Forum

Exchange Ofis Dışı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Ofis Dışı yardımcısı dış kullanıcların maillerini yanıtlamıyor.

25 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
929 Görüntüleme
(@CanOZMEN)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi Günler,

serverımda Exchange 2010 kurulu clientlerın hepsinde ofice 2007 yüklü,

ofis dışı yardımcısını aktif ediyorum kullanıcılarda, şirket içine cevap gidiyor. dış kullanıcıların maillerine oto. cevap gitmiyor.

Exchange 2010 Hub Transport > Remote Domain_default seçeneğinde sağ tuş ile kontrol ettiğimde, allow internal ve external seçenekleri ile denema yaptım ama dış kullanıcılara mail atmıyor.

oto. mail göndermemesinin nedeni ne olabilir ?

Forumda çok arama yaptım ama bulamadım.

Teşekkürler, 

Gönderildi : 09/07/2012 16:26

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

owa üzerinden düzenleme yapıp, internal ve external domainler için tanımlama yaptınız mı? 

Gönderildi : 09/07/2012 16:31

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

smarthost hizmeti kullanıyormusunuz ?

http://www.cozumpark.com/forums/336988/ShowThread.aspx

buradaki gibi bir durum olabilirmi ?

Gönderildi : 09/07/2012 16:33

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yapmadım, inceliyorum.

tam olarak ne yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 09/07/2012 16:46

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

smarthost hizmeti kullanıyormusunuz ?

http://www.cozumpark.com/forums/336988/ShowThread.aspx

buradaki gibi bir durum olabilirmi ?

özür dilerim vasvi hocam, yanlış cevap verdim az önce,

doruknet üzerinden smarthost hizmeti alıyoruz. ama geçici olarak kapadım deneme yaptım gene cevap gitmedi. 

Gönderildi : 09/07/2012 17:37

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Doruknet Smarthost kullanıyoruz. onu iptal ettiğim zaman ve Ofis dışı yardımcısı ayarlerken kurallardan from bölmesine geçerli bir ad girip kural tanımlayınca. dışarı mail atıyor gelen domaine bir kereye mahsus 2. göndermiyor böyle bir ayar varmı diye baktım ama bulmadım. smarthost olmadan 1 gün sonra ise mailler gitmemeye başladı yeniden aktif ettim.

bu bilgiler doğrultusunda nereye odaklanmam lazım ? 

Gönderildi : 11/07/2012 17:56

(@TarikErden)
Gönderiler: 143
Reputable Member

bende de aynı sorun vardı smart host u kapatınca out of office kural yapmadan çalışıyordu.

doruknet ile konu hakkında konuştum outofoffice mesajları  from kısmı boş geldiği için reject ediyoruz dedi.

bende çözüm olarak outofoffice de kural oluşturdum. "doğrudan bana gelen" ve "bilgi olarak gelen" i işaretledim.

yanıtla yı işaretledim  şablon olarak da gönderilecek maili yaptım kaydettim. şimdilik bu şekilde çalıştırıyorum.

Gönderildi : 11/07/2012 19:54

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

smarthostun hala kapalı mı ?

bende açık.. kapattım mailler gitmemeye başladı blaclist hatası verdi.

Gönderildi : 11/07/2012 19:56

(@TarikErden)
Reputable Member

smarthost açık.. outofoffice ler gidiyor bir kural oluşturup test yapabildin mi ?

(smarthost u kısa bir süreliğine kapalı tuttum sadece test amaçlı.)

Gönderildi : 11/07/2012 21:15

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

1 gün kapalı tuttum, kapalı tuttuğum süre içerisinde aynı yerden gelen maile 1 kereye mahsus oof cevap verdi. aynı yerden  gelen 2. maile cevap vermedi. sizin yaptığınız gibi oof kuralıda oluşturdum.  

smarthost aktif ettikten sonra hiç  göndermedi. kural uyguladığım halde.  

Gönderildi : 12/07/2012 14:26

(@TarikErden)
Reputable Member

exchange hangi versiyonu kullanıyorsun? 

birde exchange message tracking loglarında oof mesajı ne diye hata veriyor bi bakabilir misin?

Gönderildi : 12/07/2012 19:22

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Exchange 2010 sürüm:14.01.0355.002

baktım hata gözükmüyor.

Gönderildi : 12/07/2012 19:55

(@TarikErden)
Reputable Member

hata gözükmemesi enteresan.

benim kinde 550 diye başlayan bir hata veriyordu.

benim sorunla uğraşırken extradan yaptığım autodiscover virtuladirectory den şüpelenmiştim ve kaldırıp tekrar kurdum. 

bu linkten faydalanarak kaldırıp tekrar kurdum.   http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa995958

Gönderildi : 12/07/2012 20:10

(@cenkbaranak)
Gönderiler: 253
Reputable Member

Merhaba,

Otomatik mesajlarda örneğin ofis dışı gibi maillerin gönderen kısmı boş olduğundan ve exchange 2010 bunu editlemeye izin vermediğinden hata 550 alırsınız ve smart host(Doruknet) firması bunu bloklar. Normal bir davranış çünkü buna izin vermesi sunucusunu relay'e açması anlamına gelmekte ve kullandıkları ip bloklarının blackliste girme riskini büyük ölçüde arttırmaktadır. Eskiden smart host firmaları tek bir ip bloğundan birçok müşterisini çıkartıyor ve müşterilerin herhangi birinin spam aktivitesi yüzünden bu ip bloğunu kullanan diğer müşteriler de etkileniyordu. Bildiğim kadarı ile şuan her müşteri için farklı ip veriyorlar ve zarar sadece sizinle sınırlı kalıyor. Benim size önerim ki Doruknet bu öneriyi kabul etmeyecektir 🙂 çünkü benim de ilk smarthost hizmetim doruknetti ve aynı problemi yaşamıştım. Sunucunuzun boş göndericilerden gelen mailleri kabul etmesini talep edeceksiniz. Ben adanet ile bu işi çözdüm ve bugüne kadar problem yaşamadım. Sorumluluk size ait olacak tabii ki. Bilginiz olsun.

Not: Ofis dışı yardımcısı her bir göndericinin ilk mailine otomatik yanıt döner. aynı kullanıcının diğer maillerine dönmez. 

Gönderildi : 12/07/2012 20:59

(@TarikErden)
Reputable Member

söylediğin gibi ben teklif ettim kabul etmedi.. :))

Gönderildi : 12/07/2012 21:03

(@cenkbaranak)
Reputable Member

Merhaba Tarık

Biz tecrübe ettiklerimizi yazdık gerisi ona kalmış 🙂 

Gönderildi : 12/07/2012 21:05

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkür ediyorum önce ilginizden dolayı,

doruknetle görüştüm kabul etmiyor. doküman gönderdiler 2003 ile ilgili oda bire bir tutmuyor. exchange üzerinde bir takım yerlerde ayarları değiştirin ve office üzerinde kural oluşturun. işimi görmedi.

exchange üzerinde bir ayarla alakalı olabilir mi acaba ? 

Gönderildi : 13/07/2012 13:29

(@cenkbaranak)
Reputable Member

Merhaba

Aynı döküman bana da gönderildi fakat ne hikmetse 2010 için değildi 🙂 Exchange 2010 sürümünde microsoft, spam ile mücadele için bunu standart bir politika olarak uyguluyor. Adanet ile görüşmenizi ve smart host hizmetinizi değiştirmenizi öneririm. Çünkü ben öyle yaptım.

Gönderildi : 13/07/2012 13:38

(@CanOZMEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Problem yaratan kesinlikle Doruknetin vermiş olduğu smarthost hizmeti. ben belki exchange üzerinden bir şey yaparak çözülür diye düşünmüştüm.

çözemezlerse adanet ile görüşmelere başlayacağım.

Gönderildi : 13/07/2012 17:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: