Forum

izmir'deki Outlook ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

izmir'deki Outlook 2007'den istanbul'daki exchange 2010'a bağlanamama sorunu

35 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
918 Görüntüleme
(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sevgili arkadaşlar,

izmir'e açılan ofisimiz ile istanbul merkezimiz arasına 1Mb'lik bir G. hat ile VPN kuruldu. ancak izmir tarafına aldığımız firewall cihazı henüz gelmediği için parametreler izmir'de router tarafına istanbul'da ise firewall tarafına girildi (CheckPoint UTM 270-1) bağlantımızda bir sorun yok gibi görünüyor. buradaki pclerimi domaine bağlayabiliyorum, muhasebe programına ulaşabiliyorum, local adresi üzerinden owa'yı kullanabiliyorum ama iş Outlook 2007'yi konfigüre etmeye gelince hata alıyorum!

ilk kurulum sırasında kullanıcı adı, server vs. buluyor ama "Log on to server" aşamasında şifre soruyor ve fakat girilen kullanıcı şifresini kabul etmiyor. hata olarakta aşağıdaki hatayı veriyor:

"The connection to Microsoft Exchange is unavailable. Outlook must be online or connected to complete this action."

E ben bağlanabiliyorum ama sunucuya! neden böyle diyor bu? konu hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

teşekkürler.

Gönderildi : 09/09/2011 17:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Aydın bey, bu iki network arasında bir firewall var mı ? Muhtemel RPC den kaynaklı erişim sorunu yaşıyorsunuzdur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/09/2011 17:28

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba Hakan Bey,

sadece istanbul tarafında firewall var. ama kurulumu yapan arkadaşlar iki lokasyon arasındaki kuralları any - any ayarladı. bu durumda yine de bu problemle karşılşmamız olası mıdır? ya da server üzerinde mi bir ayar yapılmalıdır?

Gönderildi : 09/09/2011 18:43

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

ek olarak alternatif üretmek gerekirse;

şifre sorması HTTPS bağlantı yapmaya çalıştığı içindir.

kullanıcı adı şifre sorması durumunda kullanıcı adı kısmına ne yazıyorsunuz? domainismi\kullanıcı_ismi şeklinde girmek gerekiyor.

Gönderildi : 09/09/2011 19:00

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba Buğra Bey,

malesef bir sonuç elde edemedim. aynı hata devam ediyor. ancak şöyle bir durum var: istanbul'da domaine aldığım laptoplar dediğiniz şekilde outlook bağlantısını sağlayabiliyor.

Gönderildi : 09/09/2011 19:30

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

öncelikle şunları deneyin

1. Sorun yaşayan kullanıclarda OWA dan login olmayı deneyin.

2. Outlook da şifre sorma ekranında ctrl tuşuna basarak sağ alt köşede ki outlook icon una sağ click yapıp connections status a tıklayın ve burada conn tabı altında hangi metodla (HTTPS, TCP/IP) ile bağlanmaya çalıştığını buraya yazar mısınız.

Gönderildi : 09/09/2011 19:43

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

owa'dan sorunsuz bir şekilde bağlanabiliyorum.

conn'un altında --- görüyorum status connecting diyor bir süre sonra da aynı hatayı tekrar alıyorum.

Gönderildi : 09/09/2011 20:01

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Mail servera ping atabiliyormusunuz. Host dosyasına ekleyin ev o şekilde profil oluşturun.

Gönderildi : 09/09/2011 20:09

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mail servera ping atabiliyormusunuz. Host dosyasına ekleyin ev o şekilde profil oluşturun.

merhaba,

bunu zaten yaptım, işe yaramadı 🙁

Gönderildi : 09/09/2011 20:15

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Peki sertifikanın kullanıcı bilgisayarında yüklü olduğuna emin miyiz? domain de olsa bile bazen olmayabiliyor.

Gönderildi : 09/09/2011 20:18

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

nasıl kontrol edebilirim, değilse ne yapabilirim?

3ncü parti bir firmadan aldığım valid bir sertifikam yok.

Gönderildi : 09/09/2011 20:21

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2. Outlook da şifre sorma ekranında ctrl tuşuna basarak sağ alt köşede ki outlook icon una sağ click yapıp connections status a tıklayın ve burada conn tabı altında hangi metodla (HTTPS, TCP/IP) ile bağlanmaya çalıştığını buraya yazar mısınız.

conn altında TCP/IP gördüm bir ara!

Gönderildi : 09/09/2011 20:42

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar,

problemim halen devam etmekte. en son yapılan değişiklik izmir tarafına da bir firewall kurulumu yapılmış olması. Site-to-site VPN ile tüm kaynaklara ulaşabilmeme rağmen yine Outlook bağlantılarında problem yaşamaya devam ediyorum.

acaba aklına birşey gelen var mı?

şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2011 19:18

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Aydın bey, aşağıdaki makaleyi kontrol edebilirmisiniz.

http://support.microsoft.com/kb/2006508

Bunun yanında Exchange 2010 için SP1 ve Rollup 5 yüklü mü ? Kullanıcı tarafında Office 2007 için SP ve güncellemelerni yapabilirmisiniz.

Gönderildi : 14/09/2011 22:08

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aydın bey, aşağıdaki makaleyi kontrol edebilirmisiniz.

http://support.microsoft.com/kb/2006508

Bunun yanında Exchange 2010 için SP1 ve Rollup 5 yüklü mü ? Kullanıcı tarafında Office 2007 için SP ve güncellemelerni yapabilirmisiniz.

merhaba,

bu makale için client tarafın çözümünü denedim ama malesef bir değişiklik olmadı.

exchange için SP yüklü değil. güncellemeleri yükleyip tekrar deneyeceğim.

Gönderildi : 15/09/2011 13:40

(@TolgaUYGUR)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Merhabalar, 

Ben birkaç şey soracağım.

1. Istanbul ve izmir arasındaki ip set'leri aynı mı ???

2. Aradaki bağlantıyı sağlayan gatewaylerin ip setleri nedir?

3. Exchange server 'a ping atabiliyor musunuz? 

Bende aynı prblemi yaşadım ve basit bir şekilde sorunu çözdüm.

Teşekkürler,

Gönderildi : 01/10/2011 16:00

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Ben birkaç şey soracağım.

1. Istanbul ve izmir arasındaki ip set'leri aynı mı ???
  2. Aradaki bağlantıyı sağlayan gatewaylerin ip setleri nedir?
  3. Exchange server 'a ping atabiliyor musunuz? 

Bende aynı prblemi yaşadım ve basit bir şekilde sorunu çözdüm.

Teşekkürler,

merhaba,

1. IP set ile ne kast ettiniz anlamadım ama iki lokasyon arasındaki network adresleri farklı.

2. yine gatewayden, routerları veya firewalları kast ediyorsunuz sanırım. onlarda farklı networkte arada VPN var

3. iki lokasyon arasındaki her yere ve tabi Exchange Server'e hem isimden hemde IPden ping atabiliyorum, lokalden OWA'ya bağlanıp çalışabiliyorum ki şu anda o şekilde idare ediyorlar.

son olarak Microsoft Social forumunda yine aynı şekilde sorun yaşayan birinin tavsiyesi üzerine PClerden birinden Office 2007'yi kaldırdım ve Office 2003 kurdum. o şekilde çalıştırıp 2007'ye upgrade edecektim ama 2003'te çalışmadı.

çözümünüzü paylaşırsanız sevinirim.

Gönderildi : 05/10/2011 17:52

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Sorun büyük olasılıkla Public Sertifikanızın olmamasından kaynaklanıyor, Out of office ve Download Address book gibi işlemlerde de hatalar alıyor olabilirsiniz,Size tavsiyem eğer Sertifikanız yok ise Digicert gibi bir Sertifika sağlayıcıdan Sertifika temin etmeniz ,

Gönderildi : 05/10/2011 18:58

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorun büyük olasılıkla Public Sertifikanızın olmamasından kaynaklanıyor, Out of office ve Download Address book gibi işlemlerde de hatalar alıyor olabilirsiniz,Size tavsiyem eğer Sertifikanız yok ise Digicert gibi bir Sertifika sağlayıcıdan Sertifika temin etmeniz ,

merhaba,

tavsiye için teşekkürler. ancak Ankara lokasyonumuzda ve İzmir'de kullanılıpta domaine İstanbul'da alınmış olan bilgisayarlarda bu sorunu yaşamıyorum. veya outlook'u remote app'ten çalıştırdığımda da problem yaşamıyorum.

Gönderildi : 05/10/2011 19:22

Sayfa 1 / 2
Paylaş: