Forum

EXCHANGE SERVER 20...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EXCHANGE SERVER 2007 OWA problemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
383 Görüntüleme
(@IsmetOZTURK)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Exhange 2007 kullandığımız sunucu üzerinde yani lokalde owa yı açıp kullanabiliyoruz ama dışıardan owa ya erişemiyoruz. Konuyla ilgili ne yapabiliriz. Yönlendirmelerin hepsi doğru çalışıyor.Pop ve smtp dışarıda sıorunsuz çalışıyor sunucuya hem domainden hem ip adresinden uzak masaüstü bağlantı kurabiliyorum fakat owa yı kullanamayıyorum. Birkaç gün kadar önce statik ip adresimiz değitştirildi tt tarafından bununla ilgisi olabilr mi? DNS kaynaklı bir problem olabilir mi?

yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/01/2012 17:02

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

1. owa adresine dışarıdan ping atın eğer yanlış IP ise DNS den düzeltin.

2. 443 portunun exchange e yönlendirildiğinden emin olun.

3. owa external adresinin doğru olduğunu doğrulayın. 

Gönderildi : 17/01/2012 17:04

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

1. owa adresine dışarıdan ping atın eğer yanlış IP ise DNS den düzeltin. (ping cevabındaki İP adresi doğru fakat ping atmıyor.)

2. 443 portunun exchange e yönlendirildiğinden emin olun.(bu yönlendirme doğru)

3. owa external adresinin doğru olduğunu doğrulayın.  (doğru)

1. maddeyle ilgili ne yapabilirim.

Gönderildi : 17/01/2012 17:24

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

1. owa adresine dışarıdan ping atın eğer yanlış IP ise DNS den düzeltin. (ping cevabındaki İP adresi doğru fakat ping atmıyor.)

2. 443 portunun exchange e yönlendirildiğinden emin olun.(bu yönlendirme doğru)

3. owa external adresinin doğru olduğunu doğrulayın.  (doğru)

1. maddeyle ilgili ne yapabilirim?

Gönderildi : 17/01/2012 17:24

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

owa adresiniz için açılmış bir A kaydı vardır. atıyorum mail.domainismi.com gibi bu da xxxxx ip ye yönlendirilmiştişr. Bu IP doğru değilse gerçek dns de değiştirmelisiniz. domaininizi bir firma yönetiyorsa onlardan bu kaydı istediğiniz IP olarak değiştirmelerini istemelisiniz.

Gönderildi : 17/01/2012 17:34

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler.

sonucu bildireceğim.

Gönderildi : 17/01/2012 17:38

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba;

hosting firmasına ulaşmak güç oldu. Bu şekilde olacak diyorlar bu yapılandırma işimizi görürmü acaba? aşağıdaki lere ek olarak birde etrn hizmeti için kullanıln bir ip adresi var.

çok teşekkürler.

gxxxxxs.com A  hosting firma ip adresi
 gxxxxxs.com MX 10  exch. sunucu ip adresi
 gxxxxxs.com MX 15  exch. sunucu ip adresi
ftp.gxxxxxs.com CNAME  gxxxxxs.com
mail.gxxxxxs.com A  yedek ip adresi
panel.gxxxxxs.com A  hosting firma ip adresi
www.gxxxxxs.com CNAME  gxxxxxs.com

Gönderildi : 20/01/2012 14:52

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba,

bu durumda yeni bir A kaydı oluşturmanız gerek. atıyorum webmail, wmail gibi. örneğin diyelim ki oluşturduğunuz webmail.domainismi.com , A kaydına exchange IP sini girmelerini isteyin.

Sonra exchange management console u açın, organization conf genişletin client access e tıklayın. Bu bölümde OWA yı göreceksiniz. OWA nın properties ekranına gelin ve external adres kısmına webmail.domainismi.com yazın.

yapacağınız işlemler bu kadar. 

Gönderildi : 20/01/2012 16:48

(@IsmetOZTURK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Buğra Bey;

Desteğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkürler. Dediğiniz bütün işlemleri yaptım fakat sorun yine düzelmedi. Bende son olarak modem ayarlarını kontrol edeyim dedim tekrardan. Modem (draytek vigor 2820) üzerinde uzaktan yönetim açık görünüyordu. Uzakktan yönetim portları da 21,443,80,8080 gibi güvenli bağlantı port numaraları seçeneklerinin tümü işaretli olarak ayarlanmış gibiydi. sanırım kendiliğinden veya nasıl olduysa bu hale gelmiş. Bir çakışma olabileceği ihtimali üzerinde uzaktan yönetimi devre dışı bırakınca owa çalışmaya başladı.Bayağı uğraştım sizide meşgul ettim ama problemin nedenini buldum sonunda.

tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 24/01/2012 22:42

Paylaş: