Forum

exchange serverde b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange serverde bir gruba dıştan maillerin gelmesini engelleme

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
4,166 Görüntüleme
(@ilkervaran)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Sistemimizde exchange serverde bir gruba hub transporttan dışarıya mail göndermesini yasaklamışız o grup sadece domain içi mail atabilmekte ancak ben bu gruba aynı zamanda domain dışından mail gönderilmesinide istemiyorum sadece exchange de ekli domainlerden mail gelebilsin.bunu ne şekilde yapabilirim.teşekkürler. 

Gönderildi : 21/04/2012 12:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/06/18/exchange-2010-sp1-distribution-list-s-n-rland-rma-ve-distribution-list-management.aspx  bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/04/2012 16:48

(@ilkervaran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İstediğim şeyi tam anlatamadım sanırım.Dışarı mail gönderme konusunda bir sıkıntım yok hub transportta bir rule ile dışarı mail göndermesini istemediğim kullanıcıları ekleyip bunu sağlayabiliyorum.İstediğim şey örneğin benim domainim cozumpark.com  exchange server 2010 da benim belirlediğim gruba cozumpark.com dışında hiçbir domainden mail gelmesin sadece cozumpark.com olan adresten yani exchange serverimde olan ekli domainden mailler gelsin.teşekkürler.

Gönderildi : 22/04/2012 02:46

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Grubun özelliklerinde requiere authenticatinon..  diye bir kisim var onu isaretlerseniz domain disindaki userlardan mail almaz

Gönderildi : 22/04/2012 03:18

(@ilkervaran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

exchange 2010 hub transport ta gruba edit dediğim zaman requiere authenticatinon diye bir kısım bulamadım oradakilerden hangisi ile yapabilirim .teşekkürler.daha doğrusu benim yaptığım yer organization configuration altında hub transport içinde transport rules te bir rule belirlemişiz orada dışarı mail atamaması için rule belirlemiş kullanıcıları eklemişiz bu rule içinde o ekli kullanıcıların aynı şekilde dışardanda mail almasını engellemek için hangi seçeneği seçmem gerekli.
yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 26/04/2012 14:30

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

exchange 2010 hub transport ta gruba edit dediğim zaman requiere authenticatinon diye bir kısım bulamadım oradakilerden hangisi ile yapabilirim .teşekkürler.daha doğrusu benim yaptığım yer organization configuration altında hub transport içinde transport rules te bir rule belirlemişiz orada dışarı mail atamaması için rule belirlemiş kullanıcıları eklemişiz bu rule içinde o ekli kullanıcıların aynı şekilde dışardanda mail almasını engellemek için hangi seçeneği seçmem gerekli.
yardımcı olursanız sevinirim

Exchange Management Coonsole -> Recipient Configuration -> Distribution Group -> dağıtım grubunuz -> Özellikler -> Mail follow Settings -> Message Delivery Restriction -> Require that all senders are auth....

Gönderildi : 26/04/2012 15:39

(@ilkervaran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bunu zaten biliyorum selcukhun.Demek istediğim bunu hub transporttan transport rule belirleyerek yapılabilirmi çünkü o rule içerindeki belirlediğim tüm kullanıcılar için geçerli olsun istiyorum.Teşekkürler.

Gönderildi : 27/04/2012 15:25

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

bunu zaten biliyorum selcukhun.Demek istediğim bunu hub transporttan transport rule belirleyerek yapılabilirmi çünkü o rule içerindeki belirlediğim tüm kullanıcılar için geçerli olsun istiyorum.Teşekkürler.

Soruyu şöyle tekrar baştan alalım o halde.

Bir dağıtım grubunuz var. Buna üye bazı kullanıcılar var. Hub Transporttan yapılan kısıtlama ile bu dağıtım grubuna üye olanlar dışarıya mail atamıyor.

Bu dağıtım grubuna dışarıdan da mail gelmesin sadece içeride dolaşsın istiyorsunuz.

Doğru mu anladım.

İkinci anladığım şu: Bir security grubunuz var. Buna üye bazı kullanıcılar var.... Bu kullanıcılara sadece içeriden mail gönderilebilsin.

Gönderildi : 27/04/2012 15:45

(@ilkervaran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Soruyu şöyle tekrar baştan alalım o halde.

Bir dağıtım grubunuz var. Buna üye bazı kullanıcılar var. Hub Transporttan yapılan kısıtlama ile bu dağıtım grubuna üye olanlar dışarıya mail atamıyor.

Bu dağıtım grubuna dışarıdan da mail gelmesin sadece içeride dolaşsın istiyorsunuz.

Doğru mu anladım.

İkinci anladığım şu: Bir security grubunuz var. Buna üye bazı kullanıcılar var.... Bu kullanıcılara sadece içeriden mail gönderilebilsin.

Birinci anladığın doğru yoğunluktan bazen bakabiliyorum oda ne yazdımı dahi kaçırabiliyorum.kusura bakmayın.Hub transporttan yapılan kısıtlama ile o rule de eklediğim kullanıcıların dışarı mail atmasını engellemişim ancak o rule de ekli kullanıcılara dışardan da mail gelmesin istediğim bu.Umarım bu defa anlatabildim:)  

Gönderildi : 27/04/2012 17:50

Paylaş: