Anasayfa » Forum

Dışarıdan atılan ma...

Bildirimler

Dışarıdan atılan mailin yönlendirilememesi  

RSS
kahvecionur
(@kahvecionur)
Üye

Merhabalar,

Çalıştığım kurum bünyesinde işten ayrılan bir kullanıcı vardır. Bu kullanıcının geçici süreliğine mail adresini dışarıdaki bir adresine (contact oluşturarak) yönlendirme yaptım. Kurum e-mailine sahip olan kullanıcılar bu kişinin kurum mail adresine mail attıkları zaman yönlendirme çalışmakta ve dışarıdaki mail adresine gitmektedir. Fakat dışarıdan farklı bir adresten (örn; xyz@hotmail.com yada farklı bir adres) kurum mail adresine mail atıldığı zaman yönlendirme işlemi gerçekleşmemektedir. Sanırım forwarding envelope gibi bir ayar yapmam gerekiyor. Fakat bulamadım. Bu işlemi nereden ve nasıl yapabilirim ?

Kullanılan sistem : Exchange server 2003 Enterprise SP2

Cevap için şimdiden teşekkürler.

İyi Çalışmalar

Alıntı
Gönderildi : 01/06/2011 19:22
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Active Directory üzerinde user properties - Exchange General sekmesine gelin. Delivery Options kımına tıklayın ve Forwarding Address altında forward to işaretleyin ve sağda bulunan modify butonuna tıklayıp , contac'ı ekleyin. Daha sonra altta bulunan "Deliver message to both forwarding address and mailbox" kutucuğunu gelen giden maillerin kullanıcıyada düşmesi için işaretleyin. Bu yöntem ile çalışması gerekiyor.

http://exchangepedia.com/blog/images/Ex2003-DeliveryOptions.png

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2011 19:58
kahvecionur
(@kahvecionur)
Üye

Merhaba,

Sizin aşağıda bahsettiğiniz işlemleri zaten yaptım.  İçerideki kullanıcılar ayrılan kullanıcıya mail attığında external mail adresine mail gitmektedir. External bir mailden, ayrılan kullanıcının kurum mailine mail atıldığında o kullanıcının dış mailine gitmemektedir. İşte bunun için mail header forward ile ilgili makaleler okudum ama tam sonuca ulaşamadım ne yazık ki.

[quote user="Ufuk TATLIDİL"]

Active Directory üzerinde user properties - Exchange General sekmesine gelin. Delivery Options kımına tıklayın ve Forwarding Address altında forward to işaretleyin ve sağda bulunan modify butonuna tıklayıp , contac'ı ekleyin. Daha sonra altta bulunan "Deliver message to both forwarding address and mailbox" kutucuğunu gelen giden maillerin kullanıcıyada düşmesi için işaretleyin. Bu yöntem ile çalışması gerekiyor.

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2011 20:07
kahvecionur
(@kahvecionur)
Üye

Merhaba,

Sizin aşağıda bahsettiğiniz işlemleri zaten yaptım.  İçerideki kullanıcılar ayrılan kullanıcıya mail attığında external mail adresine mail gitmektedir. External bir mailden, ayrılan kullanıcının kurum mailine mail atıldığında o kullanıcının dış mailine gitmemektedir. İşte bunun için mail header forward ile ilgili makaleler okudum ama tam sonuca ulaşamadım ne yazık ki.

[quote user="Ufuk TATLIDİL"]

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2011 20:07
Paylaş: