Forum

Exchange başka serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange başka servere taşıma

22 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,140 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yapımızda sbs 2008 var exchange 2007 2003 üzerinde exchange 2007 taşımak istiyorum yeni server 2003 kuracam vede exchange 2007 nasıl taşıyabilirim neler yapmam lazım öncelikle izlenecek yolları söyleyebilirimisiniz

yapımızda

1.Sbs 2008 ve exchange 2007 

2.sunucu adıyla mail adresi farklı

3.smarthost hizmeti alıyoruz

4.toplam 30 adet kullanıcı var ve domaine bağlı değiller

5. 2gb ile 50 gb mail boyutları mevcut

Böle bi yapıyı nasıl server 2003 üzerinde exchange 2007 taşırım yada server 2008 üzerinde exchange 2010 taşımam dahamı mantıklı

Not :server donanımsal olarak farklı

Herkese şimdiden teşekkür eder bayramınızı kutlarım 

Gönderildi : 31/08/2011 03:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle member bir exchange 2003 kurulumu yapıyorsunuz ardından exchange 2007 kurulumunu yapıyorsunuz ve sonrasında mailboxları taşıyor ardından adres defteri vb gereksinimleri ( örnek public folder var ise onuda ) taşımanız ve son olarak eski exchange 2007 yi ortamdan kaldırmanız yeterlidir.

Genelde 2003 to 2007 veya 2010 kaynakları vardır 2007 to 2007 pek paylaşılan bir konu değildir ancak zor bir yanıda yoktur.

Yukarıdaki adımları yapmanız ve sorun olması halinde bizimle paylaşmanız yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/08/2011 16:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan bey yeni bir sunucuya kurmak istiyorum.Şöle yapmaya karar verdim server 2008 üzerine exchange 2010 kurmaya karar verdim.Diyelimki yeni sunucuya kurdum bunları taşıma işlemi nasıl yapılıyor.SBS 2008 üzerindeki exchnage 2007 deki herşeyi taşımak 🙂

Teşekkürler

Gönderildi : 01/09/2011 11:26

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba

SB tarafinda exchange ve ad gibi bilesenleri ayri olarak tasimaniz onerilmez. Eski domain controller yedegi alinir, sbs 2011 dvdsi ile migration preparation calistirilir, cevap dosyasi hazirlanir, bu dosya bir usb root una atilir. yeni sunucu sbs 2011 dvd si ile acilir ve kurulur, kurulum sonrasi cevap dosyasi tutarli ise migration hazir hale gelir ve sunucu acildiginda tum adimlari size ayrintilariyla anlatarak yol gosterir. SBS 2011 kurulurken arka planda exchange 2010 sp1 vs bilesenleri de kurar, o yuzden farkli ad ve exchange kurmayiniz, sbs bunlara siddetle karsi cikar 🙂 

Gönderildi : 01/09/2011 17:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

serkan bey ama ben sbs  2011 kurmayı istemiyorum server 2008 standart kurmayı düşünüyorum 🙂 sbs sunucu adıyla mail adresleri farklı ben mail adresiyle aynı kurmayı düşünüyorum umarım anlatabilmişimdir tekrar çok teşekkürler

Gönderildi : 01/09/2011 21:33

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Merhaba, bu tam olarak desteklenen bir senaryo degil. 2007'den 2007'ye data tasima amaciniz nedir, belki buna uygun bir cozum bulabiliriz. Normal sartlarda SBS ortamina extra dc veya exchange kurmaniz desteklenen bir durum degildir.

Gönderildi : 01/09/2011 22:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Şöle anlatayım sbs 2008 var yapımızda ben tamamen kaldırıp server 2008 kurmayı istiyorum ve üzerine exchange 2010 kurup eski sbs mailleri buraya taşımak istiyorum a.com olan mail adresyle dc kurup eski a.com maillerini taşımak amacım sadece başka servere taşımak eski serverden kaldırmak yeni donanım alınacak yani server almışken sbs kurtulmak aslında hemde tamamen kendimibn tasarladığı bi yapı istiyorum şimdi anlatabildinmi bilmiyorum derdimi 🙂  olmazsa sbs 2008 yeni gelen servere taşıyacağım en kötü 🙁

Tekrar çok çok teşekkürler

Gönderildi : 01/09/2011 22:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Biraz masrafı göz ününe alırsanız eğer edb databaesi içindeki mailleri pstye atan programlardan yararlanabilirsiniz.Bunları daha sonra ister power shell ile isterseniz kullandığınız program vasıtası ile kullanıcıların mailboxlarının içerisine basabilirsiniz.Örneğin Ontrack firmasının yazılımı olan power control.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/09/2011 23:08

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

Eger sorun bu ise, sbs yapilarinda ki datalardan gecislerde sifirdan kurulum yapip datalari aktarmaniz daha mantikli. Kac kullaniciniz var ? 

Gönderildi : 01/09/2011 23:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

25 kullanıcı var ama dataları nasıl aktarabilirim 🙂

Gönderildi : 01/09/2011 23:46

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Ücretsiz  yol : Powershell ile export import
Ücretli  yol : Ontrack power control ile edb içerisinden sürükle bırakla pstye alabilirsiniz.Oradan import edebilirisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/09/2011 00:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ücretsiz olması herzaman iyidir.Makale veya webcast vb bişey varmıdır.göremedim ben powershell ile kople taşıyabilecekmiyim rıza bey

Gönderildi : 02/09/2011 00:34

(@serkanuzuner)
Illustrious Member

25 kullanici ise hic sorun degil. Oncelikle bir test ortami olusturun. Bir departman uzerinde deneme yapin, bir kullanici ile baslayarak. Yeni sunucuda mailbox'i olan kullaniciya yeni bir profil acin, ardindan yeni profil ile file - open data file secerek os veya pst dosyasini secin, ardindan tum ogeleri surukle birak ilke tasiyin. Eger kurallar var ise bunlari da export edin. Eger klasor yapisi cok karmasik ise, inbox kismina gelerek tum klaroleri yeni inbox'a surukleyin. Ama oncelikle muhakkak bir sanal test ortami olusuturun, varolan yapiyi sanallastirirak kafanizda ki senaryoyu sanal ortamda izole bir sekilde gerceklestirin, sorun yasadiignizda buraya post atmaniz yeterlidir, ama gercek ortamda sorun yasarsaniz posttan gelecek cevap sureleri sirket kullanicilari tarafindan hos karsilanmayacaktir

Gönderildi : 02/09/2011 00:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkürler serkan bey dediğinizi yapacam bakalım test ortamında neler olacak buraya yazarım çok saolun

Gönderildi : 02/09/2011 02:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Serkan bey outlookta hem exchange hemde pop3 mailler var

Ben exchnage maillerini pop 3 klasorlerıne taşısam mailler pst dönüşmüş olurmu.

Sonrasındada yeni exchnage aktif etsem kullanıcıları aynısını yenisindede açsam bir nevi taşımak olurmu sizce 

Kısaca exchange hesaba gelen bütün kullanıcı maillerini pop3 klasorune atsam pst dönüşür diye düşünüyorum yedeklesem yeni exchange aktif  etsem nasıl olur mantıklımı

Gönderildi : 17/09/2011 12:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Evet bu şekilde yedeklemiş olursunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/09/2011 17:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Teşekkürler hakan bey

Gönderildi : 22/09/2011 00:46

(@tanilkomurcu)
Gönderiler: 5
Active Member

Üstadım selamlar

2010 exchanche 2010 cloud üzerinde bunu dedicated server üzerine alıcaz nasıl bir yol izlemeli 53 yada 54 kullanıcı var

Gönderildi : 07/03/2012 13:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: