Forum

live.de Sunucusuna ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

live.de Sunucusuna Mail atamıyorum

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
448 Görüntüleme
(@SELCUKKURAL)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Kurumumuzda MS Exchange 2007 kullanıyoruz. Kullanıcılarımız live.de uzantılı mail sunucusuna mail atmaya çalıştığında şöyle bir hata alıyorlar;

Subject: Teslim Edilmedi:
FW: eserler

İletiniz
şu alıcılara veya dağıtım listelerine teslim edilemedi:

aaa@live.de
Bu ileti alıcının e-posta adresine teslim edilmeye çalışılırken bir hata
oluştu. Microsoft Exchange sizin için bu iletiyi yeniden teslim etmeyi
denemeyecek. Lütfen bu iletiyi yeniden göndermeyi deneyin veya aşağıdaki
tanılama metnini sistem yöneticinize verin.

Şu
kuruluş iletinizi reddetti: BAY0-MC4-F32.Bay0.hotmail.com.

_____  

Microsoft
Exchange Server 2007 tarafından gönderildi

Bu hatayla ilgili ilk düşüncem   blackliste düşmemiz ile  ilgili bir durum diye düşündüm , fakat  hotmail.com , windowslive.com  gibi  microsoft sunucularına ulaşırken ,yine microsoft sunucusu olan live.de  sunucusuna neden ulaşamadığım hakkında aklıma bir şey gelmedi. Komut satırından hotmail.com' ı pinglediğimde cevap alıyorken live.de 'den cevap alamıyorum. Sorun ne olabilir ?

İlginiz için teşekkürler, kolay gelsin.

Gönderildi : 14/12/2011 14:06

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Blacklistten şüphelenmişsiniz. Peki kontrol ettiniz mi blacklist durumunuzu? 

Muhtemel ki öyledir. 

Gönderildi : 14/12/2011 14:49

(@SELCUKKURAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet kontrollerini yaptım blacklist ile ilgili herhangi bir durum söz konusu değil. (mxtoolbox.com üzerinden kontrolünü sağladım)

Bu konuya pek hakim değilim, black list kontrolünü en sağlıklı nasıl yapabilirim ? mxtoolbox.com da sorun gözükmedi. 

Gönderildi : 14/12/2011 15:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Alan adınızı paylaşır mısınız sorun olmayacak ise.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/12/2011 15:26

(@SELCUKKURAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Kontrol etmeniz gereken ayarlar veya konfigrasyonlar ile ilgili bana bilgi verebilirseniz ben size görmek istediğiniz şeyleri yazarbilirim. Böyle daha iyi olur diye düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 14/12/2011 16:35

(@www-rizasahan-com)
_

Spf , Ptr kaydınız ve blacklist durumunuz. Ayrıca hotmaile mail atabiliyor musunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/12/2011 16:52

(@SELCUKKURAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

No SPF Record Found. A and MX Records Available

PTR :  85.67.123.221
|   mail2.xxx.org.tr 

Black List durumuna  baktım ama tam olarak ne olduğunu anlamadım, şöyle ki mxtoolbox.com da ip adresimden sorguladığımda ;

CYBERLOGIC TIMEOUTERROR, Reponse code=20

ivmSIP TIMEOUT0

ivmSIP/24 TIMEOUT0

SPAMRBL TIMEOUTERROR, Reponse code=20

TECHNOVISION TIMEOUTERROR, Reponse code=20

Tiopan TIMEOUTERROR, Reponse code=20

bunlar dışında bütün şeyler OK (yeşil) durumda.

Gönderildi : 14/12/2011 17:44

(@www-rizasahan-com)
_

Spf kaydınız bulunmuyorsa bundan dolayı almıyor olaibilir. Büyük ihtimallede bundan kaynaklı olabilir. Dns nerede tutuluyor localdemi bir isp üzendimi bunlardan hangisinde ise bir spf kaydı açıp mail gitmezse bu tezide aradan kaybetmiş oluruz. Hotmaile mail atabiliyormusunuz?

Gönderildi : 14/12/2011 17:56

(@SELCUKKURAL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet hotmail e-mail atabiliyorum, söylemeyi unutmuşum.SPF kaydını ancak yarın oluşturabilirim  çünkü şu an birim amirim yok ve ben DNS in olduğu serverın şifresini bilmiyorum. DNS serverımız kendi lokasyonumuzda, dışardan almıyoruz. Her şey içerde exchange vs.

Gönderildi : 14/12/2011 18:04

(@www-rizasahan-com)
_

O halde yarın açmanızda yarar var bir çok mail server Spf olmadan mail almaz reddeder.Yarın açılınca sonucu görürüz.

Gönderildi : 14/12/2011 18:18

Paylaş: