyi de askıya aldım . 

Gönderildi : 03/10/2012 16:14

(@davuteren)
Noble Member

Merhabalar;

yapıma yeni bir exchange server katmak istiyorum fakat bunu DC kurmadan yapmak istiyorum.

Böyle bir şansım varsa neler yapmam gerekir. beni yönlendirebilir misiniz 

Exchange kurabilmeniz için server işletim sistemi şarttır. diğer türlü kurulum yapamazsınız. fakat siz şnu demek istiyorsanız ben exchangeim üzerinden x.com üzerinden de y.com üzerinden de mail göndermek istiyorum diyorsanız dns üzerinde bir zone oluşturarak exchange de de upn suffix oluşturarak bunu halledebilirsiniz. 

http://blogs.technet.com/b/evand/archive/2007/03/15/alternative-upn-suffixes-and-new-mailbox-gui.aspx

Gönderildi : 03/10/2012 16:37

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Davut bey ;

Söylediğiniz gibi UPN Suffix'i Exchange tarafına ve DC tarafına tanımladım. Yalnız Exchange tarfında Default tabı altında "false" olarak gözüküp y.com domaini üzerinde oluşturduğum kullanıcı üzerinden deneme maili gönderdiğimde x.com domaininden gelmeye devam ediyor. 

Bu arada kullanıcıyı DC de oluşturup Exchange tarafında Recipient conf altında mailbox ta new mail box - user mailbox - existing user ...

şeklinde tanımlıyorum.

Ayrıca DNS demişsiniz, pek bilgi sahibi olmadığım için biraz açarmısınız konuyu  

Gönderildi : 03/10/2012 18:17

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı acaba ?

Gönderildi : 04/10/2012 13:21

(@davuteren)
Noble Member

siz y.com domain adını satın aldınız mı? ve dns,name server gibi yönlendirmelerinizi exchange sunucunuzun mx kayıtlarının gösterdiği sunucuya yönlendirme yaptınız mı ?diğer türlü y.com domaininden size mail geleme işlemi olmaz.portalımızda dns le ilgili bir çok makale bulunmaktadır inceliyebilirsiniz.

Gönderildi : 04/10/2012 14:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

1) Exchange server için ikinci bir adc vs kurmanıza gerek yok, exchange illa da adc üzerinde çalışır diye bir kural da yok.

2) exchange server kurulumunu yaptıysanız accepted domain ekleyin (kaç tane domaine hizmet edecekse hepsini)

3) mx ptr a spf kayıtlarını açın ve exchange serverın kurulu olduğu lokasyondaki ip adresine yönlendirin (global dns)

4) örneğin 5 tane domaine hizmet vericeksiniz x,y,z,a,b.com bütün bu domainler için birer tane email adres policy oluşturacaksınız (email adres policy oluşturmadan önce bu domainler için birer tane OU açın domainde ve bu domainde olacak olan kişileri oraya taşıyın), oluşturacağınız email adres policy'leri hangi firmaya yapıyorsanız o firmanın OU'sunu etkileyecek şekilde wizarda set edeceksiniz. diğer bir yol da Custom attribute tanımlamak ki bu biraz daha uğraştırır. her kullanıcı için domain sahipliğine göre Custom Attribute tanımlamanız gerekir.

5) bütün bunları yaptıktan sonra siz bir user açtığınızda o userı A OU'suna taşırsanız onun email adresini alır, B'ye taşırsanız onun email adresini alır vs.

6) tabi böyle bir yapılandırmada tek bir user logon name olacağı için örneğin [email protected] gibi ve bunun mail adresi [email protected] olacak ikinci bir smtp adresi atanabilir diğer domainlerden vs...

.

.

.

.

.

Gönderildi : 04/10/2012 19:49

Paylaş: