Exchange Uzak Masa&...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Uzak Masaüstü Kullanımı Hk.  

mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

MErhabalar. Müşterinin 35 adet makinesi var. Exchange server 2010 standart alıp 10 tane cal alsam. Uzak masaüstünden 25 kullanıcı kullandırsam olurmu diyor. Çalışmasında sakınca olurmu acaba ?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 09/03/2011 12:15
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bildiğim kadarıyla Windows server ve exchange CAL tarafında böyle birşey yok. 25 kullanıcı ise 25 adet CAL lisansı almanız gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 13:31
Hüseyin Sevin
(@huseyinsevin)
Üye

Nasıl bir soru anlamak cidden güç. Ayrıca 25 uzak kullanıcı için Terminal Server lisansı alma ihtiyacının doğoacağından haberdar değiller mi?

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 13:34
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

Anladığım kadarıyla outlook lisanslaması yapmayarak lisans maliyetlerinden tasarruf sağlanmak isteniyor.


Exchange 2010 için 25 cal alıp kullanıcılara hem dışarıda hem içeride owa kullandırarak bunu sağlayabilirsiniz.


Ancak 10 cal alıp 25 kullanıcı bağlamaya çalıştığınızda exchange lisansı gereği 10. kullanıcının bağlanmasından ( exchange üzerinde oturum açması ) sonra başka kullanıcı bağlanamayacaktır. Dolayısıyla yeni birinin logon olabilmesi için başka birinin logoff olması gerekecektir.


 İyi çalışmalar dilerim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 13:46
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Hali hazırda remote desktop lisansları mevcut. Exchange de 10 cal alıp tasarruf yapmak istiyorlar. Mümkünmüdür.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 09/03/2011 19:54
Hüseyin Sevin
(@huseyinsevin)
Üye

Değildir. Yani 10 kullanıcı lisansı almışlar ise 10 tanede mail kullanıcısı oluşturabilirler. Diğer 25 kişi arasındamı paylaştırılacak bu 10 kullanıcı hesabı? Ayrıca uzak masaüstü bağlantısını nerden fikir etmişler bu işlem için? Yani aradaki ilişkiyi anlıyamadım, acaba benim mi bilmediğim bir şey bu ? Yani Exchange posta hesabı uzaktan Exchange'in konsoluna bağlanılıp kullanılan bir şey değil ki böyle bir şeye ihtiyaç duyulsun.

 

Lisanslama ile ilgili yazılmış şu makaleyede bir göz atmanızı tavsiye ederim.

 

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2011/02/20/exchange-server-2010-lisanslamas-ve-y-ksek-eri-ebilirlik-se-enekleri-zerine-birka-c-mle.aspx

 

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 20:55
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

[quote user="Mustafa KAYA"]MErhabalar. Müşterinin 35 adet makinesi var. Exchange server 2010 standart alıp 10 tane cal alsam. Uzak masaüstünden 25 kullanıcı kullandırsam olurmu diyor. Çalışmasında sakınca olurmu acaba ?[/quote]

Merhaba arkadaşlar,

 Öncelikle konuyu dallandırıp budaklanırmanın pek gereği yok. Bunu isteyen muhtemelen bu işlerden anlamayan bir yönetici. Gayet doğal bilmemesi, haberdar olmaması. Bizim görevimiz aydınlatmak değil mi?

Soruya gelince;

Müşterinin 35 adet makinesinin olması Exchange i ilgilendirmez. Önemli olan Exchange i aktif kullanacak kişi sayısıdır. CAL lisans sisteme girilebilir birşey olmadığı için mailbox oluşturmada herhangi bir limitlendirme söz konusu değildir. Hiç CAL lisans satın almasanızda istediğiniz kadar mailbox oluşturup kullandırabilirsiniz. Ancak CAL lisans yasal olarak satın alınmalıdır. Limit konusu Exchange server da devreye girer. Örneğin Exchange Server 2010 da lisans key girme zorunluluğumuz var. Standart veya Enterprise product key arasında ki en önemli farklardan biri database limitleri ile alakalıdır. standartta 5, enterprise da 75 db dir.

Exchange CAL lisans ise 2 çeşittir. Standart ve Enterprise. Örneğin enterprise lisans, journal rule, archiving gibi standart dışı özellikleri kapsar. ancak enterprise ya da standart cal lisans almadan da bu özellikleri kullanabilirsiniz lakin tamamen yasal olmadan illegal biçimde kullanmış olursunuz.

Diğer konuya açıklık getirmek gerekirse; Exchange için aldığınız CAL lisanslar ayrı, remote desktop kullanmak için aldığınız Terminal Services CAL lisans farklıdır. Ayrı ayrı alınması gerektiği gibi, terminal server cal lisansının sisteme girilme zorunluluğu var, exchange cal lisansın yoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/03/2011 21:25
mustafa kaya
(@mustafakaya)
Üye

Cevaplar için teşekkür ederim. Uzak masaüstünden çalışmasında problem olmadığını anladım. Teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 10/03/2011 00:44
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Sonuç olarak, RDP ile kullanımda Teknik olarak problem yok ama lisanslama açısından problem var.


Buğra çok net bir açıklama yapmış.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2011 00:52
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici
Paylaş: